Cenzura a autocenzura nezmizela
Ilustrační foto: Pixabay

Cenzura a autocenzura nezmizela

7. 9. 2024

Několikrát jsem se zúčastnil vědomostních soutěží v televizích. Před dvěma roky jsem se přihlásil do pořadu "Na lovu". Probíhá to tak, že vyplníte na internetu test a potom následuje casting před kamerou. Asi jsem uspěl, protože jsme se dohodli i na datu natáčení. Ještě musíte dodat nějakou příhodu či zážitek. Já jsem vyprávěl jak jsem střílel raketami SS 20 v Kazachstánu na vojně do solných jezer. Měl jsem smůlu, protože zrovna napadlo Rusko Ukrajinu a padaly tam ty samé rakety, která já tenkrát zaměřoval do směru. To je ta autocenzura. Prostě ten můj zážitek se jim nehodil. Několikrát jsem se pokoušel se znovu do soutěže dostat. Již neměli zájem. Jsem od té doby na černé listině. 

Dnes prý máme demokracii, ale co když někdo má jiný názor na události než oficiální? Pan děkan Ševčík si dovolil jít na demonstraci, kde lidé vidí válku na Ukrajiny i z jiného úhlu. Zfanatizujeme jeho studenty, vytvoříme „obraz nepřítele“. Zničíme mu karieru, zadupeme ho do země! Proč? Protože si dovolil luxus. Jít svou cestou. Nejde s proudem, není konformní. Zakazovat a útočit na svobodu projevu je začátek konce demokracie a začátek totality. Zpěvačka Ilona Csáková na sociálních sítích chválila Maďary. To se přece nesmí. Oni jsou přece proti sankcím! Proč Nohavicovi zakazují v zařízeních, které patří městu funkcionáři vystupovat? To se přece dělalo v období normalizace, které jsem zažil. Jenom proto, že nevrátil Putinovi medaili. To je jeho věc. Možná mu závidí, že za život žádnou nedostanou. Nebo si hrají na demokraty, na vlastence, ale opak je pravdou. Nemusíte sledovat celebrity. Týká se to i obyčejných lidí. Můj známý si dovolil na sociální síti tvrdit, že neumírají ve válce jen Rusové a vítězí pouze Ukrajinci. Tak ho na 3 dny odstřihli od internetu. Kde jsme? V Rusku nebo v Číně? Nikoliv v EU v České republice!!! Obyčejní lidé převážně hledají pravdu jen v televizi, novinách a dalších provládních sdělovacích prostředcích. Nejsem proti vládě, ani nevzývám Babiše, ale jsem proti cenzuře, nechutným útokům proti osobám, které mají jiný názor. Nesouhlasím s vytvářením propagandy „obrazu nepřítele“. To vše už tu bylo a všichni víme, jak to dopadá. Lidé jsou nepoučitelní a novináři také většinou straní jednostranně.

Autocenzura? Ta funguje v každém periodiku. V televizi, jak zmáčknete knoflík tak se na vás vyleje krev, neštěstí a katastrofy. Dobré zprávy přece neuzajmou diváky. Sledovatelnost prudce slábne a příjmy z reklam nám klesají. Proč lidé chtějí vidět zlo a neštěstí? Proč po tom prahnou? Je to usazené hluboko v nevědomí. Myslí si totiž, že když se to stalo někomu jinému, tak oni byli vynecháni. Proto jásají. V některý webových stránkách, časopisech od čtenářů naopak zveřejňují „růžové články“, které nikoho neprovokují. Idyla. Povzbuzení. Jenže někdy je třeba pranýřovat podrazy, nepěkné chování a postavit se nečestnostem čelem. Posledním tématem je podlézání mocným. Však to taky mezi řádky cítíte jako já.

