Moje manželka nikdy nelže!
Ilustrační foto: Pixabay

Moje manželka nikdy nelže!

19. 7. 2021

Kdo z vás si ještě vzpomene na kuponovou privatizaci? I já s manželkou jsme se jí zúčastnili. Rozdělili jsme si úkoly, manželka četla dlouhé seznamy podniků a já tipoval, kam se pokusíme umístit body.

Ona v sedě u stolu – já v leže – tam mi to víc myslí, tedy ale, až když nemusím myslet na to hlavní – na sex a na jídlo. Manželka chtěla, abychom se stali milionáři, tak bylo obojího dostatek a mozkové kapacity jsem mohl tedy plně uvolnit pro privatizaci.

Dopadli jsme celkem dobře, ale nejdříve se musela vyplnit ta kuponová knížka a odevzdat – tedy vystát dlouhá fronta v těch centrech. Bylo to v období velké nejistoty, kdy se podniky hroutily, bývalí komunističtí ředitelé museli odejít, protože novodobí politruci z O.F. je označili za neperspektivní, aby si na jejich místa zasedli buď přímo oni sami, nebo jejich známí, a pak podniky vyrabovali – odborně - vytunelovali. Člověk si musel doslova hlídat vlastní židli, nikdo nevěděl, co bude zítra, zda bude v podniku na tom místě, nebo na jiném, nebo přijde jeho podnik úplně zlikvidovat. A do toho ještě tato privatizace – soukromé podnikání – budeme taky v něčem podnikat? My byli vychováni až po Vítězném únoru a to byl zločin.

Všechno jsme ale „s odporem ke kapitalismu“ vyplnili a zbývala tam ještě nalepit známka  za 1000 Kč. Manželce jsem ukázal, kam to má nalepit, a šel jsem do práce, já práci ještě měl, ona už byla bez práce. Měli jsme spolu sraz někde před tím domem – centrem v Ječné ulici ve 12:00, že to tam odevzdáme v mé polední přestávce. Manželka přišla ale až ve 13:30, tak jsme se pohádali a pak se zařadili do fronty, kterou jsem já už dvakrát před tím opustil, neboť choť nepřicházela a nepřicházela. Ve frontě jsme zarytě mlčeli - znáte to každý podle sebe – prostě tichá domácnost – a tady tedy u nás na naší frontě klid - tichý úsek fronty, ale okolo nás všichni švitořili, jako vlaštovky před odletem do teplých krajin na drátech.

Manželka poslouchala ty ostatní a už tušila, že bude zle. Těsně, než na nás přišla řada, tak se manželka vytasila s nečekanou zprávou, kterou jen procedila skrz zuby, dříve se prý bála ten problém otevřít, protože bych prý vzal roha a nebyli bychom milionáři: „Maku – ty mne zabiješ, já to ale zvorala!“ Co zvorala, jsem už poslouchal společně s tím privatizačním úředníkem, povídá mu: „Já jsem nalepila tu známku jinam. Úředník se ale jen zasmál a povídá, že není dneska ani první a určitě ani nebude poslední, že ta konvička, co tam pořád v rohu klokotá, není na kafe, ale pro tyto účely. A už se chystal ty knížky nahřívat nad parou, ale manželka mu smutně povídá: „To se vám nepodaří!“ A on na to: „Uvidíte, nebuďte smutná, podaří, mám už v tom praxi a znovu bere knížku pod páru a pinzetou hledá okraj známky. Brouká si pro sebe: „Ale fakt to nějak nejde, ale ono se to poddá“ - - - - zdržujeme - jsme odsunuti stranou – jako zvláštní případ.

