Poslanci po pěti dnech rozhodli: důchody v červnu vzrostou v průměru o 760 korun. Teď je na řadě Senát a prezident
Ilustrační foto: Pexels

Poslanci po pěti dnech rozhodli: důchody v červnu vzrostou v průměru o 760 korun. Teď je na řadě Senát a prezident

4. 3. 2023

Debaty, porady, obstrukce, uštěpačné poznámky, urážky, nadávky. Tak to vypadalo u řečnického pultu, v lavicích, kuloárech a klubech Poslanecké sněmovny v posledních pěti dnech. Důvod? Jednání o důchodech.

Koaliční vláda nakonec po pěti dnech svůj návrh na úpravu valorizačního mechanismu ve sněmovně prosadila. Znamená to, že letos v červnu bude každý důchod navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 % podle výše důchodu. Průměrný starobní důchodce tak dostane o 760 korun více.

Připomínáme, že podle zákonné valorizace měly důchody v červnu průměrně vzrůst o zhruba 1770 korun. To by ale podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky znamenalo v příštích deseti letech rozpočtový výdaj dohromady skoro 600 miliard korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří díky schválenému zákonu za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. 

Průměrný důchod po valorizaci překročí 20 tisíc korun. O kolik se v červnu důchody nakonec zvednou, ovšem není jasné ani po tomto rozhodnutí sněmovny. Vládní návrh na úpravu červnové valorizace totiž nyní poputuje do Senátu a pak k prezidentovi. Jak někteří senátoři, tak i nově zvolený prezident Petr Pavel se k vládnímu návrhu vyjádřili rezervovaně.

"Jako občan mám pochybnosti," řekl na tiskové konferenci k plánovanému snížení valorizace důchodů nově zvolený prezident Petr Pavel. Oficiálně se chce k tématu vyjádřit až 10. března, tedy po své inauguraci. A pochybnosti má například i senátor Michael Canov: "S nižší valorizací důchodů problém nemám. Vadí mi protiústavnost a to, že vláda tak dlouho spala," uvedl Canov v Českém rozhlase. O osudu zákona možná nakonec rozhodne soud. Opozice již avizovala, že zákon a proceduru jeho schvalování napadne u Ústavního soudu.

Záměrem úprav valoriza je především mezigenerační solidarita a předcházení hospodářským škodám. Situaci musíme řešit zodpovědně a s ohledem na budoucí generace. Kdyby naše vláda nezasáhla, přinesla by červnová valorizace dalších 34 miliard dluhu do státního rozpočtu. Takto nárůst bude plynulejší a nepřesáhne v součtu 15 miliard korun,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Důchody byly v loňském roce navyšovány hned třikrát. Když naše vláda nastupovala, průměrný důchod činil 15 425 korun. Po červnové valorizaci to bude 20 188 korun. To je
nevídaná výše i v poměru k průměrným výdělkům ekonomicky aktivních občanů, připomněl Jurečka.

 

Příklady, jak se budou důchody navyšovat:
Stávající průměrný starobní důchod dosahuje 19 440 Kč. Ten se od června navýší o 750 Kč, to je nárůst ve výši cca 3, 9 %.
Důchodce, který nyní pobírá 8 000 Kč, od června dostane 8 480 Kč, tedy 6,2 % navíc.

duchody_graf.png                                                                                                                                   Zdroj: MPSV

 

 

 

