Někdy jsem smutný
Jindřich Berka

Někdy jsem smutný

1. 9. 2022

Není to pro muže slabost nebo ostuda. Kašlu na šablony. Prý muž musí ovládat své emoce, nesmí vyjádřit smutek či plakat. Je to pitomost. Je člověk a ten má své city, nálady, nadšení i smutnění.

Vše patří k životu. Nejsem bábovka. Snažila se mě psychoterapeutka uspat, ale nešlo to. Prý jsem silný člověk. Někdy smutním, i když dobře spím, ale prožívám to ve snu. Odmítám prášky, alkohol, drogy a další náhražky. Já nechci místo smetany rostlinný tuk. Tvrdím, že bolest si má člověk prožít a ona odezní jako umíráček na kapličce. Já se z toho vypíšu.

Mám 3 děti. Dva syny a dceru. Ten starší má dcerku, nádhernou blondýnku s velkými modrými kukadly. Je tmavovlasý a modrooký. Působí na ženy jako mucholapka na hmyz. Jenže upnul se na dceru a vztahy odmítá. Dítě má ve střídavé péči a žije jen pro něj. V 42 letech zamkl své srdce lásce. Ženám přestal věřit, raději bude sám? Smutním poprvé.

Druhý syn má hezká dvojčata. Dvanáctileté slečny. Dělají mi radost a jsem na ně pyšný. Odešel od nich za jinou. Moc si nepolepšil. Nakonec ho vyhodila. Vztahy se mu nedaří, profese ano. Zůstal sám. Rodinu již odmítá založit. Smutním podruhé.

Nejmladší je dcera, jak se narodila, tak jsem slavil až do rána. Vystudovala VŠ humanitární práci, mluví vícero jazyky. Jezdí zachraňovat lidi po celém světě. Měla vztah, který trval 5 let. Hoch čekal, že založí rodinu a ona se k tomu neměla, tak ji opustil. Myslím si, že se od ní vnoučat nedočkám. Smutním potřetí.  

Já jsem se ženou přes 40 let, už jsem kmet, života si užívám, ale i ten smutek prožívám. Věřím, že se to časem změní. Jsem totiž životní optimista.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Jurečková
Pane Berka, omlouvám se Vám, svým komentářem jsem neměla na mysli, že jste starý.
Martin Vrba
Pane Berko, k Vašim smutněním: K tomu prvnímu, to že zůstal syn sám a střídá se v péči o dceru se svou bývalou ženou a jiný vztah nenavazuje, tak nemusí být vůbec pravda. 42letý muž se přece nebude tatínkovi a mamince se vším svěřovat. Nenakládejte si na sebe smutnění nad někým, který ani sám smutný nemusí nemusí být. Třeba prožívá své nejšťastnější období. Má dceru na předem stanovený počet dnů v měsíci - to doufám dodržuje a pak si žije svobodně bez toho, aby mu do toho někdo "kecal" a on se s ním hádal. K druhému Vašemu smutnění: Ani nad druhým synem netřeba smutnit, nakonec přeci vše dopadlo nejlépe, jak jen mohlo v té blbé situaci dopadnout. Když poznal svou nestálost, tak žádný další manželství zatím neuzavřel a to je přece dobře, hrozilo by, že by udělal další lidi kolem sebe zase nešťastnými, kéž by takových lidí bylo více. K tomu smutnění třetímu: Dcera třeba nemůže mít děti, tak svoje city věnuje všem potřebným na celém světě a tam bude i hodně dětí nebo i maminek s dětmi, kde své mateřské city může uplatnit. Závěr: Pane Berka smutníte zcela zbytečně, musíte si uvědomit, že tak jak Vy chápete svět, je jen váš pohled a všichni lidé okolo vás, včetně vašich dětí, mohou mít ten pohled na svět a na své "štěstí" v něm zcela odlišný od toho vašeho. Možná jste jim dal se svou ženou takový příklad hezkého soužití a vzájemné tolerance, kterou oni nenacházejí a proto jsou neúspěšní v navazování vztahů a to buď, že jsou pro svoje protějšky staromódní - z minulého století nebo si myslí, že jim jejich partnerky odpustí v rámci tolerance úplně všechno a ony to nehodlají tolerovat - každopádně jim to nevychází. Myslím, že si chcete vnutit, že jste optimista, ale z každého slova Vašeho příběhu ukápla slza, i když píšete sem tam něco i pozitivního. Vy se už nezměníte a žádný terapeut Vás z toho nevyvede, Vy jste povahou jeden z těch, kteří smutní za celý svět, který se odlišuje od toho vašeho. Tak hodně štěstí - nemáte to lehké. :)
Jitka Caklová
Určitě se to změní, stejně jako se změnila a stále se mění naše planeta Země. Dnešní doba nepřeje pouze těm, kteří změnu nezaznamenali, věří své iluzi, že až to co se jim právě děje pomine a vše se vrátí do starých kolejí. Pravdu máte v tom, že "Můj článek je o mě.", přestože, nebo právě proto, že téměř celý článek je o Vašich dětech.
ivana kosťunová
Určitě se to změní. Dnešní doba vztahům nepřeje, ale i dnešní mladí časem pochopí, jak důležité je mít dobré zázemí. Žijí déle, proto jim to bude i déle trvat.
Miloslava Richterová
Říká se, všeho do časů, a ono to tak v životě opravdu je. Vše se mění. Držím vám palce a děkuji. Vidíte, už i v článku je to napraveno :-)
Jindřich Berka
Paní Jurečková, jsem naštvaný. Redakce úpravou změnila smysl. Můj článek je o mě. Nejsem starý muž jako ten pán na ilustračním fotu. Můžete si mě prohlédnout. Nebilancuji ještě svůj život, ale věřím, že se dožiji pozitivní změny. Jsem optimista. Také můj název byl: NĚKDY JSEM SMUTNÝ, nikoliv "starý". Až k tomu doputuji, tak to vezmu na vědomí a budu podle toho psát. Jindra
Jana Jurečková
Máte pravdu, i muži jsou smutní a není to ostuda. V životě se může stát cokoli. Vzpomínám na den, kdy u nás zazvonil zvonek. Pošťák podával mému tatínkovi telegram. Bylo na něm: "Vaše matka zemřela, přijeďte si vyzvednout její věci." A já poprvé viděla, jak mu po tváři stékají slzy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.