A manželka se konečně plně přiznává: „Já jsem to nalepila, jak mi manžel řekl, ale přišla kamarádka a řekla, že je můj manžel, promiň Maku, trouba a že to mám nalepit jinam, tak jsem to nad tou konvičkou doma už jednou odlepila, taky máme žlutou, a pak jsem to přilepila Herkulesem a ten nepustí. To už se smálo asi deset lidí. Manželka nelhala, ale ti úředníci si věděli i s touto situací rady - tu známku vystřihli i s podkladem a my zaplatili asi jen tu knížku – asi 2 x 35 Kč, ale o těch dvakrát 1000 Kč, co stály ty známky, jsme nepřišli. Já to přesně už nevím, já měl před očima temno a tlak tak kolem 300. Ale nezabil jsem ji – šli jsme na pochoutkový salát a pak už jen rychle domů – byla přece středa a my jsme s novým režimem nehodlali rušit naše „národné tradície“.

Vím jen bezpečně, že už mnoho let dostáváme dividendy z té tabákové firmy a i ty ostatní akcie jsme už dobře prodali. Myslím, že těch vln bylo pět nebo šest, pak už jsme byli chytřejší. Já neustále tvrdím, že se k sobě hodíme, manželka zase opak, že jsme se neměli nikdy brát, tím končí každá „itálie“ u nás, ale i tu privatizaci jsme zvládli a manželka začala samostatně podnikat, a tak máme takový manželský trojúhelník. Já – manželka a její práce a střídavě se milujeme a nenávidíme – ale manželka nikdy nelže a co jednou přilepí, to nepustí, ale stále si myslí, že si vzala troubu, protože kamarádka je kamarádka – a ty mají vždy rozhodující poradní hlas. Ona ale neví, že já pro jistotu, když jsem ji požádal o ruku a ona řekla, že jen na dva roky – prý na zkoušku, že jsem to manželství podmáznul ve všech spisech Herkulesem.

 

Můj příběh vzpomínky
Autor: Martin Vrba
Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Zde Kuponová privatizace ve faktech a fotografiích https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/foto-pred-30-lety-bylo-zahajeno-predkolo-kuponove-privatizac/r~8e97a0668e4711eca9b1ac1f6b220ee8/r~bdc9c9248f2b11ec94760cc47ab5f122/
Marie Faldynová
Podlepit Herkulesem manželství - kdyby to tak šlo předávat těm, kdo to potřebují...
Alena Velková
Moc hezká pointa :-)
ivana kosťunová
Velmi dobře to znám- ať vám to v té vaši" Itálii" klape i nadále.
Zuzana Pivcová
Na kuponovou privatizaci nevzpomínám ráda. Byla to doba, kdy jsem až bezmezně věřila v solidnost celé akce. Vím, že napřed jsme s Marcelou stály v dlouhatánské frontě v Karlíně blízko Invalidovny, snad to byla nějaká restaurace. Já jsem dala akcie do nějakého fondu. Získala jsem peníze na dovolenou v Tunisu. Pak už skoro nic. Zaručené tipy měli jiní odborníci, my jsme jim dělali základnu.
Jana Šenbergerová
Nemohu se zbavit pocitu, že jsme si tou kuponovou privatizací zlikvidovali republiku sami. Nic na tom nemění fakt, že někteří na tom vydělali. Než jsme pochopili princip této akce, všechno "velké" už bylo prodáno. Navíc jsem byla loajální k "firmě", ve které jsem celý život věrně pracovala, takže jsem ze společného krajíce získala jen pár drobků, které ze mě šikovně vymámili ti, kteří už uměli v "kapitalizmu" chodit. Byla to zajímavá doba. A poučná.
Zdenka Soukupová
Už si nepamatuju, kam jsme "investovali". Naštěstí všechno zařizoval manžel a já měla klid. Něco málo jsme snad i získali, ale závratně jsme nezbohatli. MArtine, ale u vás to probíhalo fakt vesele.
Dana Puchalská
Já vrazila oněch 1000 kaček do firmy Cutisin. A něco jsem i získala,ale na něco opravdu obrovského to nestačilo.
Daniela Řeřichová
Humorná zápletka. My jsme dali akcie coby vlastenci do Tatry Kopřivnice a Českých lesů - a nula.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.