Válka v přímém přenosu
Úvodní foto: pixabay

Válka v přímém přenosu

7. 3. 2022

Viděli jsme jich už hodně. V různých částech světa, dokonce i v Evropě – na území bývalé Jugoslávie, v Čečensku, spory Ukrajiny s Ruskem o Krym. Někteří zažili ještě druhou světovou válku. Ty války se nás ale příliš netýkaly.

Jistě, válečné hrůzy jsme asi většinou vnímali a soucítili s lidmi, kteří je prožívají. Myslím, že nás ale nenapadlo, že válka se někdy dotkne i nás. Že vyvstane hrozba třetí světové války. Denně sledujeme v televizi vývoj situace na Ukrajině, čteme zprávy na webových portálech, zajímáme se o postoj NATO, Evropské unie i USA k válce, zamýšlíme se nad názory různých odborníků, v nichž možná hledáme aspoň špetku naděje, že nedojde k nejhoršímu. Podle svých možností pomáháme nevinným ukrajinským občanům. Lidem. Je nám smutno při pohledu na zničené části měst, mrtvé na ulicích. Obdivujeme statečnost obyčejných Ukrajinců, bojujících proti nepříteli. Dojímají nás pohledy na ženy s malými dětmi a staré lidi, prchající před válkou z vlastní země.

Často čteme nebo slyšíme, že Rusko napadlo Ukrajinu. Geograficky je to pravda. Je to ale trochu zjednodušená formulace, která se lépe říká. Ukrajinu napadl jeden člověk se svou armádou. Přitom mnozí mladí vojáci, kluci, ani nevěděli, proč byli na Ukrajinu vysláni. Putin není Rusko. Putin má Rusko v moci. Stále častěji se dozvídáme o projevech nesouhlasu Rusů s napadením Ukrajiny. Které bývají v Rusku umlčeny. Také o našich občanech, kteří dávají svoji nelibost najevo Rusům žijícím v naší zemi. Aniž by věděli, co si o válce na Ukrajině myslí. I z toho je mi smutno. Vystudovala jsem ruštinu na vysoké škole. Mám velmi ráda ruskou kulturu. Poznala jsem i obyčejné ruské lidi. Byla jsem v Moskvě, Leningradě, v Suzdalu. Líbilo se mi tam, cítila jsem se tam dobře.

Teď se bojím. Bojím se jednoho člověka, který drží v šachu celý svět.

 

 

Hodnocení:
(4.6 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Nesouhlasím, není to válka jednoho Rusa. Co říkáte na veřejné schvalování invaze předními ruskými umělci a sportovci, zatímco jejich kolegové a soupeři padli a bojují za svoji zemi? Vím, že je v Rusku velká cenzura, ale každý inteligentní člověk by měl ta zvěrstva odsoudit. Navštívili jsme překrásný Petrohrad, manžel projel celé Rusko, když byl členem expedice na Elbrus, celá rodina milujeme ruskou hudbu, kulturu, klasiky - náš vnuk Andrej je toho důkazem. Proto říkáme: Rusko probuď se !!
Jan Zelenka
Obyčejní Rusové, blokování tvrdou cenzurou a vychováváni v hurá vlastenectví, toho moc o této válce nevědí. Je to skutečně válka jednoho muže. Čím dál, tím víc je jasné, že Západ toho moc neudělá. Putina svrhne za čas vlastní generalita, která už vidí, kam to až došlo. Ale k takovému závěru musí dojít i obyčejný Rus. Kdo bude ale nahrazovat ty obrovské škody? Věrko, moc pěkně jsi to napsala.
Irena Mertová
Díky Věro, není co dodat... Před chvílí jsem mluvila s bývalou kolegyní - k manželovi a 2 malým dětem si domů vzali ukrajinskou maminku s 2 dětmi...
Jitka Hašková
Sdílím tvůj názor Věro. Popsala jsi to přesně. Žijí v naší zemi i Rusové, kteří jsou potomci těch, kteří utíkali po VŘSR. Jsou bohužel lidé, kteří, když slyší ruské jméno, neznají toho člověka a rozlobí se.
Zdenka Soukupová
Jak je to možné, že se čas od času objeví v dějinách jeden tak silný uzurpátor, kterému tolik lidí věří a jdou za ním? Kterým je úplně jedno, že zničí tolik životů, že za nimi zbyde spálená země? Moc přeji Ukrajině, aby s pomocí ostatních států situaci zvládla. A taky věřím, že se katastrofě vyhneme.
Daniela Řeřichová
Věro, vítám další odsouzení ruské agrese. Jak jsem již psala, v každé válce pláčou mámy vojáků na obou stranách fronty. Bohužel ruská rozpínavost, jež má hluboké historické kořeny, vysílala dlouhodobě znepokojivé signály. Novodobá historie ukazuje, jak totalitní režim SSSR od roku 1922 okupoval přilehlá území (viz mj. pobaltské státy). Díky festivalu Mene Tekel máme hrůzná autentická svědectví o zločinech proti lidskosti ještě v 80. letech. I přes slzy chci stále věřit, že se spojenými silami podaří zachránit lidstvo před katastrofou, na jejímž prahu stojíme.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.