Prší déšť
Úvodní foto: autorka

Prší déšť

22. 5. 2021

Název svého vyznání dešti jsem si vypůjčila z alba Prší déšť (Emil Viklický, Jiří Pavlica a Zuzana Lapčíková). V následujícím textu používám obě slova.

Déšť mám ráda celý život. Vnímám ho jako očistný, smývá z mé duše všechno špatné, je i v souladu s mým poněkud melancholickým založením. Pokud mám starosti, slunce, obecně chápané jako pozitivní a optimistické, mi spíš přitíží.

Do mého velmi kladného vztahu k dešti zasáhla povodeň v roce 2002. Hodně mě poznamenala na duši; na majetku jen málo. Nejméně půl poté roku jsem pociťovala silný rozpor mezi tím, že déšť, který jsem měla tak ráda, mi ublížil a já se ho nyní bojím. Postupně jsem se s ním smířila a začala ho opět vnímat jako hojivý.

Ráda se v dešti procházím, nebo aspoň stojím u otevřeného okna a nechávám ho na sebe působit. Líbí se mi, když slyším, jak kapky deště padají na parapet. Miluji vzduch po dešti, osvěženou přírodu, nebe odrážející se v kalužích.

Dešti jsem věnovala část své básničky: https://www.i60.cz/clanek/diskuze /17294/slunci-desti-vetru.

Sepsala jsem několik známých pojmů spojených s deštěm. Jistě vás napadnou další. Mnoho jich je v pranostikách, které jsem zveřejňovala v minulých dvou letech.

Déšť (Ewa Farna)

Déšť bubnuje na lepenku (Jaroslav Uhlíř, Zdeněk Svěrák)

Déšť ti, holka, smáčel vlasy (Petr Spálený; Wabi Daněk, Montgomery)

Je po dešti (Judita Čeřovská; Yvetta Simonová)

Kam šel déšť (Helena Vondráčková)

Když pršelo, jen se lilo (Vesnická romance, Jiří Suchý/Jiří Šlitr)

Mrholí (Waldemar Matuška)

Nejkrásnější déšť (Petr Rezek)

Prší krásně (Petr Rezek)

Prší, prší, jen se leje (lidová písnička)

Volám déšť (Waldemar Matuška)

Když v ráji pršelo (Jan Otčenášek, 1985)

Pršelo jim štěstí (Jan Trefulka, 1929)

Dešťová víla (film, 2010)

Obchodník s deštěm (film /1956/, divadelní hra)

Zpívání v dešti (film, 1952)

Nechoď tam, prší tam (říkanka)

Deštné v Orlických horách

 

Déšť je na spadnutí.

Lije jako z konve.

Nemusí pršet, jen když kape.

Růst jako houby po dešti.

Vypadá to na déšť.

Z deště pod okap.

 

Prší – karetní hra

 

déšť, deštík, deštíček, dešťoměr

pršák, přeháňka, přeprška; poprchává

deštivý, deštný

Zaujalo mě, že proti větru je větrovka, zatímco proti dešti je pláštěnka nebo pršiplášť, nikoli dešťovka.

Jistě budete mít další deštivé nápady.

 

Zdroje:

https://www.csfd.cz/
https://www.karaoketexty.cz/
https://cs.wikipedia.org/

 

 

Hrátky s češtinou počasí příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Ireno, tuhle nahrávku jsem neznala. Nádhera- kytarový doprovod i procítěný projev. Proč to ale má název-déšť, vůz a pláč II ?
Jan Zelenka
Věrko, pro mne pochopitelně nic nového, tvůj zájem znám. Ale moc hezky jsi ho popsala. Nic dalšího mne ale nenapadá.
Irena Mertová
Danielo, vy se máte, že máte pana profesora za rodinného přítele, moc krásně hraje :-)
Daniela Řeřichová
Věro, děkuji za pěkný článek. Ireno, děkuji za video s rodinným přítelem Š. Rakem - Prší, prší, len sa leje patří k mým nejoblíbenějším. ☺
Irena Mertová
Omluva - písnička se jmenuje Prší,prší len sa leje... to jsem to zkonila :-(.
Irena Mertová
Déšť jsem měla vždy ráda, ale nyní mi vadí na astma, tak se před ním klidím. Napadlo mne hnedL Nemusí pršet, stačí když kape - z filmu Jáchyme hoď ho do stroje. Taky Prší a prší - píseň od Kapitána Kida. A mnoho dalších... díky Věro za hezký článek , koukla jsem na youtube a dám do videí písničku o dešti , kterou jsem neznala - hraje a zpívá pan profesor Štěpán Rak.
Jana Šenbergerová
Věro, tvůj článek o dešti mě potěšil, protože k němu mám podobný vztah jako ty. Od jisté doby ho vnímám jako nositele informací. V dětství jsem moc ráda běhávala v dešti. Kvítkům rozrazilu jsme říkali pršavky. Dešťovku bych určitě nosit nechtěla, ale mám radost, že je jich dost pro různá ptačí mláďata, zvl. čápy. Napadl mě jen deštník a hned na to ten protiraketový.
ivana kosťunová
Déšť, vůz a pláč.. - stará píseň Kelly Family v podání Daniela Hůlky- dala jsem do videí.
Eva Mužíková
Ať přemýšlím sebevíc, nic mne zatím nenapadlo. Skvělý článek ....
ivana kosťunová
Napadla mě ta legendární hláška z filmu Na samotě u lesa, a vesnice Deštná na Kokořínsku

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.