Pouť do Skoků za "Panenkou Skákavou"
Všechny fotografie: Alena Tollarová

Pouť do Skoků za "Panenkou Skákavou"

9. 7. 2024

Panenko skákavá! Mladší generaci možná už toto rčení nic neříká. Nicméně generace naše, seniorská, se s ním s největší pravděpodobností setkávala a snad i dosud setkává.

Většinou toto zvolání nevěstilo nic moc dobrého a navazovalo na nějakou nepříjemnost událost. Panenko skákavá, na co jsi myslela? ptala se například maminka, když jsem nepřinesla jedničku z diktátu. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, kde se toto rčení v našem slovníku vzalo? Možná vysvětlení jsou dokonce dvě, avšak nepředbíhejme.

Dnes už bývalou obec Skoky najdeme v okrese Karlovy Vary. Zdejší tradice vznikla v roce 1717, kdy zdejší sedlák Adam Lienert postavil malou kapli a umístil do ní obraz Panny Marie Pomocné malíře Johanna Wolfganga Richtra z Toužimi - kopii zázračného obrazu Panny Marie Pomocné z německého Pasova. Na místě kaple byl v 1. polovině 18. století postaven barokní kostel Navštívení Panny Marie. Místo se proslavilo množstvím zázračných uzdravení. V době největší slávy poutního místa sem přicházelo kolem 40 tisíc poutníků ročně. Kostel je vystavěný na kamenné terase ve svahu nad Žluticemi a z údolí sem nahoru vedla cesta. Tradice poutí byla přerušena za vlády Josefa II. a oživila se počátkem 20. století. V roce 1900 měly Skoky 27 domů se 144 obyvateli. Odsun německého obyvatelstva po roce 1945 znamenal postupný úpadek obce. Opuštěné domy se už nepodařilo plně dosídlit a začalo postupné chátrání a došlo i na rabování. V roce 1961 tu žilo posledních 16 obyvatel. Výstavbou vodárenské nádrže Žlutice dole v údolí koncem šedesátých let let došlo ke zrušení příjezdové cesty od Žlutic a obec zůstala přístupná pouze cestou mezi pastvinami od Polomu, kde úzká silnice končí. Zbytek vesnice, až na kostel, bývalý hostinec a jednu stodolu byl srovnán se zemí. Poslední obyvatelka Skoků Marie Holešová zde úplně sama dožila v roce 1982.

Opuštěný kostel chátral a jeho umístění na odlehlém místě se po roce 1990 hodilo zlodějům. V roce 2006 dva takoví rozřezali měděné plechy na báních kostelních věží a dolů shodili i dvě zlaté hvězdy, které báně zdobily. Zásahem osudu kromě měděných plechů se z věže zřítil i jeden z lupičů a díky tomu se je podařilo dopadnout. Naštěstí některé vybavení kostela včetně slavného obrazu Panny Marie bylo zachráněno a je uloženo v Klášteře premonstrátů v nedaleké Teplé.

Kostel patří Kanonii premonstrátů Teplá a z Teplé sem vede naučná stezka. Každoročně začátkem července se koná pouť z Teplé do Skoků. O kostel pečuje spolek Pod střechou ze Žlutic a v sezóně tu přes den najdete dobrovolníky, kteří kostel otvírají, pečují o jeho okolí i vás ochotně provedou a zodpoví vaše otázky.

Je na čase vrátit se na začátek a objasnit si vznik rčení Panenko Skákavá. Vysvětlení se nabízejí dvě. Prostší je odvozeno od názvu vsi Skoky - Panna Marie ze Skoků, tedy skokovská, zkomoleně lidově skákavá.

Zajímavější je druhá verze - obraz byl v kostele umístěn před oltářem ve zvláštním závěsu pod dřevěným vyřezávaným baldachýnem. Při mši byl po kolejničkách vytažen blíž k lidem a pak ho ministranti stáhli na stěnu, kde k němu poutníci přistupovali po dřevěném schodišti. Jak se obraz pohyboval, mohlo občas při této manipulaci docházet k „poskakování“ obrazu a rčení Panenko Skákavá bylo na světě.

