Jana Brejchová okouzlila
svým půvabem a očima
FOTO: Václav Chochola/archiv B&M Chochola

Jana Brejchová okouzlila
svým půvabem a očima

19. 1. 2015

Herečka Jana Brejchová patří mezi největší hvězdy poválečné české a československé kinematografie. Před filmovou kamerou se poprvé objevila už ve třinácti a díky uhrančivým očím, notné dávce půvabu a nezpochybnitelnému talentu se rychle stala jednou z nejobsazovanějších hereček. Hvězdnou auru si Brejchová, která 20. ledna oslaví pětasedmdesátiny, udržela prakticky po celou kariéru. Poslední rok a půl ovšem v ústraní bojuje s vážnou nemocí. 

Brejchová sice nevystudovala konzervatoř ani divadelní fakultu, jejímu talentu a půvabu ale podléhali režiséři filmoví i divadelní. Kariéru odstartovala coby dítě školou povinné, jako třináctiletá si v roce 1953 zahrála ve snímku Olověný chléb. A proč ji režisér Ladislav Helge do filmu vybral? „Asi že jsem byla fotogenická. Krásná ne, ale fotogenická. O talentu řeč být nemohla,“ vzpomínala. Po debutu šla Brejchová dělat písařku do Laktosu, nakonec se ale ukázalo, že u filmu bude platnější. 

Ostýchavá trémistka

Zpočátku to přitom nevypadalo, že druhé nejstarší z osmi dětí rodiny Brejchových udělá velkou hereckou kariéru. „Jsem šílená trémistka. Nenapadlo by mě být herečkou,“ řekla o svém dětství, kdy se veřejně neprojevovala a třeba rozšířené recitační soutěže ji naprosto míjely. Nikdy se také úplně nezbavila studu. „Celý život bojuju s plachostí a ostychem. To, že jsem herečka, vypadá možná paradoxně, ale já jsem v těch rolích schovaná,“ přiznala otevřeně Brejchová, která hrála ve více než stovce filmů. 

Půvabná blondýna s uhrančivýma očima se stala jednou z nejzářivějších hvězd filmu. Na "place" se od začátku potkávala s velkými osobnostmi, ať už to byli herci jako Jiřina Šejbalová, František Smolík, Vlasta Fabianová, či přední režiséři. Velký vliv měl na Brejchovou třeba Evald Schorm, Zdeněk Podskalský v ní zase objevil komediální talent. „Mám zkušenost, že čím větší herec, tím je skromnější a slušnější,“ vzpomínala Brejchová na počátky své dráhy. 

Sex-symbol 60. let

Už v 60. letech z ní média udělala sex-symbol, Brejchová se ale dokázala přehrát do charakterních úloh a nesplnila se jí tak obava, že skončí jako "stárnoucí diblík". Práce měla vždycky hodně, nebylo výjimkou, že dokončila v jednom roce i čtyři filmy, některé natáčela zároveň. Hrála ve Vlčí jámě (1957), Vyšším principu (1960), muzikálu Kdyby tisíc klarinetů (1964) i řadě komedií 60. a 70. let. Mnoho úloh měla v televizi, byla třeba královnou v pohádkové sérii o princezně Arabele. 

Od poloviny 90. let ale dávala stále větší přednost divadlu a její role před kamerou se dají spočítat na prstech. „Divadlo mě pohltilo, je svobodnější, můžu si vybrat, co chci hrát. Můžu oslovit režiséra, herce... Ve filmu dostanete scénář, a buď ho vezmete, nebo ne,“ řekla Brejchová, která si navíc na jevišti procvičovala paměť a bojovala tak s neurologickými potížemi. Postup nemoci se ale zastavit nepodařilo a v říjnu 2013 přišel kolaps, ze kterého se stále vzpamatovává. 

Všichni slavní muži

Dnes žije Brejchová v ústraní, média ale občas přinesou zmínku o tom, jak se jí daří. Hereččino soukromí ostatně lidi zajímalo odjakživa, vždyť žila s řadou slavných mužů. Už v sedmnácti si vzala začínajícího Miloše Formana – vydrželi spolu tři roky. Poté byla rok provdána za německého herce Ulricha Theina. Potřetí se provdala za kolegu Vlastimila Brodského a manželství, ve kterém se narodila dcera Tereza (která zdárně kráčí v hereckých stopách rodičů), vydrželo 18 let. 

Poté žila Brejchová přes deset let s Jaromírem Hanzlíkem, aby se začátkem 90. let dala dohromady s Jiřím Zahajským, s nímž žila až do jeho smrti v roce 2007. Tento vztah ale naboural Brejchové dlouholeté přátelství s hlasatelkou Kamilou Moučkovou, která se Zahajským strávila přes tři dekády. „Vzpamatovávala jsem se z toho dalších pět let,“ řekla k tomu Moučková. Příliš vřelé vztahy nemá Brejchová ani se sestrou Hanou, známou z Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky. 

herecké legendy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
Dobrý den, paní Janě Brejchové přeji hodně zdraví k jejímu významnému životnímu jubileu.Poděkování za všechny krásné role, kterými nás obdařila.
Svatava Páleníková
Krásná či dokonce okouzlující byla vždy ve filmu paní Brejchová. Přeji ji hodně zdraví.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.