Rozveď se, bude ti lépe. Starší ženy slyší tu větu často
Ilustrační foto: Ingimage

Rozveď se, bude ti lépe. Starší ženy slyší tu větu často

19. 10. 2022

Vědí, že jim bude smutno, že samota je ve vyšším věku těžká, že je vysoce nepravděpodobné najít si nového partnera. Počítají s tím, že je rodinní příslušníci nebudou chápat. Přesto se po dlouholetém manželství rozhodli – rozvedeme se. Častěji tento krok dělají ženy.

Celkově počet rozvodů mírně klesá, avšak toto neplatí pro páry vyšší věkové kategorie. Naopak, lidé ve věku přes padesát se rozvádějí častěji než v minulosti. Jenže podléhat pocitu, že jde o nový správný trend vhodný pro každého, bývá zrádné. Psychologové čím dál častěji mluví o tom, že se ve vyšším věku rozvádějí páry, které vlastně žádné obrovské, nesnesitelné problémy nemají. Jen pod vlivem současného nastavení společnosti, které vyvolává dojem, že se všichni neustále musejí bavit, být úspěšní a výkonní, získali pocit, že se v manželství nudí.

Ale hlavně, ze všech stran slyší: Tak proč se nerozvedete?

„Manžel mi v posledních letech leze na nervy, máme malý byt a poté co přestal pracovat, je pořád doma. Jenže, když se chci svěřit kamarádkám, normálně si popovídat o trablech v manželství, vždy slyším věty typu: rozveď se s ním, jsi ještě mladá, samotné ti bude líp. Některé známé mi naopak říkají, že si mám někoho jiného najít. Všechny mé známé jsou rozvedené, dvě jsou vdovy, jedna je svobodná celý život. Vlastně si připadám jako výjimka, když jsem v mém věku stále vdaná za stejného muže,“ říká pětapadesátiletá Jana z Ostravska. Za největší problém svého manželství považuje nudu. „Neříkáme si nic pěkného, nikam nechodíme. Máma mi říká, že to je přece po mnoha letech vztahu normální, že si mám vážit toho, že Pavla mám, že až budu stará a nemocná, poznám, jak je důležité nebýt sama. Že pak jde o to, aby si lidé navzájem uvařili čaj. A já vlastně nevím. Nevím co chci,“ svěřuje se.

Když nedávno oznámili rozvod Bill a Melinda Gatesovi, mnozí lidé říkali, že jeden z nejúspěšnějších lidí světa a jeho žena přesně vyjádřili jejich pocity. Gatesovi totiž svůj rozvod komentovali větou: „Už nevěříme, že bychom v další fázi našeho života mohli jako pár společně růst.“

Každý si pod tím může představit něco jiného, ale je to výstižné. V životě přichází chvíle, kdy lidé dojdou k závěru, že jim bude lépe každému zvlášť a je jedno, zda jde o miliardáře nebo penzistku z malé české vesnice. A současná doba ke snění o dalším růstu hodně přispívá. Zatímco dříve si lidé v šedesáti přáli život tak nějak společně v klidu dožít, nyní si mnozí od následujících let slibují nové zážitky, naplnění svých snů.

„Je třeba konstatovat, že většina rozvodů je naprosto zbytečných a rozcházejí se i lidé, kteří se k sobě povahově hodí,“ říká psycholog Jeroným Klimeš, který rozhodnutí jít s někým do vztahu přirovnává k tomu, když se spolu lidé rozhodnou plavit na jedné lodi po dlouhé trase. A jestliže se spolu plavili dlouho a nepoprali se přitom, je celkem podivné, že najednou přijde chvíle, kdy jsou přesvědčeni, že už spolu nevydrží. Jenže přesně tak tomu nyní často je. Jednou z příčin je to, že se lidský věk za posledních dvacet let prodloužil, muži žijí v průměru sedmdesát šest let, ženy osmdesát dva. Takže je logické, že mnozí lidé si v padesáti či šedesáti letech uvědomí, že mají před sebou ještě docela hodně let a postaví sami sebe před otázku: Proč je nezkusit prožít jinak než žiju právě teď?

