O těšení
Foto: autorka

O těšení

20. 12. 2018

Těšíte se rádi? Nebo se, tak jako já, těšit trochu bojíte?

Těšit se na něco je jistě moc příjemné, krásný pocit. Nejvíc a nejlíp se asi těší děti. Na babičku a dědečka, na prázdniny, na zmrzlinu, na Ježíška, na pohádku … Taky jsem byla malá a těšila se.

U mě to přichází s věkem. Bojím se těšit, protože vím, že to, na co bych se těšit chtěla, nakonec nemusí nastat, nebo může dopadnout jinak. Že jsem moc skeptická? Že mi to bere radost ze života? Nevím, možná. 

Nedávno mě zaujal citát amerického spisovatele O. Henryho: „Nikdy se člověk netěší z něčeho tak, jako se těšil na něco.“ Souhlasíte? Já ano, i když je to v rozporu s mým současným těšením. Skutečnost už pak většinou není taková, jakou si ji člověk ve svém těšení představoval.

Občas se přistihnu, že si říkám: „Za hodinu budu dělat tohle, zítra touhle dobou budu támhle …“. A hned se napomenu. Ne kvůli těšení, ale kvůli tomu, že mi uniká přítomný okamžik. Který je, jako každý okamžik v životě, jedinečný. Který už se nebude opakovat.

Je zajímavé, že slovo s tak hezkým významem se používá i v negativním kontextu. Asi to nejčastěji dělají rodiče vůči dětem: „Jestli přineseš trojku, tak se těš!“ Ale i my ostatní dospělí tak někdy komentujeme očekávanou nepříjemnost: „To se teda těším, jak tam zase budu dlouho čekat“.

Těšíte se na nový rok?

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Těším se všeobecně, nejen na Nový rok, na to, co mě potká, na nové zážitky, poznatky, přátele, a neteším se na to, že mě to jednou všechno přestane těšit. Věro, co ty Vánoce s námi dělají ! Moc hezká úvaha, bez zbytečných slov, výstižné.
Jana Kollinová
Líbí se mi úvaha na téma těšení. Mám deficit podobných emocí, ale to mi bylo dáno a s tím se musím vypořádat. Jsem pragmatická a tak nějak geneticky naprogramovaná, že preferuji péči a zajištění všech svých milovaných. "Co je štěstí, muška jenom zlatá ...." Citát není o těšení, ale o jeho vyšší formě. A zde se snažím zachytit. :-)
Mirek Hahn
Krásná úvaha ! Tu bych mohl podepsat, včetně logických závěrů. Vidím to stejně. Na nový rok se nějak speciálně a cíleně netěším...., za mlada se hned na začátku nového roku dala očekávat kocovina a to není nic moc k těšení, a teď už vím, že dny nového roku se nijak zvlášť neliší od dnů starého roku a starších roků. Kromě toho, nemám rád předěly, teď střih, a něco končí a něco začíná. Mám rád kontinuitu, přirozené plynutí bez předělů a hranic, mnohotvárné a rozmanité.....
Jitka Hašková
Zajímavé. Těším se nato, co jsem si vybrala, např. pobyt na horách v létě, pak jsem ráda, když to nastane. Sem tam to nenastane. Takový je život. Nových roků už jsem zažila hodně, těším se na ohňostroje, které po půlnoci sleduji ze svého balkonu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.