Jitka (66 let): Nesnáším, když mi cizí děti říkají „babičko“. Taky vám to vadí?
Ilustrační foto: Ingimage

Jitka (66 let): Nesnáším, když mi cizí děti říkají „babičko“. Taky vám to vadí?

26. 4. 2023

Synové se rozvedli, mají nové partnerky, vyženili děti. Takže k mým dvěma vnučkám do rodiny přibyly další dvě dívenky. A obě mi automaticky začaly říkat „babičko“. Když jsem vyjádřila údiv, se zlou jsem se potázala.

Píšu o tom, protože se co dva týdny scházíme s kamarádkami a říkáme tomu, že probíráme nástrahy současného světa. Shodly jsme se, že toto je jedna z nich. Každá z nás se stala takzvaně nevlastní babičkou. Jedna kamarádka říká, že její muž je naštvaný, protože mu úplně cizí patnáctiletý fracek říká dědo. Tedy, není cizí, je to syn paní, se kterou žije jeho syn. Nejsou ani sezdáni, přesto kluk automaticky používám oslovení „dědo“ a „babi“. Evidentně už jeho životem takových nevlastních prarodičů prošlo víc.

Myslím, že tento přístup není dobrý. Stejně jako rodiče jsou jen jedni, měla by tato zásada platit i u prarodičů. Vadí mi, když žena navazuje nové známosti a chce po dětech, aby jim říkali „tátové“. Táta je přece vždy jen jeden, stejně tak máma. Něco jiného jsou případy, kdy někdo vychová cizí dítě odmalička, přijme ho za vlastní, mají krásný vztah. Mnoha nevlastním otcům děti říkají „táto“, ale často jde o případy, kdy s tím vlastním měli špatný či žádný vztah. I maminkou se samozřejmě může stát žena, která dítě neporodila, ale vychovala a je vlastně mámou mnohem lepší než ta pokrevní.

Ale v případě prarodičů jde o něco jiného. Myslím, že současné zmatky v uspořádání rodin, to, jak se lidé často rozvádějí a přivádějí děti nových partnerů, by neměly vyústit v to, že mně kdekdo bude říkat „babi“. Mladí to nechápou. Jeden syn mi řekl, že se neumím vyrovnat se stárnutím, že mi proto oslovení vadí, že se dělám věčně mladá. Možná na tom něco je, mně oslovení „babička“ evokuje starou paní v šátečku a to já nejsem.

Myslím, že děti to dnes mají těžké, pokud žijí v různě se rozpadajících a znovu vznikajících rodinách. A trvám na zachování určitých tradičních modelů mezi nějž řadím i to, že každý má jen dvě skutečné babičky a skutečné dědečky. Možná to někomu bude připadat jako bezvýznamné slovíčkaření, ale já si myslím, že by se o takových věcech mělo mluvit. Neustále se rozebírají nové trendy, korektnost, co se říkat smí a nesmí, ale málokdo se ohlíží na to, co vadí nám ve vyšším věku. Nemyslím, že je nutné se ve všem přizpůsobovat a vše nové přijímat. Mám ráda nové trendy, novou módu, ráda mluvím s mladými lidmi, ale nebojím se jim říct, pokud mi některé z jejich názorů a toho, co prosazují, připadá pitomé. Dnes se kdekdo kvůli něčemu uráží. Podivuhodné je, že když se kvůli něčemu ohradí starší člověk, málokdo to respektuje a hned je označen za starého bručouna. Chtěla jsem toto téma otevřít, znát názory jiných. Ale my s kamarádkami máme jasno – babičkami cizích dětí nechceme být.

 

(Autorka si nepřála uvést celé jméno, ale redakce ho zná... Máte také nějakou životní zkušenost, o kterou byste se rádi podělili s našimi čtenáři? Svůj příběh můžete vložit prostřednictvím čtenářského profilu, anebo poslat mailem na adresu i60@i60.cz.)

 

 

 

Můj příběh životní postoj
Autor: Redakce
Hodnocení:
(2.8 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Záchová
Ještě dodám, mám také vyvdané dvě děti a když ty děti své nevlastní prarodiče přijmou a začnou jim říkat babi a dědo, tak je to důkaz důvěry. Nic hezčího není.
Danuše Onderková
Jsem téhož názoru jako Hana Ř. a Marie P., jak si představujete, že vám budou říkat nebo jak se u vás budou cítit? Určitě si budou připadat cize a nevítaně. Snacha má kamarádku a její syn je stejně starý jako můj vnuk a když se u mladých potkáme tak mi říká také babi. Děti často přejímají oslovení svých vrstevníků, zejména ti mladší. A když chodí děti ke mě na zmrzlinu, tak říkají, že chodí za zmrzlinovou babičkou a říkají mi babi. Většinou jak dojdou do určitého věku mi začnou vykat a oslovení babi už odpadne. Až na dvě děti, které mi říkají babi i když jim je 12 let. Stejně tak dcera od sousedky mi od malička říkala teto, a dnes ji je 40 a jsem stále táž teta. Oslovení babi, babičko by mě teda i ve vašem případě potěšilo, pokud by se chovali slušně, protože by bylo poznat, že jim je u nás příjemně. Ale je to můj názor
Jana Tulejová
Nevadí mi, když mi cizí děti říkají babi nebo teto. Berou mne tím za svou.
Alenka Marková
Oslovení babičko mi připadá moc hezké, i když se cítíte mladě a aktivně. Vnoučátka ještě nemám, ale osobně by mě to také spíš potěšilo, kdyby mi děti od partnerky syna říkaly babičko. "Vyženěné" děti to také nemají zrovna jednoduché co se týká vztahů v rodině, tak proč jim ještě ukazovat, že o ně nestojíte. Naopak mi připadá nemístné, aby oslovovali třeba jménem. Jste prostě věkem babička, tak proč si hrát na tetu :-). Mějte hezký den a neřešte zapškle nesmysly s kamarádkami. Hlavně, že si máte společně na co postěžovat.
Helena Záchová
Vy jste divná. A jak by Vám měli říkat? - cizí paní? To slovo babička je přece jedno z nejkrásnějších slov, hned po mamince. Já jsem často ve společnosti jiných dětí, třeba když se sejdou moje vnoučata s kamarády, a za největší poctu považuji, když mi i ty cizí děti řeknou babičko . Je v to projev uznání , lásky a radosti.
Hana Řezáčová
Vím, že stav "tvoje děti, moje děti, naše děti" určitě není jednoduchý, i když sama s tím zkušenosti nemám (naštěstí), ale myslím si, že bych byla ráda, kdyby mi v případě nové rodiny některého z potomků i "cizí" dítě říkalo babičko - brala bych to jako znamení, že je nová rodina v pořádku a "nové" dítě se cítí dobře a líbíme se mu i jako babička a děda ... Jak by nám jinak mělo říkat? Křestním jménem? Nebo paní, pane?
Marie Pudichová
Spíše by mi bylo líto, že mi "vyženěný vnuk, či vnučka, babičko neříká... Dokonce sestřenice mé vnučky, když přišly spolu k nám, mne oslovovala "babičko". Teď už je dospělá, tak mne osloveje jinak, ale tenkrát mi to připadalo milé ♥

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.