Když byl v Brně abnormální hic
Všechny fotografie: Daniela Řeřichová

Když byl v Brně abnormální hic

25. 6. 2022

Báječné setkání na  sv. Hostýně nás „namlsalo“, a tak jsme přivítaly nabídku Blanky L. uspořádat další srazík v Brně.

Toto moderní město s bohatou historií  znám především jako Mekku  alternativního divadla. Těšila jsem se na nové poznatky a především na děvčata z íčka.

Různé varianty termínu se nakonec ustálily na dnech 19.-20. června. To ovšem organizátorka nemohla tušit, že právě v tento čas budou padat teplotní rekordy. Intuitivně však připravila ochutnávku moravské metropole v zajímavých interiérech.

V neděli jsme se rozjely z různých koutů, abychom se v devět ráno sešly na brněnském nádraží. Zavazadla jsme uložily do úschovny a vydaly se vstříc novým zážitkům.

Jako první v itineráři byla prohlídka reprezentativní secesní vily Löw-Beer. Seznámily jsme se nejen s dramatickou rodinnou historií osvícených majitelů vily a významné textilní továrny, ale také s unikátními stavebními prvky samotné budovy.

Zajímavé je, že vlastník nemovitosti Alfred Löw-Beer daroval v roce 1929 horní část velkého pozemku své dceři Gretě, která si na něm společně s manželem nechala vybudovat rodinný dům – známou vilu Tugendhat.

Cestou jsme nemohly minout památník obětem holokaustu na náměstí 28. října.

Krychle z černé žuly má hranu dlouhou 3,14 metru, evokující nekonečné Ludolfovo číslo jako symbol neustále se opakujícího lidského utrpení. Stékající voda představuje očištění a odpuštění.

Ve stínu rozžhavených ulic jsme procházely kolem zajímavých budov, soch a památek, abychom se následně přemístily do augustiniánského kláštera.

Nyní  se v části rozsáhlého areálu nachází Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, které představuje výjimečnou osobnost vědce a opata G. J. Mendela. V červenci zde proběhnou oslavy k jeho 200. výročí narození.

Součástí velkorysého prostranství je bazilika Nanebevzetí Panny Marie, založená královnou Eliškou Rejčkou, která je zde i pochována.

Zde se bohužel nesmělo fotografovat. Snímky jsme pořídily alespoň ve veřejně přístupné části klášterní knihovny.

Kulturní dojmy jsme analyzovaly u dobrého jídla a pití a následně se zavazadly dojely na místo ubytování. Čas dost pokročil a my se osvěžené sprchou vydaly na noční prohlídku města.

Přestože byla v původním plánu dominanta Brna – hrad Špilberk, toulky malebnými uličkami nás zavedly do Denisových sadů s působivou vyhlídkou na město i na katedrálu sv. Petra a Pavla. Okouzleny moderním sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Petrově jsme se snažily zachytit mystickou atmosféru místa, a tímto děkuji Líbě, která  trpělivě čekala, až najdeme ten správný záběr.

Příjemně strávený den jsme se rozhodly završit číší vína v jedné zahrádce, a v přítmí ztichlého města nalezly mnoho společných témat.

Ochotný vrchní kolem nás sklízel nádobí a já mohu hrdě konstatovat, že my seniorky, s 12 km v nohách, jsme odcházely jako poslední, dávno po zavíračce. Naštěstí jsme díky naší sportovní šéfové Blance stihly noční trolejbus a a nechaly si zdát hezké sny o chladnějším pondělí.

To se sice nenaplnilo, ale náladu nám to nezkazilo.

Čekala nás návštěva brněnské Lorety, nedílné součásti minoritského kláštera. Bylo toho k vidění hodně – Svatá chýše, Svaté schody, kopie černé Matky Boží, ambit, kupole.

Objevování sakrálních památek mělo i zcela prozaický bonus – pobyt v chladným prostorách kompenzoval tropické vedro venku.

Stylově jsme pak poobědvaly v restauraci L´ Eau Vive´, kde pracují sympatické misionářky z různých koutů světa. Připravily nám nejen chutný oběd, ale také veselé chvilky při fotografování.

Zatímco venku bouřilo a stahovala se mračna, náš čtyřlístek čerpal z bohatých vjemů novou energii do dnů příštích.

Budeme ji potřebovat.

Určitě se rády do Brna vrátíme, abychom poznaly i další pozoruhodná zákoutí města, kde rozhodně není nuda.

Děkuji, Blanko, Eliško, Libuško, za oba šťastné dny.

 

aktivní senioři cestování i60.cz
Hodnocení:
(5 b. / 30 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Danielo,děkuju za hezký článek o výletě, který se vydařil.
Libuše Křapová
Díky za reportáž, Danielo :-) Bylo to přesně tak hezké, jak jsi napsala - možná ještě hezčí :-). Užila jsem si to s vámi. Blanko, i tobě ještě jednou díky za zorganizování.
Danuše Onderková
Do Brna jsem jezdila jenom na letiště, tak jsem neměla nikdy možnost si ho prohlédnout. Mrzí mě, že jsem se nemohla zúčastnit, ale hold se nedá nic dělat. Nemohu být na dvou místech najednou. Ale snad se zase s vámi někam dostanu. Moc pěkně jsi to napsala.
Alena Tollarová
V Brně jsem byla jen jednou, a to shodou okolností také díky íčku. Centrum Brna jsme jsme tenkrát prošly díky Evě B. TEntokrát jsem na výlet nemohla a asi je to i dobře, protože v tom abnormálním hicu bych byla brzdou. A mám radost, že se výlet vydařil a pěkně jste si Brno užily a děkuji za reportáž.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.