Proti agresi a dezinformacím
Ilustrační foto: Pixabay

Proti agresi a dezinformacím

24. 2. 2022

Ranní zpravodajství mě šokovalo. Nevěřil jsem, že se to opravdu stane, že ruský prezident Putin vydá rozkaz k vojenské invazi na Ukrajině.

V pražském Radotíně, kde bydlíme, pracuje na různých stavbách několik part Ukrajinců. Dva dělníci z Ukrajiny před půldruhým rokem pomáhali i u nás, když jsme se pustili do rekonstrukce sklepních prostor. S jedním z nich, s Denisem, jsme se docela skamarádili. Vyprávěl mi o své rodině a třech dětech. Když říkal, že se domů dostane jednou za čtyři až pět měsíců a vidí, jak jeho děti zase vyrostly, jak jej vítají a říkají, táto, už tady zůstaň, měl v očích slzy. A já pak taky. Dnes ráno jsem si na Denise vzpomněl. Co asi bude dělat? Bude z dálky sledovat, jak se situace na Ukrajině vyvíjí a bát se o životy svých dětí, ženy, rodičů? Nebo se sbalí a odjede bojovat za svou vlast?

Válka (i když oficiálně o válku nejde) je zrůdná a není od nás tak daleko. A s jídlem roste chuť. Nevíme, co se v hlavě toho šílence Putina ještě zrodí. Rusko je jadernou velmocí a představa, že by mohlo jaderné zbraně použít, je děsivá.

Ruská propaganda se snaží dlouhodobě zasívat v demokratických evropských zemích zlobu a nenávist. Cílenými dezinformacemi se snaží podkopat demokracii a vnášet do společnosti chaos a nespokojenost. A to se dezinformátorům daří i v Česku. I já jsem častým příjemcem mailových zpráv plných lží, nesmyslů a hloupostí. Dokážu se jim bránit, ale mnoho lidí jim podlehne.

Svět se stal nebezpečným i díky internetu a sociálním sítím, na kterých se dezinformace rychle šíří. Každý z nás by si měl uvědomit, odkud nepodložené zprávy přicházejí, z jakého zdroje. Sociální sítě či mailové zprávy nemají dostatečnou ochranu proti dezinformacím.

A měli bychom si na ně dát pozor i na tomto našem portálu. Budeme pečlivěji sledovat veškeré komentáře a diskuze na chatech a u článků tak, aby se na našem portálu neobjevovaly informace lživé, či nepodložené. Nechceme být šiřiteli nebezpečných dezinformací. I z toho důvodu jsme zpřísnili pravidla pro ty, kteří na chatu a u článků diskutují a kometují dění pod falešnými profily, neúplnými jmény či přezdívkami. (Pravidla pro vstup do chatů a komentářů najdete na tomto místě). Nebráníme diskuzím, nebereme nikomu jeho názor, ten však musí být vyjádřen pod vlastním jménem.

Měli bychom být všichni schopni přemýšlet vlastní hlavou a zamyslet se nad tím, kdo nám co říká. A mít i sebereflexi a odvahu uznat svůj chybný názor. Třeba tak, jak to dnes učinil i prezident Miloš Zeman, který ruskou agresi ostře odsoudil.

Berme, prosím, všichni, současnou situaci vážně. Nejen tu mezinárodní. Nenechme si vnucovat nebezpečné názory, dnes vidíme, kam až to může dojít.

 

 

dezinformace
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.7 b. / 43 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Čemu můžeme věřit. On prezident Antonín Zápotocký také v roce 1953 v rádiu ve večerním projevu řekl, že naše měna je pevná, krytá zlatem a ráno jako ledová sprcha přišla měnová reforma. On to snad jako prezident nevěděl?
Jana Jurečková
Někde jsem četla, že Rusko každoročně provádí na svém území vojenská cvičení, že se není třeba obávat vpádu na Ukrajinu. Věřila jsem tomu stejně jako náš president. Ale to co se stalo o pár dni nato bylo horší jak ledová sprcha. Nejen pro mě, ale i pro ostatní.... Vojenský vpád na cizí území je prostě neomluvitelný. Děkuji tímto za pravdivý článek.
Lenka Kočandrlová
Tak nějak se asi vrátíme do 40. a 50. let min.století,kdy si člověk mohl jakýkoliv jiný názor,než byl ten oficiální ,tak leda myslet,jinak by byl v lepším případě scenzurován,v horším rovnou odebrán z bytu nenápadnými pány v kožených kabátech...a návrat se konal třeba až za několik let. Válka je strašná,hnusná,nelítostná,obyčejní lidé chtějí jen svobodně žít,ale vždy se najdou nějací nadlidé,co si chtějí s námi dole zahrát šachy,kdy lítají ven obětované figurky jak na běžícím pásu,až tam zbyde jen ta jedna a sama....
Jitka Caklová
Oprava 25.2.2022 22:28 : Z kolika lží se během let stala pravda a kolik PRAVDY se proměnilo v DNEŠNÍ LEŽ.
Jan Raška
Pane Soukupe, to docela přeháníte. Asi jste nepochopil, jako někteří další, že nikomu nebráníme v diskuzích. Jen se tady bude diskutovat a psát pod vlastními jmény. To je přece demokratické, slušné a poctivé vůči těm, kteří se za své názory nestydí. Žádná "krycí jména" jako v minulosti. Děkuji za pochopení.
Libuše Křapová
Ivano, to myslíš vážně? Já se k žádným ideologiím nehlásím, ale zarazit dezinformace považuji za správné. Nebo opravdu věříš, že žádná válka není, že kam vstoupí Rusko, tam je mír (citace názoru jedné paní mluvící s ruským přízvukem ve zpravodajství TV), na Ukrajině není bombardování a neumírají tam žádní civilisté? Jen tam krákají vrány, jak potěšeně sdělila jedna paní na Chatu. A pkud někdo někoho udá, to je možné, kdysy existují za každého režimu, jsem přesvědčená, že se to nebude brát vážně bez důkazů. Ono už opravdu není rok 1968. Ať tento konflikt způsoilo cokoli, není omluvou napadnutí jiného státu. A jak už napsal někdo jiný na Chatu, omluvou napadení Ukrajiny není ani zpochybnitelné napadení jiných států v historii.
Olga Škopánová
Paní Kosťunová zbytečně dramatizujete situaci tady vůbec nejde o ideologii, ale o zamezení šíření naprosto očividných lží např. že Ukrajina je fašistický stát. Protože to bychom pak nějakou tu nálepku mohli dát komukoliv kdo se nám nelíbí a na koho potřebujeme nějaký důvod abychom se ho mohli zbavit.
ivana kosťunová
Zažila jsem to po 68 roce. Spolu s cenzurou se pomalu objeví i další jev, kterému se u nás v Čechách říká hezky česky - bonzáctví. Asi je to nutné z hlediska existence portálu, ale je mi to líto. Přátelé s tím ideologicky správným názorem- odteď je to vaše.
ivana kosťunová
10:19 - Hitlerova babička byla židovka.
Václav Soukup
Pane Raška, tímto článkem jste de fakto " pohřbil " chaty Líbí -nelíbí, Politika i Ring. Chápu Váš postoj v souvislosti s prohlášením Igora Stříže, jenom si teď nedovedu představit jak bude vypadat diskuze na výše uvedených chatech. Zřejmě se vracíme do 50-tých let " kdo nejde s námi - jde proti nám " ! Za sebe říkám, že dnešní den skončila v ČR svoboda slova !!!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.