Žádná kabelka není nožkou holuba, abychom ji kroužkovali
FOTO: Jana Mesarčová

Žádná kabelka není nožkou holuba, abychom ji kroužkovali

28. 7. 2023

Nedávno opustila módní svět anglicko-francouzská hvězda Jane Birkin, která inspirovala k výrobě tzv. Birkinky, ikonické dámské funkční kabelky značky Hermes, ovšem dostupné jen pro prachatou smetánku.

Trh a poptávka si poradil a nabídl cenově dostupné napodobeniny této elitní kabelky i pro ženy neprachaté. Aby ne, vždyť Birkinka byla navržena podle myšlenkové mapy moderní ženy, která na své pracovní cesty do kabelky vměstnala svůj pracovní stůl, kosmetický stoleček, noční stoleček i lékárničku, včetně mini baru a fochu ze spíže, tedy byla navržena organizovaně prostorná, do které se vejde vše, co pracující žena potřebuje, a především, nic z ní nevytrousí. Máte také podobnou doma?

Já nejsem marnotratně prachatá a nežiji se smetánkovým donátorem, který by ukotvoval svůj společenský status nákupy u módního domu společnosti Hermes. Žádný můj outfit nevylepšuje originální Birkinka. Ale ovšem, že jsem si cenově dostupnou vzdálenou napodobeninu kabelky koupila (u Geoxu). A unosila ji do roztrhání (nebyla z krokodýla, víte?). Ale po pravdě, v době, kdy Birkinka vystřelila na výsluní, někteří obyčejní smrtelníci v Česku včetně mne o trendu kabelky neměli ani páru (společnost Hermes začla kabelku vyrábět v roce 1984). Zaostřit na tuto kabelku jsme mohli u výkladů až po sametovce, kdy se podařilo vycestovat a, s pusou dokořán a řízkem v ruce, inspirovat se.

Tak nějak vyplývá, že se taktéž nepohybuji v těsné blízkosti sběratelů, kteří Birkinky zvolili za předmět svých investic. Zkrátka, namísto nemovitosti či obrazů si kupují kabelky. Že nepoměr? Kdepak. Prodejní cena u originálních nefalšovaných výhradně ručně vyráběných Birkinek z telecí kůže, kůže z aligátora, ještěrky nebo pštrosa startuje cca od 250 000 Kč a dokáže vyrůst do několika milionů (11,1 mil Kč). Např. Victoria Beckham těchto kabelek má údajně na 100 kusů v hodnotě 2 mil. dolarů, 200 kusů jich má Jamie Chua ze Singapuru, která je považována za největší sběratelku Birkinek. Čili, žádnou echt Birkinku, co by sběratelský kousek, jsem nikdy nedržela v ruce, čímž jsem si nemohla prohlédnout a ošahat ani neodmyslitelný „clochette“ (fr. zvoneček), který tvoří zámek a klíč uložený ve speciálním koženém poutku.

Proč jsem se rozhodla o Birkinkách vůbec psát, když jsem tomuto luxusu tolik vzdálená z pohledu vlastnictví a investic? Odpovím vám třemi slovy: praktičnost, elegance, nadčasovost. Podle mne typ této kabelky je velmi praktický a umocní každé její nositelce ženskost, byť nemusí být notně z dílny Hermes. Taková kabelka však nesmí být doplňkem k „luxusní“ teplákové soupravě, špinavým a sešmajdaným botám a božínku, okroužkovaná reflexní páskou, jak je tomu mnohdy v Česku zvykem.

Hodnocení:
(4.3 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vlasta Ledlová
Omlouvám se za dvě hnězdičky a doplňuji ***** Birkinku bych taky ráda měla doma, ale nejde to a tak si je alespoň ráda prohlížím. Nelíbí se mi ani žádné cetky zavěšené na kabelkách.
Jarmila Komberec Jakubcová
Žádné pásky ani reflexní na kabelky nedávám ty mám na batůžek
Jana Mesarčová
reflexni pásky, ktere slouží bezpečnosti v rámci silničního provozu... o tyto krouzky se jedna
Jarmila Komberec Jakubcová
Birkinku mám už delší dobu a nevím proč bych ji kroužkovala
Jana Vargová
To jsem tomu dala, jedna hvězda nikoliv, článek je zajímavý, zaslouží si 5☆.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.