Obrázky z cest: Krkonošské vycházky - Vyhlídky na Stráži
Všechny fotografie: Blanka Lazarová

Obrázky z cest: Krkonošské vycházky - Vyhlídky na Stráži

23. 11. 2022

Většina Moraváků nemá slabost pro Krkonoše. Máme přece Beskydy a Jeseníky. Ne tak já. Je to proto, že je znám líp a delší dobu. Pravdou ale je, že je to kvůli lyžování. Na běžkách jsem sjezdila kdejaký kopec a na sjezdovkách všechny tratě od modrých až po matově černé.

A teď bych to chtěla prochodit pěšky. Je jen škoda, že ty trasy už nebudou tak dlouhé. A ty moje, do 10 km, se nedají nazývat ani turistikou, ale spíš vycházkou. No co už. Díky i za to.

A tak jsme se vydali autem kousek za Rezek směrem na Rokytno. U odbočky na Františkov jsme šli už pěšky Sachrovou cestou podél Sachrova hřebene směrem na Jablonec nad Jizerou. Asi v půli cesty je lesopark Hlídka na Stráži.

Přeměna této lokality započala kolem roku 2014. Projekt to byl a možná i dnes je tak trochu kontroverzní, neboť došlo k velkým zásahům do přírodního prostředí. Ale to já posuzovat nechci. Výsledek, který tu je od roku 2021, se mi líbí. Možná i proto, že jsem to tu před tím neznala a jsem fanda do všemožných vyhlídek a rozhleden.

Vyhlídky na Stráži symbolizují čtyři vesnice, které se v minulosti spojily v město Rokytnice. Jsou to Františkov (jako Liška), Dolní Rokytnice (Medvěd), Horní Rokytnice (Ovc ) a Rokytno (Horník).  Hora Stráž, vysoká 782 m n.m., plnila v minulosti funkci strážného vrchu, odkud se vysílaly ohňové signály přes vrch Kozákov až do středu Čech.

A tak se odtud můžeme kochat krásnými pohledy třeba na Rokytnici, Studenov nebo až na Lysou Horu či Kotel.

 

cestování Krkonoše turistika
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Ráda vzpomínám. Z "naší" Lomnice byly vidět na obzoru Krkonoše takřka stále. Ale tehdy se tam necestovalo snadno. Proto jsem měla velkou radost, když jsem se tam podívala ještě dva roky po sobě na konci své práce ve vojenském archivu na tzv. výjezdní zasedání, spíše výlet. Krásné Krkonoše!
Jan Zelenka
Neznám celé Krkonoše a už vůbec ne tyto pěkné vyhlídky. Pěkné fotky!
Naděžda Špásová
V Krkonoších jsem byla 2x na lyžáku, což ve mě lásku k zimním sportům neprobudilo a potřetí na dovolené s rodinou od ROH ve Špindlu a to se nám líbilo. Různé vyhlídky a rozhledny taky občas vyhledáváme. Máme nedaleko Krušné hory a Českosaské Švýcarsko, tam je taky spousta hezkých míst.
Libuše Heulerová
Blani, dík za typ na výlet...krásné fotky.
Jitka Hašková
Děkuji za hezké fotky. Krkonoše znám v zimě na běžkách ze 70. let, ale běhaly jsme v jiné části.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.