Letní mňamka z červené řepy
FOTO: Miloslava Richterová

Letní mňamka z červené řepy

12. 8. 2021

Kdo má rád tuto zeleninu, může si právě teď zpestřit jídelníček. Řepa je nyní čerstvá, pěkně šťavnatá a našemu zdraví v přiměřené míře velmi prospívá

Polévka z červené řepy

1 cibule, 1 řepa, 1 mrkev, 1 - 2 brambory, trocha oleje, drůbeží vývar - může být s masem, zakysaná smetana, bylinky, sůl, pepř, bobkový list, nové koření

Na troše oleje orestujeme nakrájenou cibuli, mrkev a řepu, podlijeme, okořeníme, podusíme. Je-li zelenina částečně měkká, přidáme nakrájené brambory, zalijeme vývarem a dovaříme; zelenina by neměla být rozvařená. Na talíři přidáme zakysanou smetanu a pažitku (úvodní foto).

Další možnosti využití červené řepy jsou ve fotogalerii:

- příloha z řepy ke špízům (nahrubo nastrouháme, orestujeme, okořeníme)
- chuťovka z listů (restované a dušené listy řepy, koření; začne se řapíky, jsou tužší)
- pomazánka (strouh. vařená řepa, brambor i sýr, 1 stroužek česneku, zakys. smetana)
- pečená řepa (na oblohu, kolečka zakápnutá olivovým olejem, koření)
- salát (nakrájená pečená řepa a jablko, majolka)
- kolečka pečené řepy, naložené (ve sladkokys. nálevu; přizdobit - sýr, ořechy, bylinky)
- placičky (řepa, brambor, 1 str. česneku, 1 vejce, trocha hl. mouky, mléko, koření)
- polévka z řepy krémová (řepa, celer, ovesné vločky, uvařit, umixovat, koření, bylinky)

Řepu pro využití k další úpravě vaříme či pečeme se slupkou, potom oloupeme.

gastronomie recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Křapová
Červenou řepu mám ráda, některé z receptů neznám. Určitě vyzkouším :-)
Soňa Prachfeldová
Fantazii se meze nekladou, jsou to chutné tipy.
Zuzana Pivcová
Já popravdě jak kdy, někdy mám na ni chuť, někdy je pro mě málo "pikantní". Určitě si ale občas dám vegetariánský chlebíček s nastrouhanou červenou řepou. Také miluji boršč. A někdejší kolegyně z archivu mi přinesla řepu pečenou v alobalu, ta byla moc dobrá.
Miloslava Richterová
Přesně tak, syrová, souhlasím s vámi. Saláty na různé způsoby děláme, děti na těch, jak píše p. Seitlová, vyrostly. Dalších možností je mnoho, baví mě si vymýšlet kombinace a tepelně upravená je i více stravitelnější. Jinak taky peču s něčím v troubě, ale zjistila jsem, že mladou řepu lze v pohodě uvařit a je to rychlejší.
Marie Seitlová
Zajímavé recepty, řepu mám ráda. Přidám také jeden recept na salát- řepa syrová + mrkev + citr. šťáva a med. Je to obdoba mrkvového salátu, může se přidat i trošku ananasu kompotovaného.
Vladislava Dejmková
Řepu nepoužívám moc často, děkuji za inspiraci. Když už, tak ji peču v alobalu v troubě, nejlépe společně s něčím jiným k pečení, aby byla trouba využitá. Stačí řepu uvařit? To se mi zdá jednodušší.
Helenka Vambleki
Dobré recepty, ale vždy je tu řepa tepelně upravená. Už jsem kdysi u podobného článku napsala, jak nejlépe konzumovat řepu neznehodnocenou vařením, pečením. Zkuste syrovou a i na ní si velice pochutnáte. Syrovou řepu nastrouhejte na jemném struhadle a použijte na slano nebo na sladko. Na slano jako salát čistě řepový jen s jemně nakrájenou cibulí, sůl, ocet, či obohacený o další ingredience, ať zeleninu nebo sýr, jogurt, majolku a podobně. Na sladko přimícháme med a rozinky.
Margita Melegova
Repu mam rada na hodne zpusobu, je pevnou soucasti naseho jidelnicku, manzela jsem ji naucila jist nejdrive s krenem jako prilohu k uzenemu masu, sterilovanou k obedu, pak uz nasledoval borsc, ruzovy salat s pohankou s omezenym mnozstvim brambor, do cuketoveho i klasickeho zeli jako cervene zeli a je soucasti dalsich ruznych salatu i pomazanek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%