Záleží na vás, kterou verzi si vyberete. Mně se víc líbí ta druhá, zvláště když jsem toto odlehlé a tak trochu tajemné místo navštívila už potřetí a viděla autentické prostředí, ve kterém se zázračný obraz léta nacházel. Dnes je tu jeho kopie a v kostele je dodnes i zbytek onoho dřevěného baldachýnu, pod nímž obraz spočíval.

Na toto bezesporu zajímavé místo se autem dostanete po karlovarské E 48 a nedaleko Bochova odbočíte na Údrč a Polom. Čím dál užší asfaltka za Polomem končí a dál vede cesta, mezi pastvinami, lemovaná mladou alejí. Romantičtější je z Údrče dojít do Skoků asi 2,5 km pěšky, je však i možné po poněkud hrbolaté cestě autem za Panenkou Skákavou doskákat až ke kostelu. Ověřeno vlastním autem.

Původní, krásně něžný obraz si můžete, stejně jako já, prohlédnout v klášteře v Teplé.

 

 

 

 

cestování Letní soutěž 2024 města a obce
Hodnocení:
(5.1 b. / 33 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martina Růžičková
Díky za zajímavý článek. Rčení jsem znala, o existenci kostela jsem nevěděla.
Lenka Kočandrlová
Nikdy jsem tam nebyla, ale příběh znám. Je smutné,jak se vždy něco musí skoro zničit, než nastane obrat a nějací nadšenci začnou pomalu trosky obnovovat. Kdyby se včas udělala oprava,místo by někdo hlídal trvale, ve skutečnosti by vše stálo mnohem méně,než se nyní do toho musí vrazit,aby se kostel obnovil. Na vině je také odlehlost od civilizace a blízkost jistého etnika,které se podílelo na těch krádežích v hojné míře.
Alena Vávrová
Impozantní místo, ale z té devastace srdce bolí!
Helena Přibilová
Paní Alenko, moc děkuji za krásný článek, který mi připomněl návštěvu tohoto až mystického místa. Už jednou jsem přispěla do diskuze o "panence skákavé", kdy jsem využila své zkušenosti související s tímto rčením.
Marie Pudichová
Je hodně takovýchto zapomenutých poutních míst, o to vzácnější, když se najde někdo, kdo o ně pečuje, nebo je přiblíží fotodokumentaci a popisem. Už z úcty k lidem, kteří je za nelehkých podmínek budovali. Věděla jsem, že poutní místo existuje, ale neměla jsem tušení, kde. Díky, Ali. *****
Blanka Lazarová
Panenko skákavá, jak já mohla tak dlouho žít, aniž bych věděla, co to znamená. Tak teď už to konečně vím. Ali, pěkný článek i fotky, ostatně jako vždy. Díky. :-)
Marie Měchurová
Zase jedno zajímavé místo, o kterém jsem neměla ani potuchy. Moc hezky jsi nám ho popsala a přiblížila. Děkuju, s chutí jsem si početla a prohlédla přiložené fotky.
Jitka Hašková
Díky za seznámení s tak zajímavým místem a úžasnou fotoreportáží. Asi nějakým vlakem se do blízkosti Skoků člověk nedostane.
Jana Šenbergerová
Všechny tvoje výlety jsou moc zajímavé a hezký slovně i fotograficky zdokumentované. Navíc zahrnují místa, na která já se většinou nedostanu. A tak mi hezky rozšiřuješ vlastivědné znalosti. Díky.
Soňa Prachfeldová
Bezva napsáno a nafoceno. Také mě lákají svědkové minulých časů , žalují,jak s nimi bylo zacházeno. Mám radost z každé i sebemenší obnovy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.