O desateru
Ilustrační foto: pixabay.com

O desateru

3. 1. 2022

Články na i60 máme ke čtení a máme i prostor se k nim vyjadřovat. Článek Nesesmilníš mne přivedl k této úvaze:

Nejrozšířenější duchovní směr v Čechách je Něcizmus. Jo, něco je nad náma. To něco se mnou musí být spokojeno. Nikoho jsem nezabila, nekradu jako tamten a tuhle jsem dala dvacku žebrákovi. To musí stačit.

Když se podíváme kolem sebe, očividně to nestačí. Problémy rostou tak, že to k optimismu zrovna nevybízí. Tak kde je ten Bůh?

Bůh nám dal desatero. To desatero nějak začíná: V jednoho Boha budeš věřit. Až teprve pak následuje, co se Bohu líbí (světit jeden den k Jeho chvále) a co se mu nelíbí (nesesmilníš) a ostatní si v Bibli najdete v knize Exodus (druhá Mojžíšova) ve dvacáté kapitole.

Lidé, kteří jsou vychováni v tom, že se Bůh dívá a potrestá je, se některým problémům opravdu vyhnou. Ale jsme jen lidi, bez hříchu neumíme žít. Jak tedy poslouchat Boha, když to vlastně nejde?

V jedné křesťanské diskusi se moderátor ptal posluchačů, co křesťan musí. Jedna z odpovědí zněla: Musí milovat bližního svého. Musí milovat? Museli jsme milovat Sovětský svaz a jsme rádi, že jsme z toho venku. Muset milovat je nesmysl.

Co tedy křesťan musí? Musí dávat na chudé a pouštět před sebe lidi ve frontě? Musí si nechat všechno líbit? To vše funguje jen v některých situacích. Ale ve kterých?

Křesťan se musí Boha ptát, co má dělat. A hledat Boží odpověď. Tak teď asi přestanete číst a budete si říkat: Bába se zbláznila, slyší hlasy, to je jasná diagnoza.

Jenže i vy můžete udělat tu zkušenost, že se Boha zeptáte: Co mám dělat? Co  mám dělat v situaci, kdy se partner chová tak, že nejlepší by bylo umlátit ho tupým předmětem? Co mám dělat, když soused spoléhá na to, že schody v domě vytřu za něj jako minule? Co mám dělat, když jsem našla plnou peněženku? Co mám dělat v této konkrétní těžké situaci, se kterou si nevím rady ani já, ani lidi okolo? A pak následuje to napínavé: vyhlížet Boží odpověď. Vsadím kytaru, a že mám jenom jednu, že vám Bůh odpoví. Každému, kdo bude chtít slyšet. Je v tom ohromně vynalézavý a promlouvá ke každému přesně tak, jak ten dotyčný potřebuje.

Tohle jsem se začala učit ve čtyřiceti. To už jsem v životě leccos zpackala. A Bůh mi poradil odpustit manželovi. Takže jsme se tenkrát nerozvedli a naše děti se učily Boha poslouchat od školního věku. Dvě ze tří dětí vystudovaly biblickou školu naší církve, našly tam životního partnera a žijí ve spokojeném manželství se svými dětmi. Nejstarší syn Boha neposlouchá a jeho život nám opravdu nedělá radost a věřím, že jemu taky ne. Že se může vrátit k Bohu a začít znova - to ví, ale ještě to neudělal.

 Naše věřící děti si daly od Boha poradit při výběru životního partnera a neměly sexuální zkušenosti před svatbou. Nyní jsou jeden s druhým spokojeni tak, že další sexuální zkušenosti dělat nemusí. Sex je krásný Boží dar, ale když s ním zacházíme jinak, než Bůh radí, jen si přiděláváme problémy. I s tím v naší církvi někteří udělali své zkušenosti.

Kdysi jsme u táboráků zpívali: Tak už jsem ti teda fouk, prsten si dej za klobouk, nechci tě znát a neměl jsem tě rád, to ti říkám rovnou. My jsme to zpívali, naše děti to žijou a všichni jsme z toho tak akorát nešťastní.

Já vím, i křesťané se rozvádějí, zpackat se dá leccos. Ale Bůh je Bohem nových začátků. Vždycky se dá k Bohu přijít a nechat se z té šlamastyky vyvést. Jenže to musím uznat, že nějaký Bůh je a že je chytřejší než já. 

V roce 2022 vám všem přeji setkání s milujícím a moudrým Bohem. S jeho pomocí zvládnete vše. I samotu, protože kdo chodí s Bohem, ten vlastně nikdy není sám.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Moc hezký, zajímavý a i tázající se článek. Přiznám se, že jsem věřící, stejně tak manžel. Oba jsme byli vychovávání v duchu křestanské výchovy. Věřím v to, že naše manželství trvá právě díky víře. Moc mě trápilo, že dcery které byl veden k víře se na naši cestu nedali a víru nepraktikují. Obě jsou pokřtěné, obě byly u sv. přijímání, obě jsou biřmované. Bohužel snatky už v kostele nebyly. To jsem jim tehdy řekla, že já své povinnosti vůči Bohu splnila, a vše co budou dělat je už jen a jen jejich problém, za který mi jako rodiče už neneseme žádnou zodpovědnost. Ono biřmováním se staly zodpovědné za činy ve vztahu k Bohu.
Naděžda Špásová
Maruško, tvojí víru ti neberu, klidně si ji měj. Já jsem ateista od mládí, jako dítě jsem se musela před spaním modlit. Moc to nepomohlo. Možná to bude rouhání, ale nevěřím, že je Bůh spravedlivý. Z mého okolí si vzal už tolik hodných a věřících lidí a šmejdy, zloděje a jinou verbež nechá klidně v pohodě dál krást a obírat jiné lidi. Vyrůstala jsem v hádkách a alkoholismu otce. Nebylo to nic příjemného, vše co mám, včetně hodného manžela, jsem si vybudovala sama. Když jsem onemocněla rakovinou, občas jsem se Boha ptala, proč zrovna já, jako bych slyšela a proč ne? Nikoho od víry neodrazuji, každý máme tu svou a nemusí to být jen v Boha. Přeji ti hodně štěstí a zdraví do roku 2022.
Zdenka Soukupová
Dnes je v OD otázka od Soni Prachfeldové, jestli věříme věštbám. Nevěřím. Zrovna tak nevěřím v Boha. Já vím jsou to nesrovnatelné věci, ale nějak se mi nedaří ani jedna víra. Je to špatně? Cítím to tak, jak napsala Maruška.
Marie Měchurová
Přiznám se, že v Boha nevěřím. Žiju podle svého svědomí, a to mi řekne, co je dobře a co je špatně. Když jsem onemocněla snažila jsem se začít věřit. Četla jsem Bibli, modlila jsem se k němu, ale nebylo to od srdce. S vírou se člověk musí narodit. Rodiče byli věřící, ale nechovali se tak. Hádky byly na denním pořádku. Nejvíc mi pomohla moje báječná milující rodina.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.