Jezero Most: ideální místo pro cyklisty i milovníky vodních radovánek
Všechny fotografie: Soňa Prachfeldová

Jezero Most: ideální místo pro cyklisty i milovníky vodních radovánek

2. 7. 2024

Koncem června náš klub vyjel na poslední výlet před prázdninami. Spojili jsme výlet na Jezero Most a zámek Jezeří.

Jelikož léto už je v plném proudu, pěkně slunce připalovalo a naši senioři vyhledávali stín a hlavně zmrzlinový stánek, kde měli moc dobrou zmrzlinu. Také nám paní zkolabovala v horku, nedostatek pití a nízký tlak. Naštěstí to dobře dopadlo.

Dnes stručně o historii a vzniku tohoto docela atraktivního místa.

Jezero Most je antropogenní jezero na území městské části Starý Most v Ústeckém kraji. Vzniklo jako výsledek rekultivace bývalého hnědouhelného dolu a bylo pojmenováno k uctění památky královského města Most, které bylo zbouráno kvůli těžbě hnědého uhlí. Jezero má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Hladina je v nadmořské výšce 199 m n. m.. Maximální hloubka činí 71 m a při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m³. Jezero je přístupné veřejnosti od 12. září 2020.

Jezero se nachází mezi městem Most (1,5 km), areálem chemických závodů v Litvínově (2 km) a obcí Braňany (3 km), přímo pod kopcem Hněvín (399 m n. m.), na místě starého města Most, které bylo zbořeno v 70. letech 20. století a na jehož místě vznikl hnědouhelný Důl Ležáky. V blízkosti jezera se nachází přesunutý pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a sousoší sv. Jana Nepomuckého. Tolik z historie, převzato z wikipedie.

Jezero slouží opravdu mnohým aktivitám a nejen Mostečanům. Lidé sem přijíždějí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Jezero se dá nádherně projet na kole kolem dokola. Voda je zde průzračná a výborná na plavání. Čluny jsou k půjčení. Všude si můžete vypůjčit slunečníky a lehátka. Takže ráj pro rodiny s dětmi i pro ostatní vodomily. Bohužel jsem neměla s sebou plavky, tak jsem si alespoň zula plátěnky a brouzdala se příjemnou vodičkou po kamínkách. Času nebylo nazbyt, protože jsme pokračovali na zámek Jezeří. O něm, ale příště.

Krásné léto a vodě zdar!

 

 

 

cestování města a obce Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Díky opětně za vaše komentiky.
Daniela Řeřichová
Soňo, moc hezký článek, fotky i místo. Loni jsem nakoukla s chomutovskou částí rodiny, ráda bych se vrátila. :-)
Soňa Prachfeldová
Pane Pešto to nevím, nestačila jsem to obejít, ale na vodě něco bylo.Zda vlastní? Až objedu na kole, uvidím víc.
Luděk Pešta
Mohu se zeptat autora článku kolik je na jezeře Most půjčovna lodiček nebo šlapadel.
Dana Puchalská
Moc hezký výlet. Kdybych tam byla určitě bych si šla zaplavat.
Soňa Prachfeldová
Díky za vaše ohlasy. Okolí roste do krásy, ráda občas zajedu.
Alena Tollarová
Ano, jezero Most je fajn. Byla jsem tam v zimě i v létě i jsem tu o něm psala. Kamínková pláž se mi zrovna nezamlouvá, ale koupat se tam určitě jezdit nebudu. Spíš si ho zase jednou obejít a koukat, kde co lítá a plave :) A že toho je!
Eva Mužíková
Tam by se mi také líbilo.
Věra Ježková
Soňo, pěkný výlet. Budu se těšit na pokračování.
Dagmar Vargová
Díky za článek a moc hezké fotky. Od nás je to hodně daleko, bohužel na vlastní oči to neuvidím :-(.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%