Můj zážitek roku: Bez diskuze!
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Můj zážitek roku: Bez diskuze!

13. 12. 2015

Mění se Evropa, měním se i já. Jo, jsem chytlavá, musím vše nové poznat, prozkoumat a udělat si názor. Arabský svět nebyl nikdy tak blízko, je za humny a je mezi námi. Neshody mezi Araby a Židy, zkušenosti mých příbuzných z diplomatických cest a koneckonců život mé dcery v Izraeli, mě donutily, se zajímat.

Knihu Ó Jeruzaléme... jsem přečetla jedním dechem a byla jsem vyděšená z toho, co dokáže lidstvo páchat na stejném živočišném druhu, a to v době míru. Současné události jsou stejně kruté. Média jsou plná informací z masakrů ve Francii. Slova: bombový atentát, Islamisté, běženci, létají vzduchem.

Nikdy mě nenapadlo, zastavit arabské studenty, kteří se v Poděbradech učí náš jazyk, aby mohli studovat na vysokých školách, a dát se s nimi do řeči. Tentokrát jsem to udělala. Skupinku chlapců a jedno děvče jsem potkala v parku. Právě jsem se dozvěděla o dalším atentátu v Mali. Pozdravila jsem je, zeptala se, zda rozumí česky a zapředla hovor o atentátech v Paříži. Na přímou otázku, jak na to nahlížejí, co si myslí... neodpověděli.

Dívka působila zmateně, chlapci mlčeli a rozhlíželi se kolem. Hledali pomoc a přivolali muže z jiné skupinky. Byl 30 až 40letý. Zopakovala jsem dotaz. Rozčílil se v zápětí. "Proč se na to ptáte? Proč se neptáte, co dělá Francie? Francie vraždí. Pořád obviňujete jenom muslimy..."

Nepustil mě vůbec ke slovu, nechtěl se o tom vůbec bavit,  nadával pěkně zvýšeným hlasem, dal studentům pokyn, aby odešli. Rozčíleně gestikuloval ještě cestou a ohlížel se zpět na mě. Zůstaly jsme s kamarádkou stát na cestičce jak opařené.

Tak takhle to je. Žádná diskuze. A já bych tolik potřebovala s nimi hovořit.  Venku se dívám lidem do tváří a hledám toho pána. Pravda, jsem žena, podceňuje mě. Ale já bych chtěla tu jejich mentalitu poznat z očí do očí. Třeba bych se zbavila obav, ze společného žití. 

Snad abych se začala učit arabsky...

 

Soutěž "Můj zážitek roku" - Prožili jste hezkou dovolenou, narodilo se vám vnoučátko, našli jste si nové přátele? Nebo se vám letošek spíše nevydařil? Podělte se s ostatními čtenáři o nejsilnější zážitek roku 2015 a zpracujte jej jako příběh, glosu, báseň či fotoreportáž. Všechny soutěžní příspěvkyk budou slosovány, vítěz obdrží knihu Retro ČS2 od nakladateství JOTA.

Můj zážitek roku
Hodnocení:
(4 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Křapová
Liduško, tak tento tvůj zážitek je přímo děsivý!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.