Stále více seniorů používá
mobil, počítač a internet

Stále více seniorů používá
mobil, počítač a internet

25. 4. 2015

A pak že si starší generace netyká s moderními technologiemi! Stále více seniorů a seniorek v Česku používá mobilní telefony, počítače a internet. Zatímco v roce 2004 mobilem volala asi čtvrtina lidí nad 65 let a po internetu brouzdal zhruba každý padesátý člověk v tomto věku, loni používalo mobil 87 procent pětašedesátiletých a starších osob a síť zhruba každý čtvrtý senior či seniorka.

Podle Českého statistického úřadu používaly počítače loni tři čtvrtiny Čechů a Češek nad 16 let. Mezi seniory to bylo 26 procent. Aspoň jednou týdně k počítači usedalo 16 procent pětašedesátiletých a starších osob, méně než jednou za týden pak 22 procent. Žádnou zkušenost s počítači nemělo 62 procent seniorů a seniorek.

Necelých 26 procent žen a mužů po pětašedesátce používá internet doma. Celkem 24 procent pak surfuje pravidelně. V mobilu má síť 2,5 procenta lidí nad 65 let. Předloni to bylo 1,3 procenta osob a v roce 2012 jen 0,4 procenta.

Na sociálních sítích se pohybuje 3,5 procenta seniorek a seniorů. V roce 2013 to byla dvě procenta a o rok dřív 1,4 procenta. Na sociálních sítích je v Česku celkem 37 procent lidí nad 16 let.

"Po počáteční nedůvěře k moderním technologiím se již senioři stali jejich běžnými uživateli. Ti, kteří dnes odcházení do penze, většinou s počítačem umějí běžně zacházet," řekl technologický konzultant Pavel Vostříž. 

Zprávy na internetu čte skoro čtvrtina Češek a Čechů v seniorském věku. Pětina hledá informace o zboží, 13 procent o cestování a ubytování. Sedm procent sleduje na síti videa a pět procent televizi, zhruba dvě procenta pak hrají hry. V e-shopech nakupuje osm procent seniorů a seniorek, internetové bankovnictví má devět procent lidí nad 65 let. V roce 2009 v internetových obchodech pořizovala zboží 2,3 procenta osob v seniorském věku, v roce 2004 to bylo 1,5 procenta.

V roce 2004 přitom mobil používalo jen 26 procent lidí nad 65 let, počítač zhruba tři procenta a internet necelá dvě procenta. O pět let později s počítačem pracovala desetina a internet využívalo osm procent seniorů a seniorek.

S počítačem umí zacházet zhruba polovina Čechů a Češek mezi 55 a 74 lety. Česko je tak mírně pod evropským průměrem. V osmadvacítce průměrně počítač používá asi 55 procent stejně starých osob. Na evropském průměru jsou například Rakušané, ale v Dánsku s počítačem pracuje v této věkové kategorii devět z deseti lidí, ve Švédsku, Lucembursku a Nizozemsku kolem 85 procent. Nejhůř je na tom Rumunsko a Bulharsko, kde s počítačem umí jen něco přes pětinu osob od 55 do 74 let.

technologie
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
V produktivním věku jsem počítač odmítala (denně několik hodin zírat do obrazovky a kazit si oči = NE ! ) Až v důchodu jsem zkusila využít nabídku Úřadu MČ Praha .. : Zdarma navštěvovat kurz PC pro seniory. A stal se zázrak: v 65 letech jsem "stihla" PC ovládat ! Rodina mi věnovala notebook - jmenuje se FILIP = protože je chytřejší než já! Je tichý a věrný kamarád, poradí, informuje atd. - a ani přitom nekleje ! Mám v blízkosti i 4 "odborné poradce" - vnoučata, zeť je taky velmi zkušený. Doporučuji seniorům: Nebojte se PC - dokud lze, jděte s dobou - nebuďte sami !
Hana Šorejsová
Dříve jsme kupovali v sobotu několikero novin a celé dopoledne jsme čítávali, dnes už kupujeme noviny jen málo, většinou si vše čteme na internetu. U kávy se dobře čte a někdy se člověk prima pobaví.
Miroslav Štorch
Když jsme v roce 1995 zaváděli připojení internetu na naší průmyslovce, tak jsme netušili, co všechno se bude za dvacet let všechno na internetu dělat. Měli jsme tehdy na celé škole počítače Apple Macintosh a ty fungovaly perfektně a nepadaly tak často jako PC, které jen okopírovaly systém ikon místo příkazových řádků. Tehdy jsem učil studenty posílat maily a oni měli pocit, že je to pitomost. Po létech jsme se sešli na školním srazu a smáli se jak se tehdy mýlili. Dnes pošta přichází o většinu listovních zásilek díky mailům a SMS. Ještě "zatím" nejdou balíky posílat elektronicky jako v seriálu Star Trek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%