V Česku roste spotřeba antidepresiv. Nejohroženější jsou ženy v produktivním věku a seniorky
Ilustrační foto: Ingimage

V Česku roste spotřeba antidepresiv. Nejohroženější jsou ženy v produktivním věku a seniorky

23. 8. 2021

Pandemie onemocnění Covid-19 zapříčinila nárůst depresí a stavů úzkosti. Ordinace psychiatrů v Česku navštěvuje stále více pacientů a lékaři stále častěji předepisují antidepresiva, jejichž spotřeba za posledních několik let vzrostla.

Potvrzují to nejen data z Národního ústavu duševního zdraví uvádějící, že výskyt duševních onemocnění v květnu 2020 vzrostl o 30 %, ale o zvýšené spotřebě antidepresiv svědčí i data lékáren BENU.

Nejohroženější skupinou jsou ženy v produktivním věku a seniorky

Roční náklady na léčbu pacientů s duševním onemocněním jsou okolo miliardy korun a pacientů s touto diagnózou je čím dál více. Podle NÚDZ trpí duševním onemocněním každý třetí dospělý a výskyt deprese a rizika sebevražed je oproti době před pandemií trojnásobný. Z údajů BENU lékáren je zřejmé, že nejvíce depresemi trpí ženy ve věku 40-54 let, kterých je z celkového počtu pacientů téměř 20 %, a zároveň seniorky starší 64 let. Ty tvoří dokonce 24,7 %. Naopak mužů je mezi pacienty v porovnání s ženami výrazně méně, pouze 9 %.

Psychické poruchy se týkají i dětí a dospívajících, kterých se sociální izolace a vyjmutí z kolektivu dotklo nejvíce. Podle WHO zažije až 20 % dětí a dospívajících nějakou formu duševního onemocnění.

Duševní nemoc už není stigma
V minulých letech bylo duševní onemocnění vnímáno jako stigma a lidé se často cítili provinile a vyřazeni ze společnosti. Přitom duševní onemocnění se může týkat každého z nás, a to napříč všemi věkovými kategoriemi a sociálními skupinami. „Jsme přesvědčeni, že je důležité podpořit pacienty, kteří bojují s duševním onemocněním. Nově si u nás mohou antidepresiva vyzvednout bez doplatku. Mnoho z nich se během pandemie dostalo do tíživé finanční a psychické situace,“ říká PharmDr. Ivana Lánová a doplňuje: „Léky z e-receptu si u nás pacienti mohou dopředu rezervovat ve vybrané lékárně, aby měli jistotu, že lék bude připraven. Díky rezervaci je také možné, aby léky za pacienta vyzvedl například rodinný příslušník. Stačí s sebou mít kód potvrzující rezervaci zaslaný na email.“  Vedle antidepresiv jsou pro pacienty v BENU lékárnách bez doplatku také léky na diabetes, cholesterol, astma a CHOPN a také inzuliny.

Sklenice nemusí být nutně poloprázdná
I když se na první pohled může zdát, že zvýšená poptávka po antidepresivech je špatné znamení, nemusí tomu tak být. Vzhledem k tomu, že léky určené pro léčbu úzkostných poruch a depresí jsou na předpis, znamená to, že lidé čím dál více vyhledávají odbornou pomoc, a to je dobře. „V posledním roce jsme zaznamenali velký nárůst nových pacientů. Deprese nebo úzkost totiž mohou vznikat i jako reakce na dlouhodobě prožívanou životní zátěž. Běžně pacienty léčíme pomocí psychoterapie, ale mnohdy vnímáme, že je užitečné terapii doplnit i vhodnými léky. Ty mohou pacientovi pomoci zabránit akutním propadům a krizím a ulevit od psychických i fyzických symptomů. Díky tomu se pak můžeme lépe soustředit na samotný psychoterapeutický proces a pomoci člověku zařadit se zpět do běžného života“, říká klinická psycholožka a psychoterapeutka, PhDr. Lucie Lebdušková.

 

 

psychika zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
:-) :-) Tak sláva, stařecká demence to není, jen jsem si zrovna seděla na delším vedení a nepochopila, že šlo o nadsázku :-) :-) Tak hezký večer a Dobrou noc :-)
Jiří Dostal
:-) :-) Závěr lekce:-) Pokud byste nakládala se záručním listem na škrpály se stejnou argumentační výbavou jako v naší besedě, mohla byste uspět, jak jsem v nadsázce naznačil; ten dar si podržte. :-) :-)
Jitka Caklová
:-) :-) Ano, hranice, mantinely, případně mnou pokakané hlavy, jsou stejnou fantazií, jako Vaše představa o mojí případné reklamaci okopaných a sešmajdaných bot, dávno po uplynutí záruky. Bezbřehost v nakládání s argumenty v práci, na kterých by záviselo moje štěstí, je díky důchodu bezpředmětné už 15 let. I kdybyste proti tomu něco měl, nic to nemění. Připouštím, že tento "pink pong" způsobuje moje delší vedení, na kterém si čas od času i sedím. Nebo že by moje bezbřehost v nakládání s argumenty byla v důsledku mojí stařecké demence? :-) :-) :-)
Jiří Dostal
:-) :-) Hranice, mantinely a pokálené hlavy jsou čirou fantazií, skutečností je vaše bezbřehost v nakládání s argumenty a v práci s významy jako forma nezávislého štěstí. Nic proti tomu :-)
Jitka Caklová
10:16 ...........tzn. nikomu na hlavu nekakám, ani si od nikoho kakat nenechám.
Jitka Caklová
Tak tomuto nevěřte, znám své hranice, ale mám i své mantinely.
Jiří Dostal
:-) :-) Velice vám fandím, netřeba chápat smajlíky jako zpochybnění přízně. :-) Kdysi se mi stalo, že hned první den, a to při nástupu do šaliny, mi praskla podrážka nových drahých mokasínů značky Salamander, ale až krátce před koncem záruky jsem konečně našel paragon. V obchodě jsem měl co dělat, abych uspěl s reklamací, přestože botky byly jako nové, takřka netknuté atd. Věřím, že vy byste prosadila reklamaci i dávno po uplynutí záruky s botkami okopanými a sešmajdanými, to je prostě dar skoro k závidění, snad až na ten personál krámu ve frustraci a depresi. :-) :-) Srdečně zdravím! :-)
Jitka Caklová
Při Vámi zmíněných úkrocích stranou se smajlíkem, musím mít jistotu, že to nejsou úkroky do prázdna, ale do podstaty mého bytí, mého "domova", pocitů radosti, štěstí................. Kdybych toto neměla, nemohla bych pomáhat ani druhým ♥♥♥
Jitka Caklová
:-) To jsem ráda, neboť bez úkroků stranou bychom se už dávno všichni pobili. Jak že se to říká, že moudřejší ustoupí? :-)
Jiří Dostal
:-) Při tomto mistrovství v úkrocích stranou už nezávislému štěstí věřím :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.