Jedupaní

Jedupaní

19. 12. 2019

Jsou všude mezi námi. Nevím, kolik jich je; věřím, že ne moc. Setkáváme se s nimi téměř denně. Jistě jsou taky jedupáni. Ale těch je nejspíš méně než jejich ženských protějšků.

Nevím ani, jak taková jedupaní vypadá. A je mi to vlastně jedno. Může to být elegantní dáma, stejně jako paní, která o sebe příliš nedbá. Vím ale, jaká je uvnitř. Zlostná, závistivá, nepřející, bezohledná … Představuji si, že každý den potřebuje vypustit svou jedovatou slinu, aby se cítila lépe. Vyřkne nebo napíše několik ostrých slov, je bezdůvodně nepříjemná na manžela, pomlouvá své známé, v obchodě se oboří na nevinnou prodavačku, pohádá se ve frontě, v dopravním prostředku se dere neurvale o místo k sezení …

Nejspíš má k tomu, jaká je, své důvody. Jsem přesvědčena, že je také nešťastná, nespokojená se svým životem. Že se jí nesplnil nějaký sen, cítí křivdu, prožila velkou bolest. Ale tak to máme přece všichni. Nikdo neprocházíme životem bez šrámů na duši nebo i na těle. A přesto většina z nás svoji frustraci nedává najevo. Starosti si prožíváme sami se sebou nebo se svými nejbližšími. K lidem obracíme vlídnou tvář, protože takové tváře potřebujeme i vidět. Jednáme s nimi hezky, neboť nám to dělá radost. A od nich se nám to vrací mnohonásobně.

Přeji vám, abyste si z jedupaní a jedupánů mezi námi nic nedělali, abyste je dokázali velkoryse a shovívavě přehlížet. A aby vám bylo dobře s těmi ostatními, kteří se k vám chovají přívětivě. Přeji vám také hezké Vánoce.

 

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/search/jed/, upraveno

 

můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Děkuji vám za další názory. Na úvodním fotu mě zaujalo právě to, že nabízí možnost k zamyšlení.
Jana Kollinová
Jano, život je podle mě jednou ze správných odpovědí. :-)
Jana Šenbergerová
Jano, to je hezky těžká hádanka. Těžko se hledá rovnocennost u Lásky a Jedu. Napadlo zaměnit otazníky slovem Zdraví. Někoho uzdraví láska, jiného jed (léky). A jako druhou možnost vidím Život, ve kterém nechybí ani Láska, ani Jed (zloba). Jsem zvědavá na další nápady, přestože by mě mělo spíše zajímat, jak všechno stihnu, když se pořád někde rozptyluji. :-)
Jana Kollinová
Skvělé :-) Bez ohledu na níže uvedené komentáře vnímám příspěvek nikoliv jako zaměření na prudiče, ale zaujala mě lahvička s otazníky a zde se nabízí otázka: "Vyjádřete to, co podle vás je přinejmenším rovnocenné obsahu dalších dvou lahviček."
Jitka Caklová
Hano, mám to podobně, už jsem se to naučila a tudíž nemám potřebu psát o negativismu druhých :-)
Hana Rypáčková
Jestli se s nějakou " jedubabou" setkávám, sklouzne to po po mně jako po mýdle...Jsem zřejmě splachovací .Když se ovšem zamyslím, něco je špatně, nemocná nebo utrápená? Může to být i muž.
Marcela Pivcová
Vaše zamyšlení nad jistou skupinou lidí mi připomnělo včerejší cestu tramvají do práce. Na zastávce při nastupování mne ta paní - přibližně mého věku - navzdory tomu, že přišla později než já, odsunula ode dveří, ihned ze sedadla u dveří nepříliš zdvořile zvedla sedícího chlapce (pravda, mladí občas potřebují upozornění na chování vůči starším lidem - ale také slušnou formou!). Pak z tašky vylovila chytrý telefon a spokojeně si v něm "listovala".
Irena Mertová
Naštěstí se v mém okolí žádná jedubaba v současné době nevyskytuje. Ani jedudědek :-). Věrko, hezké Vánoce!!!
Blanka Macháčková
Moc krásný článek a hezké přání. Snad se vyplní. Třeba se nám ty jedulidi jednou úsměvem podaří zlomit!
Jitka Caklová
Ilustrační foto je docela trefné. Někdo z lahvičky života užívá, ani neví co, jiný užívá jed a další lásku. Každý má možnost volby.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.