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Miloslava Richterová
Pane Berko, děkuji, Váš článek je ojedinělý, neboť dnes je zvykem kritizovat vše minulé, nikoliv současné, nicméně i Vy používáte autocenzuru, tj. kontrolu svého textu, když píšete ..nejsem proti vládě ani nevzývám Babiše. Růžové články jsou potřebné stejně jako písničky, které člověka potěší. Nelze jenom přanýřovat, kdyby každý pořád jen pranýřoval, to by bylo ve světě tolik pranýřování, že by z toho byl jeden člověk úplně blbej (nebo je to v tom Švejkovi jinak? :-)
Jitka Caklová
I ten ovčácký pes má svého pána a je pro něho součástí stáda. Když neplní povinnosti určené pánem, stane se řadovou ovcí a na jeho místo přijde "nové koště" :-)
Jindřich Berka
paní Caklová proč pořád řešíte autora? Vyjádřete se k problému!!!!
Jindřich Berka
Paní Caklová já jsem ten ovčácký pes, co je hlídá. Ovce jsem nikdy nebyl. Ani blbý.
Jitka Caklová
Jen si tak říkám, když někdo píše, "lidé jsou nepoučitelní", "lidé jsou ovce, mohou si za to sami,..... On (někdo) je snad výjimkou, kdo je v tom nevinně?, že to všechno "plukovníci", on snad není nedílnou součástí celku? Pokud si to myslí, tak ani neví, jak hluboce se mýlí.
Jitka Caklová
9.9.2024 12:04 Pane Dvořáku, jestli máte pocit, když jsem reagovala na Váš dotaz, že jsem úplně blbá, tak věřte, že Vám tento pocit rozhodně neberu, neboť je Váš. Píši jen z vlastních zkušeností, mnohým na hony vzdálených a rozhodně nehodlám nikoho měnit k obrazu svému. Ani "vládní plukovníky", kteří moc dobře vědí, jak své "stádo" držet v ohradě. Učí se to minimálně od padesátých let a jak vidno z článku, daří se jim to.
Petr Dvořák
12:25 - Paní Caklová, jestli máte pocit, když neodpovím na každou z vašich vesměs všeobecných vět, tak že z toho důvodu nejsem dostatečně velký "formát", možná by pomohlo moje přeformátování. Ale do té doby budu reagovat na to, co já považuji za důležité, zda vůbec chci reagovat a dokonce i jakým způsobem chci reagovat. Jinak se to stane "řízenou diskuzí" a to jsme tady v minulosti měli a dnes se nám to znovu prostřednictvím vládních plukovníků někdo snaží koordinovat. A to je problém, o kterém je tento článek.
Zdenka Jírová
Napsal jste skvělý článek o naší době a nejen o té dnešní. Toto nás pronásleduje celou historií. Vzpomeňme na Jana Husa, kterého za jeho odlišný názor upálili, na popravu 27 českých pánů, kteří nesouhlasili s novým králem, za to, že v dobách Habsburků byly děti bity, když mluvily ve škole česky, za dobu protektorátu, za socializmu. Lidé jsou nepoučitelní, bohužel. Vždy se najde někdo, kdo se prosadí jen se svým názorem a uhájí ho i za cenu obětí těch druhých.
Jindřich Berka
Pane Brabec, souhlasím s vámi. Lidé jsou ovce a mohou si zato sami. Mí kamarádi se přeli o politice. Každý zuřivě hájil své. Když jsem se, ale zeptal zda četli volební program té strany, které fandí. Co myslíte, Samozřejmě nečetli. Jejich názory jsou získané z internetu, televize. politické mašinérie si s většinou lidí hraje jako kočka s myší. Jindra
Dušan Brabec
Na moderních skrytých diktaturách je strašné to, že jejich konec nelze předvídat. Nakonec však lidé dříve či později svrhnou každou diktaturu. Nicméně vypěstovat lidské plemeno, které si nebude přát svobodu, je zrovna tak možné jako vypěstovat plemeno bezrohých krav. Dnes jsou k tomu k dispozici prostředky moderního státu – rádio, televize, internet, prostředky tištěného slova, standardizovaná výchova atd. Masová sugesce se za poslední desítky let vyvinula ve vědu a zatím se neví, jak bude úspěšná. Aktuální stav u nás i v zemích tzv. demokratického Západu je takový, že vládnoucí garnitura dokáže masy elegantně formovat tak, že většina lidí si tu garnituru prostě tupě zvolí zase... Navíc je ještě vše sofistikovaně vylepšeno používáním umělé inteligence na ochočování společnosti - farmy ovčanů! Doporučuji přečíst od George Orwella knihu 1984!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.