„Vím, že to co teď řeknu, bude jako přes kopírák, protože jsem přesně totéž mnohokrát četla, ale já si opravdu, když děti odešly z domova, uvědomila, že se s mým mužem ukrutně nudím, chátrám, degeneruju,“ říká jednašedesátiletá Irena, která se rozvedla přes devíti lety. „Děti mě nechápaly, kamarádky ano. Můj muž byl úplně normální hodný chlapík, který chtěl od života už jen pohodu, klid, to znamená každý večer u televize. V půl osmé jsme zasedli, v devět chrápal, když jsem ji chtěla vypnout, probral se a vynadal mi, proč to vypínám, když se dívá. Den co den, měsíc co měsíc, rok co rok. No tak se teď dívám na televizi sama, občas, na to, co chci. Chodím do divadla, vařím jen to co jím já, uspořím si na dovolenou u moře. Nájemné v garsonce utáhnu. Mám klid. Jsem sobecká? Proč? Celý život jsem dělala vše pro něj, pro děti. Zbytek života dělám vše jen pro sebe,“ vypráví. Děti jí říkají: „Mami, proboha, vždyť jste měli normální manželství.“

Irena: „No měli, všechno bylo naprosto normální. Přesto jsem se rozvedla.“

Mnoho lidí podlehne obavám z blížící se penze. Jsou pod vlivem článků o lidech, kteří až po odchodu do důchodu zjistili, jak obtížné pro ně je být neustále celé dny spolu. Začali se hádat, vlastnosti, které jim navzájem vadily, se projevovaly silněji než dříve. Někteří proto přistupují k rozvodu už preventivně před penzí.

Psychoterapeutka Meredith Shirleyová, která se takzvanými šedivými rozvody zabývá, říká: „Doporučuji si vždy předem odpovědět na otázku: co doufáte, že se po rozvodu stane? Mnoho lidí totiž neví. Když se žena rozvádí s alkoholikem, násilníkem, někým kdo ji psychicky týrá či jim vztah z jiného vážného důvodu nefunguje, má jasno – chce žít lépe. Ale když jde o unavené manželství, mnohdy si lidé vlastně nedovedou říct, co očekávají. Dobré je, když si člověk pokusí sepsat, co rozvodem získá, co ztratí a pak si nad tím delší dobu v klidu přemýšlí, než se rozhodne.“

Dříve se tolik nemluvilo o štěstí. Nyní je to jedno z nejpoužívanějších slov. Lidé tedy mají pocit, že v životě musejí být šťastní a to se odráží i do jejich vnímání problémů v manželství. Dříve se nějak ani nepředpokládalo, že by manželé po třiceti a více letech měli být šťastní, úspěchem bylo, když byli aspoň spokojení.

Každopádně jde o jev, který naši předkové neznali a asi by se hodně divili, že se nyní padesátileté a šedesátileté dámy chtějí rozvádět místo toho, aby se třásly strachy, že se jejich manžel zakouká do mladší ženy.

