O lítačkách
Ilustrační foto: pixabay.com

O lítačkách

24. 2. 2016

V Praze mají „lítačky“,
nové karty za kačky,
anonymní, na jméno,
všechno už je schváleno.

V Brně mají šalinkarty,
Kometu, soupeře Sparty,
lítačku znali v barvě khaki,
když hrávalo se na vojáky.

Lítačku má Pepík Marek,
k jídlu sněd´ nevalný párek,
s brambory na loupačku,
má obě: lítačku i „lítačku“.

 

Moje poezie
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdeněk Horenský
Přesně tak a před lítačkama bylo vhodnější se dekovat, či chodit vedlejšími uličkami a nepotkat se s nimi. Jejich členové totiž měli možnost kontrolovat i to, zda má voják zelené trencle a ponožky.
Zuzana Pivcová
Pokud já vím, tak lítačky byly vojenské hlídky, které kontrolovaly vojáky - na nádraží, ve vlaku, na ulici, v restauraci, jestli jsou na řádně povolené vycházce či odjezdovce, nebo ne?
Zdeněk Horenský
Pane Jiří, pokud neznáte lítačku v jiné souvislosti, zřejmě jste byl vlastníkem modré knížky, tedy nevoják. Celostátní výraz.
Alena Várošová
Vtipné verše.
Květoslava HOUDKOVÁ
Paní Vlaďko - Open Card jsem si nechala zdarma prodloužit = platí mi až do letoš. července - proto jsem se o OP nebo jinou kartičku začala zajímat až nyní. Do 65 r. jsem slevu měla, od 65 let jezdím v Praze zdarma - něco málo jsem doplácela až za hranicí Prahy = na prodlouž. trase MHD k nám. Od 70 r. už mám všechno zdarma ! - plánuji si výlety po celém Středočes.kraji. Vnuk mi před několika roky říkal, že se v tanečních učili kvapík. A moc se smál, když jsem mu řekla, že v mojí "éře tanečních" jsme kvapíku říkali tanec "honem, než se !"
Vladka Steinová
Lítačka je krajový, regionální název pro průjem. Průzkumům nevěřím ani výsledným procentům. Přejít z anglického slova OPENCARD na tento název je velmi zarážející až nevhodné. Je to,nebo bude cestovní doklad. Proč si stále bereme špatné příklady odjinud? I když EXEMPLA TRAHUNT....
Libor Farský
Pane Horenský, moc se mi líbí, co všechno dokážete vyjádřit ve verších. Stejně jako Evička Mužíková. Máte mé plné souhvězdí 5*. Mimochodem - já ten problém s "lítačkou" důvěrně znám, jen tomu říkám "běhavka".
Vladka Steinová
Paní Houdková,kartičku DP Praha, kterou zmiňujete jste ale mohla mít již dávno, od 60 do 65 let se slevou a od 65 let jezdíte zdarma. OP při kontrole neukazujete, jen zmíněnou kartičku, ale není to nic nového pod sluncem. Jsem s pozdravem Vladka
Jiří Libánský
Slovo lítačka v jiné souvislosti neznám. Asi krajový výraz.
Jiří Libánský
Alespoň je Lítačka české slovo. Anglický název karty, která je určena pro uživatele hovořící výhradně česky byla pitomost.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.