Glosa na metaforu
Ilustrace: Pixabay

Glosa na metaforu

12. 6. 2024

Český jazyk je na metaforické obraty nesmírně bohatý. Moudrá Wiki o tomto pojmu říká:

„Metafora je jazyková a rétorická  literární konstrukce, spočívající v přenášení významu na základě vnější  podobnosti, tedy  přenášení významu  původního pojmenování na jiný předmět. Je běžnou součástí užívání jazyka, ale zvláštní význam má zejména v poezii.“

O metaforách a jejich druzích jsou na webu rozsáhlé články. I s mnohými příklady. Tak třeba:

 Chodí spát se slepicemi,

Podíváme se mu na zoubek,

Myslet na zadní kolečka,

Mluviti stříbro, mlčeti zlato,

 

To jsou výroky všeobecně známé a používané a člověk ani nepřemýšlí o tom, že je to vlastně metafora. Já začal básnit již v útlém mládí a snažil jsem se, mnohdy neuměle, své rané básně zaplnit celou řadou nejrůznějších metafor:

Vzpomínky jsou božský Logos,

Čas, který přestal dýchat,

Vzpomínky jsou pouť na horu Montsalvage,

A něco z novější tvorby:

Rozkvetlý den je bolavý touhou,

Holé paže stromů městem spěchají,

Černá ústa noci mi šeptají příběh atd.

 

Ne každá taková metafora je ale vhodná k tomu, aby byla použita v básni či fejetonu a prezentována posléze veřejnosti. Náš chlapecký slovník byl, za mého mládí, plný všelijakých, nepříliš slušných metafor:

 Kouká jak půl p…..  z  houští,

Ty jsi vůl jak lev,

Čumíš jako husa z flašky atd.

 

Nechci v žádném případě zde kazit íčkařům jejich dobré mravy. A tak raději v těch neslušných rčeních nebudu pokračovat. Moc rád bych však poznal některá vaše oblíbená, a třeba i neotřelá, metaforická rčení. Zkuste zapnout svou fantazii a rozšířit můj slovník, případně slovník ostatních čtenářů o mnohé zajímavé metafory.

 

* * *

 

glosa
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Milé dámy, děkuji vám za doplnění.
Soňa Prachfeldová
Také přidám, čumí, jak prasklý péro v gauči, svět to neviděl, pes to nežral, ty jsi línej, jak vandrák v červenci, nosí se jak ho..o na vodě, atd...
Dana Puchalská
Hezké metafory. Přidám.... Je chytrý jak rádio. Je zaraženej jak kůl v plotě.
Ludmila Černá
Mé oblíbené je "kdyby blbost nadnášela, bude kroužit kolem Radobýlu...". Je to upravený výrok Miloše Kopeckého (lékař) na adresu Stely Zázvorkové (zelinářka) z Nemocnice na kraji města.
Anna Potůčková
Tak já přidám např: Točí se jak kača v čepici - Nosí se jak h---o na palici
Věra Ježková
Jendo, bezva. Přidávám: Táhne se jako smrad, Motá se tu jak nudle v bandě, Běhá tu jak vítr v bedně, Hrabe se v tom jak stará bába ve špinavým prádle, Kouká jako puk, vyoraná myš, jako když nadloube volovi, Točí se jako čamrda, holub na báni, Tváří se jak kyselá p…, Blbej jak malovaný saně…
Jana Kollinová
Už to tu zaznělo... u nás se říkávalo "čumíš jako husa do flašky"
Dagmar Vargová
Z jednoho filmu: čučí jak bacil do lékárny. U nás třeba: Co tu stojíš jak pichlé kolo?
Hana Řezáčová
Taky - čučí jak žaba z kyšky ...
Irena Mertová
Hezké. U vás čuměla husa z flašky, u nás do flašky... U vás z houští, u nás z roští... :-) . Jj, ta romantika výše je hezčí...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.