Fejeton: Jak jsme projednávali človíčka
Ilustrace: Tomáš Polák. Poskytnuto portálu i60

Fejeton: Jak jsme projednávali človíčka

22. 8. 2021

Věřte nevěřte, vlastního potomka je možné pěkně naštvat už dlouho předtím, než se narodí. To jsem zjistil při nedávném rodinném summitu, svolaném milovanou neteří Terezou a jejím chotěm Jakubem na chalupu u Mělníka.

Sjelo se nás devatero, vedle Terky, Kuby a mé maličkosti kompletní čtveřice jejich rodičů, Kubova dosud neprovdaná sestra Libuška a jeho strýc Fanda odněkud od Olomouce, o němž vím jen to, že se na svatbě velice rychle a strašným způsobem zlískal, a museli jsme ho odnést do lože. Hlavním tématem bylo slavnostní oznámení, že na jaře příštího roku přijde na svět nový človíček, další člen rodinnýho klanu, pohlaví ovšem zatím neznámého, anžto Terčino těhotenství se potvrdilo teprve před několika dny. Současně jsme byli požehnaným párem požádáni o spolupráci při výběru človíčkova jména.

Rokování začalo bublinkovým přípitkem na človíčkovo zdravíčko (Terka jen symbolicky, strejda Fanda třikrát) a Terezčiným referátem o tom, že dnes už matriky povolej skoro každý jméno, jen ve složitějších případech mohou požadovat expertízu odborného jazykozpytce. Informovala, že človíčkovi hodlají dát křestní jména dvě, což je povoleno a dobře to vypadá, ale že to musejí být jména vznešená, zvonivá a překrásná, neboť človíček zcela jistě vyroste v osobnost významnou a slavnou.

Nevím, jestli plod v těle matky může slyšet, co se venku říká, ale pevně doufám, že nikoliv, protože jinak by určitě upadl do těžké prenatální deprese. V útulné chaloupce se totiž rozpoutal festival fantasmagorického onomastického šílenství. Chvílemi jsem nevěřil vlastním uším, občas se štípl, zda se mi nezdá poťapanej sen, občas mi v palici blesklo, že v bublinkách snad musel být odvar z lysohlávek. Vzduchem se ve staccatovém rytmu rozvířily zběsilosti jako například Gaston, Fabrizio, Jessica, Nikolas, Doriana, Nathaniel, Astrid, Isabella, Chantal, Olivier, Vanessa, nebo dokonce Elvis, Kevin či Constance. Padaly rovnou i návrhy dvojitých jmen, třeba Arleta Celestýna, Anabel Birgitt, Justin Leonard, Ernestýna Luisa, Rafael Nino a tak dále.

Rychle jsem pochopil, že se svými Klárkami, Aničkami, Jeníčky, Vojtíšky či Baruškami nemám v tomhle tvůrčím ringu co pohledávat. Dokonce jsem si v ten moment ani netroufl plénum upozornit, že Terča s Kubou človíčkovi předají taky svý příjmení, a že třeba takové kombinace jako Aurelie Celestýna Nováčková nebo Julien Damian Nováček by nemusely být lidstvem vnímány jako zvonivé a překrásné. Takže tam jen sedím, mlčím a pozoruju strejdu Fandu, který spokojeně poulí oči a s hanáckou rozšafností konzumuje vše tekuté v dosahu. On si svou diskusní povinnost vlastně už splnil. Když totiž prostorem zaznělo jméno Margarita, zřejmě mu v mozku brnkla vzpomínka na lahodný koktejl stejného názvu a zamumlal: „Jojo, Tequila, to by šlo. Ale Griotka je taky pěkný jméno.“ Přestože se mílovými kroky evidentně blíží chvíle, kdy ho zase poneseme do lože, připadá mi tento muž v daném okamžiku v celé chalupě tak nějak nejnormálnější.

Na jarního človíčka Nováčka/Nováčkovou (… je jedno co to bude, hlavně ať je to zdravý…) se moc těším. Budu s ním/s ní chodit do zoologický, koupím mu/jí kolobrndu, naučím ho/ji poslouchat rock'n'roll. A už teď čestným prastrýcovským slovem slibuju, že hned jak to bude možné, seznámím ho/ji se všemi náležitostmi, které vyžaduje matriční úřad pro změnu křestního jména.

Fejetony Tomáše Poláka
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Jsem čerstvou prababičkou. Vnučka po delším úsilí porodila syna. Ovšem, než se narodil, zažili jsme podobné návrhy, které jste uvedl. Ani si je nepamatuji, jen jsem nesměle pípla také něco o spojení s příjmením Horáček. Odbyla to mávnutím ruky. A pak to přišlo - narodil se jí syn a Jmenuje se -Michael a říkáme mu Míša. A je po exotice. Tak mu odpadne do budoucna starost se změnou jména. Váš článek mě pobavil a uklidnil, že moje vnučka není " zblblá" z amerických umělců sama a že z toho už vyrostla.
Jana Šenbergerová
Pěkně jste to pojal. Nu což, časem každému dojde, že co je dnes in, bude brzy out. Všechno módní jednou z módy vyjde. Co se osvědčí, to se časem vrátí. Také jsem zvědavá, s jakým jménem půjde váš prasynovec životem.
Alena Švancarová
Já jsem se zasmála.No fakt to je s těmi jmény dnes děsný.Nevím co je to za modu vymýšlet to nejblbější jméno.Jedny budoucí rodiče mají pro syna připraveného Bivoje.Taky mě pobavil Kleofáš a jiné hrůzy.Však víte jistě všichni.
Jana Vargová
Pane Poláku, kdyby to GDPR dovolilo a mohl byste nakouknout do třídních knih, spatřil byste podobné zhůvěřilosti, které padaly na vaší přednarozeninové párty. Ale jak říkáte, hlavně ať je to zdravé! A ještě jedno kdyby: kdyby se Vaše fejetony mohly konzumovat, leckterý čtenář by přibral. Jsou totiž hodně žravé a chutné. Ď.
Jana Hošková
Moc hezký článek. Lituju děti, jejichž rodiče postrádají rozum.
Zdenka Soukupová
Zase jste mě potěšil a zase jsem se krásně bavila. A prosím, až se človíček narodí, mohl byste napsat, jak to se jménem dopadlo?
Jana Kollinová
Je mi krásně po přečtení glosy pana Poláka. A o tom to je, přečíst a být šťastný/á. Děkuji.
Libor Farský
Svého času jsem dokonce narazil na jméno Vinnetou, ale také Pětiletka. Mně samotnému by se pro holčičku nejvíc líbilo jméno Šárka. Jenže jsem si pak uvědomil, že by jistě získala na celý život přezdívku "Sarka Farka" a tak se vnučky jmenují jinak...
Naděžda Špásová
Opět jsem se pobavila, z vašeho popisu situace při volbě jména ještě nenarozeného miminka jsem pochopila, jak lidi začínají magořit. Už jsem se setkala se jmény dětí, která byla naprosto nevhodná k příjmení. Takových dětí je mi upřímně líto, když vidím a slyším, co dnes ve školách vyrůstá, šikana a posměch jsou téměř jisté.
Daniela Řeřichová
Vždy se těším na váš vtipný fejeton. Můj tatínek také navrhoval pro své čtyři potomky exotická jména a maminka pak musela diplomaticky zvolit vhodný kompromis.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%