Existují v dnešní době
ještě vůbec gentlemani?

Existují v dnešní době
ještě vůbec gentlemani?

10. 4. 2015

Gentlemanství se v České republice už příliš nenosí. Že by galantní muži opravdu vymřeli? Všechno tomu trochu nasvědčuje...

Z průzkumu agentur Native PR a SC&C vyplývá, že charakteristické rysy pravých gentlemanů, jako jsou úcta k ženám, slušnost a čestnost, ve společnosti vnímá jen 36 % dotazovaných. Dalších 38 % respondentů z tohoto skóre viní nedostatečné vzory v rodině, čtvrtina přikládá fakt rychlému a hektickému tempu dnešní doby a objevuje se dokonce i názor, že dnešní přehnaně emancipované ženy vysloveně brání mužům se gentlemansky projevovat.

Gentleman je, když...

Výsledky průzkumu ukazují, že názor na vlastnosti, které by měl správný gentleman mít, se u Čechů různí. Třetina respondentů míní, že základním povahovým rysem gentlemana je především úcta k ženám, přes 20 % uvedlo, že se jedná o elementární slušnost a v menší míře se pak objevovaly i vlastnosti typu ochota (8 %), pozornost (5 %) a čestnost (4 %).

Dotazovaní se pak dělí na dva tábory i v otázce výskytu gentlemanů v české společnosti obecně. Pouze 36 % gentlemany ve svém okolí vnímá, zbytek je toho názoru, že gentlemani jsou dnes již spíše výjimkou, popřípadě neexistují vůbec.

„Gentleman je komplexní pojem. Zahrnuje společenské chování, zdvořilost, galantnost, eleganci v oblékání, společenské postavení, respekt okolí. Většina těchto atributů vzala za své, proto se pojem dříve tak jasně definovaný rozpadá. Z ulic měst mizí elegance, podle které jste gentlemana poznali z dálky, místo plášťů se nosí péřovky, místo aktovek batohy,“ uvádí Ladislav Špaček, konzultant v oboru etikety a komunikace.

Špatné vzory v rodině

„Za fakt, že je gentlemanů v české společnosti stále méně, je z velké části zodpovědná výchova v rodině,“ míní ředitelka výzkumu společnosti SC&C Jana Hamanová a podotýká, že 38 % respondentů uvedlo, že v rodině chybí dominantní mužský vzor gentlemana, který by tyto hodnoty předával budoucím generacím. Další část (24 %) je pak toho názoru, že gentlemanství nenahrává ani rychlé tempo dnešní doby a vliv konzumní kultury.

Mantinely staví ženy?

To, že gentlemanů ubývá, mohou mít na svědomí rozdílné pohledy mužů a žen na celou problematiku, celkový výsledek to však příliš neovlivní. 35 % dotazovaných mužů se prý gentlemansky nechová z toho důvodu, že k tomu nedostávají od žen prostor, což 23 % zástupkyň ženského pohlaví v průzkumu potvrzuje. Naopak 77 % žen mužům tento prostor poskytuje a 65 % mužů tuto výzvu vnímá. I přesto se často jako gentlemani nechovají.

Příkladů už není mnoho

„Otázka týkající se konkrétní osobnosti gentlemana z historie i současnosti pouze doladila celkový obrázek výsledků průzkumu,“ říká Hamanová. Téměř polovina respondentů (42 %) nedokázala uvést vůbec žádné jméno.

U dotázaných, kteří konkrétní jméno uvedli, byl nejčastěji zmiňovanou osobností z minulosti herec Oldřich Nový, za prototyp gentlemana jej označilo 16 % respondentů. V těsném závěsu za ním se umístil T. G. Masaryk (12 %), 2 % hlasů pak patřila prvnímu demokratickému prezidentovi Václavu Havlovi.

Co se týče současnosti, s 11 % zvítězil zmíněný mistr etikety Ladislav Špaček, desetina dotazovaných pak vsadila na moderátora Marka Ebena a 5 % hlasů získal Karel Gott.

