Poezie venkova
Foto: archiv autorky

Poezie venkova

29. 3. 2018

Pojďte se se mnou na chvíli podívat na venkov druhé poloviny 19. a začátku 20. století. Na takový, jak ho představovala výstava Venkov v Národopisném muzeu. Článek jsem nazvala Poezie venkova. Uvědomuji si ale, že poezie to byla pouze pro návštěvníky, jimž se nejspíš vybavovaly nostalgické vzpomínky – pro lidi, kteří na venkově žili, to byla zajisté mnohem víc dřina než poezie.

Na malém prostoru spousta krásy a pohody. Na víc než hodinu jsem zcela zapomněla na svět venku. Nerušili mě ani caparti ze školky, kteří se přišli na výstavu podívat se svými učitelkami a pro něž mělo muzeum připraven zvláštní program. Výstava byla interaktivní (nemám to slovo ráda) – každý si mohl na vystavené předměty sáhnout a s některými i manipulovat – např. zatočit klikou máselnice, podojit krávu aj. Zajímavé byly i dobové fotografie a informativní texty na plakátech; část byla vždy určena pro děti. Prostor naplňovaly zvuky venkova – chrochtání prasete, kvokání slepic, štěbetání ptáků, hrčení zemědělských strojů …. Tak schválně – co z toho si pamatujete?

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Pamatuju si leccos, protože jsem z vesnice a abych pravdu řekla, život ve městě mě těší víc, hlavně kvůli poskytovaným službám a dostupnost zdravotnictví.
Jaroslav Rodzenák
Pěkná záležitost, je zřejmé, že připomínat mladým se musí i by se mělo. Pro nás starší a pokročilé je to pohlazením v dnešní "hloupé" době. Zapomněli jsme si jaksi vážit skutečných hodnot, pokora začíná nebo už je cizím slovem. Děkuji za vepsanou glosu Poezie venkova.
ivana kosťunová
Tak něco bych ještě poznala, ale je to tak 50:50 . Marně jsem přemýšlela, jak funguje past na myši na obr. \PV 19.
Libor Farský
Jako vždy, Věrko, krásná reportáž. Některé podobné předměty jsem kdysi koupil spolu se zříceninou chalupy, ale krávu jsem ještě nikdy nedojil. Asi bych se měl vypravit k zácviku na nekopajícím modelu do muzea. :-)
Zuzana Pivcová
Výstavy tohoto typu se mi líbí všechny. Nejezdit v létě na chalupu, už bych pomalu nevěděla, jak vypadá drůbež a králíci. Natož zemědělské a další náčiní. Pěkná exkurze.
Blanka Macháčková
Moc hezké. Něco pamatuji, něco vlastním, jen ten bubínek s paličkami na paličkování krajky jsem někde zašantročila.
Dana Puchalská
Na některé věci co jsou na výstavě si pamatuj. Byly u babičky na venkově. Dokonce jsem jednou prala i na té valše. Moc hezká výstava. A ty děti z toho musely být určitě nadšené.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.