Vůně léta, vůně malin
Ilustrační foto: Pixabay

Vůně léta, vůně malin

19. 9. 2024

Léto má spoustu vůní. Voní kvetoucí keře, voda v řece, pryskyřice v lese, táboráky, kam se letos se mnou vydáte? Mojí letošní vůní léta byly maliny.

Že letos bude málo ovoce, víme asi všichni. Co nespálil pozdní mráz, potloukly kroupy. Mrzelo mne, že na zavařování to letos očividně nebude. Mám ráda procházky v lese - ale na houby bylo u nás letos sucho a borůvky bylo třeba hledat, i ty pomrzly a byly jen někde. Vzpomněla jsem si, že loni jsem objevila stráň s malinovými keři. Nemám to daleko a maliny se nemusí sbírat tak nepohodlně jako borůvky. Když jsem letos začala maliny sklízet, uvažovala jsem, kolik jich najdu.

Za ranního chládku jsem se vydala hledat co uzrálo. Po dvou hodinách jsem měla malin tolik, že už stálo za to je zpracovat. Však už také sluníčko pálilo tak, že byl nejvyšší čas se schovat doma. Polední horko jsem využila na jejich zavařování. Po dalších dvou dnech jsem se šla podívat na další zralé plody a radovala jsem se, když na maliny napršelo a já se mohla těšit na to, že uzrají další. Moje malinová sklizeň mi vydržela asi dva týdny. Nevyrostly borůvky? Nevadí, maliny je letos bohatě nahradily.

Přiznám se, že první várku jsem rozvařila na džem i s pecičkami - ale pak už jsem maliny mixovala a pasírovala přes sítko. Vyrábí se různé strojky, které ovoce vylisují, ale nic takového nemám a tak jsem využívala svého času ke sběru malin dokud neskončila jejich doba.  Síly mi stačily i na jejich zpracování.  Vůně malin jsem si užila doma i při jejich sklizni a ještě si jí užiju než to malinové nadělení sním. Určitě mi s mlsáním pomůžou i má vnoučata.

 

 

 

Letní soutěž 2024 příroda
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Letos jsem maliny neměla. Ty ze supermarketu, malé balení asi za 50korun, mě nelákají. Dřív jsem občas zabloudila do lesa a natrhala si pár malých malin na keři, ale letos jsem v lese nebyla. Raději nejdu, než abych se nechala očkovat nebo se přímo nakazila boreliozou.
Jana Šenbergerová
Trochu vám závidím, ale přeji. Mám lesní ovoce ráda, ale letos jsem ochutnala jen pár malin, které rostly u potoka, přes který chodíme nakupovat do města. Žádné borůvky ani ostružiny jsme letos nenašli. S houbami je to stejné. Rostou jen ty, které nesbíráme. Mou letošní vůní léta je vůně pokosené trávy, ta letos díky dostatku vláhy rostla jako divá. Té malinové dobroty si pěkně užívejte i s vnoučaty.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.