Pozdrav z výšky
FOTO: autorka

Pozdrav z výšky

30. 5. 2020

Když si to tak vezmu, není výška jako výška. Vysoko je pro mou maličkost horní polička kuchyňské skříňky. To si musím přistavit stoličku, nastane-li potřeba do ní něco vložit nebo vyndat.

Rozhledna v Roudnici, stojící prakticky ve městě, je vysoko tak akorát, aby z ní byl vidět zámek. Náměstí už z ní neuvidíte. A Říp je vysoký tak, že z něj obhlédnete široširý kraj kolem. Nicméně na střechu kapličky na vrcholu se nepodíváte.

Dlouho jsem toužila vyletět do oblak, tak vysoko, abych viděla Roudnici a její okolí pohledem ptáka. Tato tužba se mi splnila, když jsem jako narozeninový dárek dostala poukaz na vyhlídkový let z roudnického letiště. Den D nastal ve středu 27. května. Od rána jsem se těšila a libovala si, že jsem si den vybrala správně, protože bílé obláčky na modrém nebi slibovaly pěkný den. Pan pilot se mě zeptal, jestli chci letět červeným nebo modrým. Samozřejmě že červeným. Nasoukala jsem se vedle něho do maličkého dvoumístného letadélka, připoutala se, nasadila sluchátka, zapnula foťák a letadélko se rozjelo po travnaté ploše. Za chvilku byla Roudnice za námi a já jsem jen dychtivě kulila oči na patchworkovou deku různě zelených barev pod námi a domečky, tvářící se, že jsou postaveny z lega. Před očima se mi rozprostřel obzor s kopečky Českého středohoří i Ještědem v dáli jako třešničkou. Přiblížili jsme se k Lovosicím, Litoměřicím a konečně jsem viděla z nadhledu i Terezín. Podle Labe jsme se vraceli zpátky k Roudnici a proletěli nad ní. Ani jsem si nestačila všimnout, kde je zámek. Teď zbýval už jen Říp s kapličkou na vrcholu jako velká závěrečná tečka za krásným výletem. Dvacet minut ve vzduchu uplynulo jako vteřina, křídla mi byla opět přistřižena a ocitla jsem se zpátky na pevné zemi. Teď už je mi jasné, že budu ještě víc než dřív závidět šťastlivcům, co prohánějí tato malá letadélka káně nad krajinou a kochají se na jaře, v létě, na podzim i v zimě.

Navrch přidávám ještě pár fotografii z jiného vyhlídkového letu, který jsem dostala před dvěma lety. Tehdy jsem vyletěla z Mladé Boleslavi od letištních hlídacích syslů a proletěla se nad Doksy, Máchovým jezerem a Bezdězem.

cestování
Hodnocení:
(5.1 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Aleno, tak to byl dárek dárků. Nádhera, tiše závidím, musel to být zážitek na celý život a jsem ráda, že jste se s námi o tu nebeskou krásu podělila.
Naděžda Špásová
Tohle mě zřejmě nepotká, protože létání se bojím. Syn takhle lítal loni a byl taky nadšený. Na druhou stranu by se mi moc líbilo z výšky fotit.
Zuzana Pivcová
Na jednu stranu by se mi líbilo vidět z výšky krajinu pod sebou, na druhou však výšky snáším špatně. V dopravním letadle mi to tak nepřijde, protože buď nejsem vůbec u okna nebo vidím kousek, který mi připadá od letadla nějak oddělen. Vím, že už kdysi, když jsem byla v Gagře na dovolené a mohli jsme si zakoupit let vrtulníkem nad Kavkazem, tak jsem to vzdala. A to jsem ve stavu rozšířeného vědomí letěla kdysi nad celou planetou! Zajímavé, děkuji za zprostředkovaný zážitek.
Daniela Řeřichová
Moc milé.
Marie Seitlová
Zajímavě popsán ten tvůj sen a dokumentován nádhernými fotkami.
Věra Ježková
Ali, musel to být úžasný zážitek. Já bych se svou tendencí k závratím takovým letadélkem ale neletěla. Díky za fotky.
Olga Štolbová
Alí, díky. Krásné fotky a milé a zajímavé čtení. Kam poletíš příště? *****
Dana Puchalská
Álo, to je krása. Hned bych letěla. Fotky jako vždy na jedničku s hvězdičkou. Děkuju.
Irena Mertová
To je pěkné a moc zajímavé. Obdivuji všechny, kdo létají, případně skákají padákem. Já bych se bála....
Vladislava Dejmková
Děkuji za zprostředkování krásného zážitku. Ta naše země vypadá z výšky jako krajina z pohádky. A člověčí starosti se zdají být menší.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.