Dobříňský háj plný sněženek

Dobříňský háj plný sněženek

10. 3. 2015

8. březen je v kalendáři zapsán jako svátek - Mezinárodní den žen. A sluší se tedy obdařit ženu kytičkou. Nutně to nemusí být kytka v květináči či řezaná. Některé ženě, třeba mně, docela postačí kytičková pastva pro oči. A mě ten den můj manžel na takovou pastvu vzal.

Procházkou z Roudnice nad Labem podél Labe, a to proti jeho toku, jsme zakrátko došli až k obci Dobříň. Taková procházka je příjemná v kterémkoli ročním období, ale začátkem března, kdy už toužebně vyhlížíme jaro, je asi nejzajímavější. Zasvěcení milovníci sněženek, kterých se tu prochází spousta, totiž vědí, že teď je ten pravý čas, kdy si přijdou na své.

Přímo u vsi se totiž na břehu řeky rozprostírá rozlehlý lužní háj, jeden z posledních dochovaných polabských lužních lesů na území Ústeckého kraje. Je známý výskytem sněženky předjarní nebo také, chcete-li, sněženky podsněžníku. Obojí je správně.

A skutečně, hned po příchodu na okraj háje se našim očím naskytl pohled, jaký neuvidíme často. Všechny moje představy vzaly za své a udiveně jsem se rozhlížela dokola. Pod holými stromy mezi spadaným listím a tu a tam už i zelenou trávou vystrkují na odiv své bílé květy sněženky. Kam se podíváte, vidíte bílé koberce. Tisíce a tisíce bílých květů, sem tam mezi nimi zasvítí i žluť křivatce žlutého. Při bližším pohledu zaznamenáte, že první sluníčko vylákalo na pastvu i včely a dokonce i motýla! Procházíme se po vyšlapané cestičce a nevíme, kam se dřív podívat. Vypadá to, jako kdyby tu bylo nasněženo. Zdá se, že kdybych si natrhala kytičku a odnesla si ji domů, ani by to nebylo v háji k poznání. Ale to by mě ani nenapadlo, ta křehká krása by stejně dlouho nevydržela a v přírodě je pohled na ni mnohem krásnější. Přestože je tu sněženek tolik, ochránci přírody raději všude rozvěsili upozornění na přísný zákaz trhání sněženek. Takže já jsem vytáhla foťák a o tu krásu se s Vámi rozdělím.

Koncem roku 2010 byl Dobříňský háj, rozkládající se na ploše 21,2 ha, dokonce vyhlášen Přírodní památkou na ochranu lesní vegetace. Součástí lužního háje je i zbytek starého stromořadí většinou dubu letního. Největší z památných stromů prý má obvod kmene 495 cm, jeho nalezení jsem si však musela nechat na příště. Ráda se tam podívám znovu.

květiny naše tipy výlet
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
To snad není ani možné bílá nádhera.Nevím,že bych u nás někde viděla tolik sněženek,snad bledule ano.Za našeho mládí byli blatouchy a různé druhy lučních květů,které vymizely,jak píše p.Jitka chemickými postřiky,velká škoda.
Dana Kolářová
Zajímavý pohled na sněženky v přírodě. Děkuji za aktuální výlet.
Alena Vávrová
Na sněženek háj jsem ještě nenatrefila, je to krása! Mám jich hodně i na zahradě, také křivatec, ale ještě asi spinká. Já se chodím pravidelně kochat na osluněnou stráň v lese na jezerem, kde rostou podléšky-jaterníky. Také mám už dlouho jeden stěhující se trs na zahradě a ten už má poupátka. V nedalekém lesíku zase budou kvést sasanky hajní. Na bledule se jezdí do soutěsky Peklo u Č. Lípy. Nádherné jsou i divoké narcisy na Jizerce. Tam už jsem dlouho nebyla.
Marie Magdalena Klosová
Díky za krásné jarní pokochání.U nás v Beskydech ještě louky plné petrklíčů najdete.Já mám u chalupy zrovna takovou.Ale petrklíče tam někdy bývají až v dubnu.Na sněženky nenatrefíte,teď je tam ještě sníh,a pak už je na ně pozdě.Práce na mé minizahrádce zahajuji až 8.5.!!! Krásné jaro přeji.
VANDA Blaškovič
Nádherné! To mi připomnělo mého zlatého tátu bohéma - vzal mne jednou na jaře do lesa u Budějovic, že mi ukáže louky petrklíčů...chodili jsme hodiny, už jsem ani nedoufala a pak se otevřel les jako v pohádce a všude zlato.....ta vzpomínka mne dojímá, ráda bych si ji ještě jednou zopakovala. Nezná někdo to místo?
Radovan Cakl
Álo, hezká procházka po tom včerejším trmácení na tatranských hřebenech. Dík za odpočinkový den ;-))) Opravdu nádherná podívaná. Toho křivatce jsem si všimnul, ale u nás vykvétá až tak na přelomu března - dubna, podle počasí a stanoviště. Sousedovi pokvetou ladoňky na půlce zahrádky. Dám potom na profil.
Hana Rypáčková
Krása Alenko a ten křivateček, tady ho marně vyhlížím, nekvete .To se asi spletl? Sněženky vykukují zpod sněhu v trsíčkách a takovou záplavu jsem ještě neviděla. To spíš bledulí, než zatopili Novomlýnskou a my je vyrejpávali a přesazovali jinam s ochránci.
Zuzana Pivcová
Taky bych nejraději někam vyrazila, ale zatím nemám šanci. Nalákala jsi mě nejen obrázky, ale i barevným vyprávěním.
Jana Slavíková
Podobně vypadají louky v údolí pod Žacléřem, když rozkvetou bledule.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.