Oslava života
Úvodní foto Jan Zelenka, ilustrace v textu Pixabay.

Oslava života

17. 9. 2024

Je pozdně večerní neděle. Sedím ve své oblíbené hospůdce, na stole je vedle sklenky vína i zápisník s propiskou a mám fůru času se ohlédnout za uplynulým týdnem, který byl plný oslav. A něco z  toho si třeba i poznamenat.

Holt, osmdesátku mívá člověk pouze jednou v životě. Pokud se jí tedy dožije. Já jsem se jí, zaplaťpánbůh, dožil. A to v relativní pohodě, byť poznamenán, jak už to často v pozdním věku bývá, četnými životními a zdravotními strastmi. Mám rád oslavy. Zejména když je co slavit. A když náhodou není co slavit, tak nějaký důvod k příjemnému posezení se vždycky najde. Minulý týden bylo však co slavit. Moje životní osmdesátka byla k  tomu moc dobrým důvodem.

Slavil jsem s  přáteli i s  rodinou a bylo to moc příjemné. Rodina, přátelé, jak ti vzdálenější, tak i ti úplně blízcí, dárky, víno, hezké básničky, a hlavně dobrý pocit, že nejsem ve svém pokročilém životě sám. Až jsem, v jakési až euforické náladě, všem slíbil, že s nimi milerád oslavím své další kulaté výročí, tedy svou devadesátku. Až pak jsem si uvědomil, že takové sliby by se měly plnit. Ale splnil bych je docela rád.

Přitom mě ale napadlo, pokud by se mi to skutečně podařilo splnit, tak co bych měl vlastně v tom mezidobí psát? Budu mít vůbec co? A poslouží mi přitom ještě hlava? A co tělo? V jakém bude stavu? Co bych mohl vůbec, v tom věku, ještě dělat? To jsou starosti, co?

Dopil jsem druhou sklenku vína, popsaný zápisník jsem vrátil do tašky, zaplatil a vrátil se zpět do reality večerní neděle. Život se mne určitě nebude ptát, čeho všeho se chci ještě dožít. Pojede si po svém a já také. Ponechme to osudu.

Všem, kteří právě teď něco slaví, přeji splnění všech možných i nemožných přání. Klidně si přejte cokoli, vždyť to nic nestojí.

 

 

 

 

 

 

 

glosa stárnutí
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Havel Václav Kotas
Všem nad 70 - gratulace k věku i svěžosti. Jsme tady vlastně na procházce, takže si máme ten život trochu také užívat a k tomu přece patří oslavy, že !
Jana Šenbergerová
Také gratuluji a přeji, ať se vám splní všechno, co vám udělá radost.
Soňa Prachfeldová
Honzo, beru tě za slovo, chci ti popřát k budoucímu 90 a to budu mít na krku dvě osmičky. Tak v mezidobí nám všem mnoho zdraví, duševního i tělesného a radost z dobrého žití. :-)
Hana Šimková
Honzo, já ti přeji neprve hodně zdraví a užívej si život podle svých možností co nejlépe. Já jsem toto zažila nedávno a také jsem měla oslavu krásnou.Budeme si držet palce abychom oslavili i tu devadesátku.
VANDA Blaškovič
Milý Honzo, osmdesátka je pro někoho moc, pro někoho málo.....Ty jsi evidentně ten druhý případ, tak na zdraví a ráda Tě uvidím! I s Věrkou. Vanda
Naděžda Špásová
Asi jsem už přála, ale to neznamená, že nemůžu ještě jednou. Ale já můžu, Jendo, je to jen číslo, zdravotní potíže máme po sedmdesátce skoro všichni. Je dobře, že máš přátelé, že ti to pořád myslí, že ti chutná vínko a hlavně, že stále máš co psát. Tak dělej, co tě baví , samozřejmě, že zdraví je nejdůležitější, tak ti přeji ať ještě dlouho slouží. :-)
Rostislav Mraček
Gratuluji! Vaše zdejší příspěvky jsou příslibem, že i v osmdesáti může být člověk duševně FIT. A protože jsem taky právě slavil, děkuji Vám za to závěrečné přání.
Marie Seitlová
Honzo, přeji vše nej,nej,nej, ale hlavně zdraví až do 90.
Miloslava Richterová
Vše nejlepší a hlavně zdravíčko:-)
Jitka Hašková
Honzo, gratuluji k osmdesátce. Mě to čeká za necelé 3 týdny.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.