důchody penze
Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.7 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladimír Mrázek
Koalice prohlasováním snížení valorizace ukázala, že dodržování zákonů nemíní respektovat. Je to nebezpečný precedens, může se líbit snad jen paní Škopánové, která žije zřejmě v jiném světě.
Helenka Vambleki
Paní Škopánová, odpovídáte mi: " Vláda nemůže stavět startovací byty nevlastní stavební společnost. Ryze českou obchodní síť rovněž vláda vytvořit nemůže, protože nepodniká v potravináířství." Proboha, já nechci, aby mé navrhované projekty stavěli či zřizovali ministři nebo poslanci, ale aby to umožnili, schválili. Už se nedivím, že se nestaví třeba dálnice, protože, jak píšete a poučila jste mne, vláda nemá stavební firmu na stavbu silnic a dálnic. Už vím, proč je málo doktorů a zubařů, protože vláda není profesorský sbor na jejich vzdělávání. Už vím, proč nejsou některé léky, protože vláda nemá výrobu a velkosklad léčiv. Už vím, proč máme tak drahou energii, protože z vlády se netáhnou dráty do chléva od pantáty...konečně jste mi otevřela oči a budu toho zakopaného psa hledat jinde.
Olga Škopánová
Křik dítěte, kterému rodiče nekoupí vysněnou hračku, protože je moc drahá, i když ji před tím slíbili.
Jana Jurečková
Podle zákonné valorizace měly důchody narůst v průměru o Kč 1.770,-. Pokud k tomu nedojde, jedná se o podvod a obrovskou ostudu. Ostatní řeči jsou jen výmluvy. Toť můj pohled na věc.
Olga Škopánová
Paní Kopecká nevím, kde se vzal ten názor, že důchodci leží všem v žaludku já ten pocit nemám. Já jen nechci, aby moje děti v budoucnu museli platit obří dluhy, které jsme jim my svou nezodpovědnou fiskální politikou nechali. Navíc pokud jste ten článek četla tak tam je to přece napsané. Čili nikdo si nic nevymýšlí.
Eva Kopecká
Ale četla, paní Škopánová, četla. Že jsou důchodci chudáci nikde nepíšu. A zatím se tedy škrtá jenom jim. I když se jistě časem dostane na všechny. To se nebojím. Jen říkám, že podle dosud platných pravidel mají důchodci nárok na plnou částku. Tohle je styl honem honem ukázat, že něco děláme. A důchodci leží ostatním v žaludku. Jakoby ten valorizační zákon vymysleli oni. Jestliže dneska někdo řekne, když jim to teď sebereme, budou se jednou naše děti mít líp, beru to jako bohapusté ničím nepodložené kecání. To, jaký budou naše děti za dvacet let mít důchod, nikdo dneska neodhadne. To záleží na různých věcech a ne na tom, že se v březnu sebere každému důchodci tisícovka.
Helena Votíková
Vadí mi, že lednové zvýšení platů poslanců - podle zákona - je v pohodě a dopad na další roky nikdo neřeší. (Jo, měli zmrazené platy, ale jejich platy nejsou malé ) A tyhle drobky valorizace pro seniory - podle zákona - najednou vadí. Roční důchod a měsíční plat.... Nerozumím tomu.
Hana Rypáčková
Taky se říká: " Komu se to nelíbí...." Ve svém okolí vidím. Ten na zimu v Mexiku, v Egyptě, v Thajsku, přinejmenším v tuzemských termálech... Na horách víc důchodců než dětí.. Nic netrvá věčně...Na každého jednou dojde...Atd.
Miloslava Richterová
Paní Š., to nejsou brýle, ale klapky na očích, nevidíte ty zbytky kdysi dobře fungujících podniků? Ty jsou z doby, kdy se chodilo do důchodu v 54, lidé se rekreovali na podnikové chatě nebo v lázních, lékaře měli závodního a děti se učily bez asistentů. Jistěže špatné hospodaření začalo před lety, ničení prosperujícího státu, tahle vláda jede v zaběhnutých kolejích, jen je vylepšuje. Můj včerejší pohled: velké pole plné čerstvě postavených domů na prodej, hypotéku, dříve už se tam zjara pracovalo, uprostřed toho sídliště rozbitá, zarostlá budova bývalých kanceláří státního statku. Smutných obrázků je plno, jen je vidět. V některých továrnách se natáčejí horory, i u nás ..
Olga Škopánová
Paní Kopecká důchodci nejsou takoví chudáci jak píšete, mnozí z nich pracují, mají úspory na rozdíl od mladých mají splacené hypotéky a bydlí ve svém. Chápu, že nikomu se nelíbí, když nedostane peníze, ale důchodci nejsou jediní, kterým se škrtá. Jistě tisícovka nikoho nezabije, v konečném součtu je to ale několik miliard, jak je napsané v článku výše, který jste asi nečetla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.