 

A kdo je podle vás v současné době ztěleseněním gentlemana, nejen v našich končinách? Napište nám to.

vztahy a sex životní postoj
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Gentleman? Co to je? Gentleman je ohrožený druh a měl by být chráněn. Pár jsem jich za svůj život potkala. Naštěstí jsem si jednoho takového vzala. Je sice už trochu obroušený, ale základ tam pořád ještě je. Je to prý dobou, ale na tu by se asi všechno svádět nemělo. Je to prostě v lidech. Vytratila se obyčejná lidskost a slušnost. Nejsou vzory, od kterých by se mladí učili. Za gentlemana bych možná označila pana doktora Šmoldase, i když ho neznám osobně. Působí tak na mně.
Zdenka Jírová
Praví , knižní gentlemani asi nejsou a dovoluji si tvrdit, že ani nebyli. Vybrané chování na veřejnosti to ještě nic neznamená, když doma třeba řve na ženu nebo tyranizuje děti. Já bych byla spokojená s tím, kdyby mně při vstupu do budovy nepraštil přede mnou jdoucí muž dveřmi, nechal mne sednout v MHD a nevyjadřoval se vulgárně alespoň v mé přítomnosti. V každodenním oblečení není nutné chodit v kravatě a obleku, pokud to povolání nevyžaduje. Mělo by to ale být povinností při účasti slavnostních chvil, jako je návštěva divadel, plesů a společensky důležitých akcí, třeba předávání státních vyznamenání. Dotyčný, který tam přišel v teplákové bundě ani tak neurazil prezidenta, ale hlavně zesměšnil sám sebe, protože ze sebe udělal idiota. Gentleman by měl být hlavně čestný a pravdomluvný člověk se sociálním cítěním.Právě tak dámu neudělá nejmódnější oblečení ani povolání jejího muže. Já dávám přednost charakterovým vlastnostem před okázalostí.
Libor Farský
Souhlasím, stejně nerad nosím kravatu!
Marie Magdalena Klosová
Gentleman,Gentilhomme -překlad - jemný,příjemný, milý muž.Takové,myslím,ještě potkáváme a nemyslím,že je to nutné spojovat s oděvem.Měl by to mít hlavně "v sobě",ne "na sobě".Co vy na to,dámy a pánové?
Eva Balúchová
příjemně(omluva)
Eva Balúchová
Dnes jsem jela na nákup a v autobuse seděli takoví dva zvláštní muži.Oblečení velice ležérní,dlouhé mastné vlasy.Všichni si sedali opodál.Taky jsem z nich měla trochu strach.Vystupovala s nimi na zastávce nějaká paní a ten jeden se zastavil,pěkně paní pokynul a řekl"prosím paní".Myslím,že nás všechny příjemě překvapil.Gentleman v praxi.
Libor Farský
Pane Štorchu, vždyť jeto nedorozumění. Já jsem Vás pochopil a souhlasím s Vámi. Nicméně – upřímně, můžete Vy souhlasit s mým pohledem na věc? S odstupem času mi připadá neuvěřitelně groteskní až tragikomické, jak se mohlo stát, že po dlouhá desetiletí a v tolika zemích bylo normální slušné občanské oslovení „Dámy a pánové“ nahrazeno oslovením „Soudruzi a soudružky“. A to zpravidla v tomto pořadí, nikoliv „Soudružky a soudruzi“. Myslím, že zde je třeba hledat základ likvidace tzv. džentlmenství. Nikoliv u „mániček“ v džínách. Ti za to nemohli, že nás neučila paní, ale „soužka“ učitelka. Moc by mě zajímalo, jak je tomu dnes v kapitalistické Číně pod vedením komunistické strany. Asi navštívím nějakou čínskou restauraci a zeptám se na to personálu.
Hana Šimková
Tak jak čtu všechny příspěvky, tak zjišťuji , že gentleman je jenom mýtus a nikdo žádného opravdového vlastně nikdy nepotkal. Stačí když to bude alespoň slušný člověk a bude mít v sobě morálku a úctu k lidem.
Zuzana Pivcová
Gentleman se většinou asi chápe ve vztahu k ženě, jak je pozorný a galantní. Někdo tím také míní spíš vnější projev včetně oblečení, než charakterové rysy, jako je čestnost, přímost, zdvořilost a ohleduplnost, která by měla patřit jak k mužům, tak k ženám. Pan Ladislav Špaček byl u nás pořadem Etiketa "pasován" na znalce špičkového společenského chování. Já jsem ho však v té době zažila v kavárně v tranzitu na letišti. Seděli naproti sobě s nějakou ženou, oba měli před sebou rozevřenou plachtu novin a za těmi novinami na sebe na půl úst něco pokřikovali. Nestačila jsem zírat.
Miroslav Štorch
Pane Farský - Lenina a Stalina jsem nenazval gentlemany, ale psal jsem o tom, že propaganda z nich vytvořila osoby téměř bez hany a vady. Historie pak potvrdila, že Lenin byl placen z Německa ve zlatých markách a mohl žít v exilu ve Švýcarsku. Stalin byl duševně nemocný člověk, který se dostal k moci a jeho vinou zahynuly milióny lidí. To nebyl gentleman. Nechal zabít lékaře Bechtěreva, který oznámil diagnózu jeho duševní nemoci. Ostatní si to pak už nedovolili.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.