manželství rozvod vztahy a sex
Hodnocení:
(4.5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Sylva Šporková
Myslím, že každý, kdo se cítí tak, jako paní v článku, by se měl zamyslet hlavně nad sebou a svým životem. Proč sedí každý den u televiz, když ji to nebaví? Proč si nezajde s kamarádkou do divadla? Proč nejde na procházku do parku?... Vždyť to, že se manželovi nechce, neznamená, že nemůže ona sama. A hlavně - když to nebyla schopná či ochotná dělat SAMA doteď - proč by to najednou začala dělat SAMA po rozvodu? Myslím, že by ji čekalo velice smutné a osamělé stáří.
Eva Hájková
Tak toto je asi velmi individuální...scházíme se se spolužačkami z vysoké, většina z nás jsme rozvedené ženy. Vážně nevím, jsou-li kamarádky, které jsou samy, spokojené, nebo to spíše jenom předstírají, třeba i samy před sebou... Já nelituji svého rozvodu v 45 letech- v tom věku totiž není ještě složité najít si nového partnera, a mně se to povedlo. Ale vím, slyším od přítelkyň, jak je to skoro nemožné po šedesátce. Přeci jen, svou roli hraje i vzhled, jakási přitažlivost by tady měla být, zvlášť, když muž (nebo žena) dávají najevo zájem i o intimní život. No, a to kolikrát v šedesáti, v sedmdesáti-už vážně nejde. Jasně, že všichni stárneme a nekrásníme, ale...kolikrát i ta představa je hrozná. Ono je sakra jiné s někým postupně stárnout, pamatovat si společné mládí..." takoví jsme byli" - nebo najednou skočit do vztahu s cizím starým mužem ( nebo ženou ).Společná minulost žádná, vzpomínky- žádné, ale stáří, se vším všudy, to tady je. U ní i u něho. Fakt těžké. Možná, že by si člověk měl připomenout, jak to zvládal v mládí, když zrovna nikoho neměl. Cítil se volný ? V pohodě? Bylo mu to jedno ?Nebo mu samota vůbec nedělala dobře ? Myslím, že tak, jak jsme to měli ve dvaceti, budeme mít i v šedesáti. A podle toho by se asi měl člověk zařídit. Pokud vím, že "neumím" samotu, neutíkat ze vztahu, kterému nic moc není, jenom je unavený. Protože mi nebude líp. Bude mi hůř.
Martin Vrba
14:32 Znám jeden případ, kdy jedna kamarádka stále kecala do manželství jednomu páru. Ten chlap byl velice zaneprázdněný - dodělával si školu - věčně byl na baráku, který stavěl pro rodinu - učil se po nocích, aby neubíral čas pro děti, a ta kamarádka jeho ženy jí dávala do hlavy různé "brouky". A že ona se také prý rozvedla a že i jí bude lépe, že když si manžel udělá školu, že si tam najde nějakou hezčí a vzdělanější a ona zbytečně ztrácí čas a krásu. Manžel už měl podezření, že jeho žena má nějakou našeptávačku a protože byl radioamatér a kutil, tak si několik rozhovorů manželky a kamarádky nahrál - měl lepší zařízení než tehdejší StB :). Když to poslouchal, tak chystal nejdříve vraždu, ale pak to vyřešil jinak. Tu její kamarádku pořádně u nich doma dopoledne (vzal si na to volno) pořádně pomiloval (měl jsem tam výstižnější slovo) a vše si nahrál včetně toho jejího hekání a lichotivých slov na svou adresu a jakmile jeho žena poprvé něco řekla, že jí kamarádka radila, aby se rozvedla, protože se jí muž nedostatečné věnuje, tak tu nahrávku jí pustil. Pak se ti dva milovali a pokud nezemřeli, tak prý žijí dodnes.
Margita Melegova
Kazdy zijeme svuj zivot, mame vetsinu ziti za sebou, radu dobrych nebo spatnych zkusenosti a podle toho se rozhodujeme, jestli dobre nebo spatne to ukaze prave ten cas ktery nam zbyva.
Vladimír Mrázek
Největším nebezpečím pro ženatého muže bývá dobrá kamarádka jeho ženy a její rady. Ženy mají větší tendenci se rozvádět v každém věku. Plně souhlasím s předchozím příspěvkem paní Šmídové. Naopak nesouhlasím s panem Pokorným, že rozvedené ženy se mají lépe, jen totálně neschopní muži se neumějí o sebe postarat a nemají žádné záliby, zato třeba mnohé vdovy jsou bez pomoci dětí bezmocné.
Hana Rarasch
Nezlobte se na mě, ale po 48 letech manželství , složité výchově dvou synů, z toho jednoho těžce postiženého (dnes jsou oba naprosto samostatné rodinné jednotky) snad můžu dát v plen svůj názor. Manželé prostě vůbec neumí přijmout fakt, že manželství má své fáze. Zamilovanost= vzdušné zámky, sňatek= realita života s radostmi, starostmi i neštěstím. Ano, stáváme se třeba nevrlejšími, pohodlnějšími...Ale v každém věku přece je nějaký motor, který by nás měl pohánět. Co dokážeme tím, že se JEN TAK rozvedeme ? Zůstaneme jako kůly v plotě. Děti, i pokud žijí nablízku , jsou skvělé na návštěvy s vnuky, ale všichni, a to od MŠ mají už své povinnosti. Máme se moc rádi, denně o sobě víme, ale ČAS je nepřítel a má-li si člověk vůbec vážit sám sebe, pak by si měl připomenout manželský slib :" V dobrém i ve zlém, ve zdraví i nemoci !" Jinak je mi z vás, vy "šťastně" rozvedení ZLE !!! Jste neschopní přimět dlouholetého partnera k nějaké smysluplné činnosti, byť by to bylo i domino ! Nevážíte si zdraví nebo toho, co z něj zbylo !
Dušan Brabec
