Zimní jezero Most - ptačí ráj
FOTO: Alena Tollarová

Zimní jezero Most - ptačí ráj

18. 2. 2022

Jezero Most zaplnilo vytěžený prostor bývalého hnědouhelného dolu Ležáky. Za oběť mu padl starý historický Most i několik vesnic.

V rámci rekultivace obrovské těžební jámy se v roce 2008 začalo s napouštěním jezera a pod dohledem mosteckého hradu Hněvín, shlížejícího na stoupající hladinu, tu byl na podzim 2020 otevřen rekreační areál pro veřejnost. Termín otevření pro lidi však vůbec nezajímal opeřence, kteří ho objevili a už v průběhu napouštění se jezero stalo zimovištěm pro různé druhy vodních ptáků. 

Ráda chodím pozorovat a pokouším se fotografovat ptáky u nás na Labi i na stojaté pískovně, a proto pro mě návštěva jezera Most byla velmi lákavá. Pro výlet jsem potřebovala pěkné počasí a načekala jsem se dost dlouho. Moje chvíle s jasným nebem přišla v polovině února. Na jezero jsem se vypravila hned dvakrát za sebou. 

Na modré vodě se houpaly a pokřikovaly stovky, možná tisíce bílých racků několika druhů. Občas se hejno zvedlo a přeletělo o kus dál. Rackům v počtu zdatně sekundovaly černé lysky se svým nezaměnitelným bílým zobákem a čelním štítkem. Nikdy předtím jsem jich tolik pohromadě neviděla, stejně jako černobílých poláků chocholaček s typickou chocholkou na hlavě, méně už bylo poláků velkých a kormoránů. Zahlédla jsem několik hoholů severních, potápek a jednu, slovy jednu husu, kterou jsem si určila jako malou, ale jistá si nejsem. Přiznám se, že jsem čekala i další méně známé druhy, ale zřejmě jsem nejvhodnější dobu už propásla. 

Obejít asi devítikilometrovou trasu po pohodlné cyklostezce kolem jezera není náročné a Mostečané ji také hojně využívají. Parkoviště bylo zaplněné, kiosek na hlavní pláži otevřený a skládací lehátka připravená. Potkávala jsem běžce, rodinky s dětmi na koloběžkách i turisty jako jsem já. Loudala jsem se na únorovém sluníčku a bavila pozorováním života na studené vodě. Tato podívaná s blížícím se jarem brzy skončí. Ptáci zamávají křídly, opustí zimoviště a vydají se na svá oblíbená hnízdiště. 

Máte-li chuť, pojďte si se mnou virtuálně jezero Most obejít.

 

fotografování příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 34 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Jsou to nádherné snímky. Ta úvodní je nedostižná. Vím už od dřívějška, že Tě zaujalo fotografování ptáků na Labi. Vzpomínám na nějakou nezvyklou husici (jestli se nepletu).
Dana Puchalská
Álo,co napsat víc než, že jsi nám zdokumentovala výlet k jezeru opravdu krásně. A já Ti za to děkuju.
Elena Valeriánová
RÁJ! To je prostě ráj, fotografův ptačí ráj. Já bych tam asi zapustila kořeny. To musel být úžasný zážitek. Požehnaný nápad vytvořit zde toto jezero. Krásné ptačí záběry plné akce. Všimla sis proč Racek honí lysku? Lyska ulovila rybu. Mám ráda takové akční focení a ptačí fotky vůbec. Ale přiznám se, že moje favoritka je snová fotka Stromy nad hladinou. UFF! Nádhera.
Soňa Prachfeldová
To je nádhera, výlet byl velmi vydařený !
Anna Potůčková
Krásné fotky, lákavé místo-jednou bych tam chtěla také fotit a hlavně tu krásu vidět!
Marie Měchurová
Krásné...... Dívám se v TV na pořad Krajinou vína a jeden díl byl věnován i tomuto zajímavému kraji. V létě se tam chystáme, děkujeme za pozvánku.
Jana Vargová
Paní Tollarová, díky za nádherné fotky z oblasti pro mě hodně blízké.
Dana Hošková
To jsou opravdu nádherné fotografie. Nebýt to tak daleko, hned tam vyrazím.
Vlasta Ledlová
Alena opět nezklamala. Po této virtuální procházce se hlásím na tu skutečnou. Tyhle tvoje fotky by v Mostě mohli pro návštěvníky jezera použít jako reklamní. Nádhera.
Jitka Hašková
Aleno, to je úžasné. To se ti povedlo fantasticky. Děkuji za tu krásu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.