Naše krajské město Zlín, místo, kam se vždy ráda vracím
Všechny fotografie: Marie Měchurová

Naše krajské město Zlín, místo, kam se vždy ráda vracím

25. 2. 2023

Ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově, jsem strávila ty nejkrásnější čtyři roky svého života, a to léta studentská na Střední ekonomické škole, nyní Obchodní akademii. Maturovala jsem v roce 1967, kdy ve společnosti vláda uvolněná atmosféra, ve městě přežíval duch Tomáše Bati a všichni jsme očekávali změny k lepším zítřkům. Ráda vzpomínám na svůj první a poslední Majáles, na plesy - předmaturitní, stužkovací a nakonec maturitní v prostorách hotelu Moskva. Na nezapomenutelné taneční hodiny u proslulých manželů Mědílkových.

Na první fotografii je Kongresové centrum od architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné, dokončené v roce 2010, budova UTB a naše ekonomická škola. Na chodbách jsem se jistě potkávala, s tehdy neznámou kamarádkou z íčka, Libuší Křapovou, jež o dva roky po mě nastoupila ke studiu na Střední zdravotnoickou školu, která sídlila v přízemí a v 1. poschodí stejné budovy. 

 

Kongresové centrum

 

Město Zlín  je proslulé především baťovskou architekturou. Po revoluci, kdy výroba botů ve velkém v areálu Svitu skončnila, byly tovární haly opraveny a nyní slouží jako prostory pro Univerzitu Tomáše Bati, jako kanceláře a provozovny růzých firem, jako obchody a kavárny. V bývalé administrativní budově č. 21 Baťových závodů sídlí nyní Krajský úřad. Říká se jí Baťův mrakodrap.

 

Svit

Krajský úřad

 

Kavárna

Po padesáti letech jsem se ke studiu ve Zlíně vrátila, a to jako studentka Univerzity třetího věku. Získala jsem diplom v oboru digitální fotografie. Do třídy se mnou chodila i vzorná spolužačka Zdenka Žikovská, rovněž "íčkařka", která dojížděla na výuku asi 100km až z Jeseníku. Navštěvovala současně 2. i 3. ročník. Když jsme se měli na konci 3. ročníku rozejít, přemluvili jsme našeho pana profesora, všichni do jednoho jsme propadli, a ročník jsme si zopakovali. 

Přikládám pár fotek ze své závěrečné práce o architektuře opraveného a znovu otevřeného Obchodního domu. Budova byla postavena v roce 1931 na návrh dvorního baťovského architekta Františka Gahury. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2018.

OD

 

Kuchař

 

 Schody

Detail

 Oko

 Zamilovaní

 

Dvakrát jsem se ve Zlíně zúčastnila módní přehlídky. Na jejich organizaci se podílelo také i60, a já jsem se tak mohla osobně seznámit se sympatickými "ičkařkami.".Přehlídky se konaly v prostorách bývalých průmyslových hal. 

íčkařky

  Děvčata

i60

Každoročně na přelomu května a června se ve Zlíně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež s doprovodným programem.  V roce 2023 by se měl proběhnout již 63. ročník. První ročník se konal v roce 1961 a od roku 2010 přesahuje návštěvnost 95 000 dětí i dospělých.

 Festival

 

Mladí

Děti

 

Naposledy jsem navštívila Zlín minulý týden. Naši vnuci měli jarní prázdniny, tak jsme je vyvezli na výlet, spojený s návštěvou výstavy malíře Josefa Lady, která se koná v desátém poschodí v galerii obchodního domu.

Josef Lada (17.12.1887 Hrusice - 14.12.1957 Praha) byl český malíř, ilustrátor, karikaturista, scénograf a spisovatel. V dětství přišel o oko, což se projevilo na jeho charakteristickém plochém stylu. Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace k Osudům dobrého vojáka Švejka a řada jeho vlastních knih pro děti, např. O Mikešovi, O chytré kmotře lišce. Už za svého života patřil v Československu mezi uznávané umělce.

Předkládám pár fotografií vystavených exponátů:

 061-7.JPG

 

 Výstava

Hospodská bitka

Náves

043-14.JPG

Podzim

Vesnice

 

019-33.JPG

20

 

21

 13

 

15

10

 

Tak to byla pozvánka k návštěvě zajímavého moderního města uprostřed kouzené přírody Valašska.

 

(Použité informace - Wikipedie.)

 

 

kultura Místo mého srdce 2023 výstavy
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Polednová
Zlín neznám, ráda jsem se podívala na fotky, které mi ho přiblížily. A žasla jsem nad poznámkou, že naše íčkařka Zdenka Ž. dokázala cestovat na tamní USV z domova 100 km na vyučování. Klobouk dolů, někdo by neobětoval na cestování ani desetinu. A výstava Josefa Lady je také pěkně zdokumentovaná, mám ráda jeho obrázky.
Jan Zelenka
Zlín znám jen trochu. I z dávných fotografií. Otec totiž patři k Baťovým Mladým mužům a pracoval tam jako dohlížitel v jedné dílně. Baťův Zlín je úžasný. To, čemu komunisté posměšně říkali - nouzová kolonie, to je krásná čtvrť rodinných domků. V jednom jsem byl i na návštěvě a přespal jsem u přítele. Byl jím bývalý ředitel zlínského divadla, kterého komunisti degradovali a skončil jako dělník u rotačky. Hovory s ním byly skvělé. Článek i fotky jsou moc pěkné!
Miloslava Richterová
Děkuji, ráda jsem se seznámila se Zlínem. ( .. asi výroba bot ve Svitu)
Dana Puchalská
Maruš.Zlín osobně neznám a podle fotek co jsou u článku je to hezké město. A je dobře,že na výstavě obrázků od p.J. Lady jsou i jiné , které p. Lada mistrovsky ztvárnil. Děkuju za hezký článek.
Naděžda Špásová
Tak tam to vůbec neznám a asi už nepoznám. Znám osobně některé dámy na fotkách, které jsou moc hezké.
Marie Měchurová
Ještě jsem chtěla dát fotografii pana Čenského, kterého jsem odchytila při plnění úkolu zachytit atmosféru festivalu, ale někam se zatoulala. Pan herec se napřed usmíval, potom, když jsem ho přemisťovala na jiné místo, to už se mu tak nelíbilo. Panu profesorovi se nejvíce líbila fotka od spolužačky, jak Měchurová diriguje Čenského.
Taťana Veselá
Vy máte tak hezké fotografie... a vidím i diplom z digi, gratuluji :-) s tím propadnutím jste mě pobavila! Také se domlouváme s kamarádkami, až budeme v důchodu, že se dáme na Univerzitu třetího věku i máme domluvené Ústí nad Labem, abychom tam měly každá přístup z domova tak akorát na vzdálenost. Někdy se mi už nechce se do toho zapojit, ale vidím, že to má své kladné stránky, děkuji :-) a myslím, že život přece jen je i o vzájemných setkáváních a sdílení...
Daniela Řeřichová
Maruško, díky za krásné fotografie města, které miluji. Jezdila jsem dvacet let na filmový festival pro děti, obdivovala architekturu, divadlo, muzea, prostě úžasné město mladých. Myslím, že se ve Zlíně dobře žije všem.
Vladislava Dejmková
Velmi působivý a zajímavý pŕíspěvek, vhodně doplnéný fotografiemi. Ve Zlíně jsem byla pouze jednou služebně a “ve spěchu”, takže jsem z něj nic neviděla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%