Nikdy jsemnad touto problematikou neuvažoval, ba ani mne to během manželství nenapadlo. A přitom trvalo až do mého 69. roku. Až nyní, rok a půl od ovdovění, vidím, jaké jsem měl štěstí (ale i manželka), že jsme spolu byli opravdu šťastni a nic postupem času nevyčpělo. A vlastně tento článek i diskusi pokládám za velké rouhání, jak žen, tak i mužů. Buďte rádi, že jste spolu, že jste dva. A vychitnávejte si to, dokud tomu tak je. A také jsem až nyní zjistil, že opravdu ženy jsou životaschopnější než muži, asi to tak má být a příroda to zařídila. Když se totiž nyní snažím svůj vdovecký život zpestřit různými aktivitami, vždycky je na nich naprostá převaha žen. Tak kde jsme my mužští (pokud už nejme v rakvi)??? A i ty, co žijí sami, jsou se svým samotářským životem de facto spokojené. Pozoruhodné a pro mne málo pochopitelné...
Světlana Šmídová
Rozvést se jen proto, že v manželství nejsou ohňostroje vášně? Tak to opravdu nepochopím. Jistě, pokud se kterýkoliv z rodičů cítil dlouhodobě špatně a jen držel kvůli dětem, pochopím, že se po jejich osamostatnění požene na soud a rozvede se. Ale rozvést se proto, že se nudím? Že muž jen kouká na televizi? To asi nikdy nepochopím. Tak si do toho divadla zajdu sama nebo s kamarádkou. Stejně po rozvodu bude chodit sama - čeká snad, že pro ni přijede princ na bílém koni? A že musím uvařit i pro něj? No a? On také vše, co dělá doma, dělá i pro mne. Myslím, že to nejspíš budou ženské, které nemají žádné koníčky a očekávají, že po odchodu dětí je bude bavit manžel. A on ne - tak co s ním? Odkopnout - a pak zjistit, že se nudím a nebo věším na krk dětem. A nikde nikdo, kdo by mi zaplnil prázdnotu, kterou jsem si sama vytvořila
Eva Kopecká
To, že je spokojená rozvedená kamarádka, ještě neznamená, že bude spokojená ta, co o rozvodu uvažuje. Protože každá je jiná, každá měla v manželství jiné problémy, jiné podmínky. Každá má jiný plat a jiný majetek, o který se s manželem podělí. A každá to osamostatnění vezme jinak. Takže nelze paušalizovat. Jedna věc je stereotyp po třiceti letech soužití a druhá věc nestandardní soužití, které se skládá z hádek, naschválů, nevěr, vyhazovů, přítomnosti následků alkoholu, drog, hazardu, dlouhodobé nezaměstnanosti atd. Takže je potřeba zvážit na pomyslné misce vah, zda jde o dočasnou krizi nebo následky špatné volby partnera. Bohužel kolikrát jde o soužití nějakým způsobem nekompatibilní, kdy si jeden nebo oba řeknou, no uvidíme, nedohodneme se v řadě věcí, ale třeba si to nějak časem sedne, když od počátku jsou velké rozdíly v zásadních věcech, z toho asi nějaké bezvadné manželství nekouká. Na druhou stranu musím říct, že znám jak roky plně funkční manželství, které v poslední dekádě takzvaně bouchlo, tak i manželství s hádkami a přítomností nesouladu a nevěr, v němž oba hlavní protagonisté normálně fungují a žijí vedle sebe až do stáří. Asi jim to vyhovuje, protože jsou pohodlní na změnu, nechtějí stěhování, boji se samostatného života, nevím.
Martin Vrba
Jako bych se domluvil s redakcí, dnes brzy po půlnoci jsem na videa dal krásnou písničku s názvem "Love Me When I'm Old" (Miluj mě, až budu starý). Už víte, že miluji písničky, které doprovází tanec krásných žen - krásných lidí. Někdy se stává, že lidé neunesou na sebe pohled do zrcadla, jak zestárli a ještě těžší je pro ně se koukat na svého chátrajícího partnera. Nejraději by před skutečností někam utekli a hledají chyby všude kolem sebe. Je pravdou, že na stará kolena ženy vidí právem v manželství tu praktickou část - vaření, praní a když chybí ta láska k manželovi a navíc se i manžel k manželce chová chladně a někdy naopak zapáleně do ruda neurvale, tak si praktická žena řekne, že jí bude lépe rozvedené. Už dávno vyprchala i chuť si sednout a spíše se jeden druhému vyplakat nad nespokojeností s životem, ale síla řvát na sebe pro každou blbost je ještě neopustila - berou to za důkaz, že tu ještě jsou, že ještě něco znamenají a že to tomu druhému "osladí" - a rozvod je esem v tom konfliktu, že se tomu druhému pomstí - že konečně zvítězí. Každý z partnerů by si měl položit základní otázku: Nechci se náhodou rozvádět z důvodu, že při bilanci svého života v klidu jsem zjistil - (zjistila), že jsem si jen já sama zpackala život a že partner v tom hrál zanedbatelnou roli a já to na něj chci nyní celé shodit? Nikdy se neptejte na tyto věci svých "kamarádů" a "kamarádek", kteří (které) jsou už rozvedeni. Škoda času - málokdy si vyslechnete: NEDĚLEJ TO - NEROZVÁDĚJ SE. Všichni rozvedení si přejí, aby jich bylo víc, aby vina padla na ty druhé - muže nebo ženy - nebo dokonce na institut manželství. Podívejte se na to video a pozorujte opravdu výrazy těch ty lidi. Kdy je citlivý - tak tam objeví všechno. Smím prosit? A jen úryvky z překladu té písničky: Ve tvém náručí jsem našel domov, projdeme spolu neznámem Přísahej, že mě nikdy nenecháš odejít, řekni, že mě budeš milovat, i když budu starý Řekni, že mě budeš milovat, i když budu starý, Řekni, že chceš jít se mnou Řekni, že chceš zrovna teď se mnou utéct Řekni, že chceš být po mém boku Řekni, že chceš jít se mnou Řekni, že chceš zrovna teď se mnou utéct Řekni, že chceš jít se mnou dnes večer domů

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.