Mikulovická apokalypsa
Všechny fotografie: Elena Valeriánová

Mikulovická apokalypsa

23. 9. 2024

Je čtvrtek 12. září 2024, začiná pršet. Prší vydatně v pátek, i sobotu. V pátek přijedou hasiči s upozorněním, že se máme připravit na evakuaci.

V sobotu se nic neděje, jen nám k večeru přivezou pytle s pískem. Leje jako z konve. Ale pořád ještě doufáme, že voda proletí obcí bez toho, aby napáchala výraznějsí škody. Koryto řeky je čisté, břehy a okolí bez větších porostů. Řeka se nebezpečně zvedá a voda v náhonu za naším domem stoupá velkou rychlostí. Bojím se. Déšť je náš úhlavní nepřítel. 

Neděle 15. září 2024, situace je kritická. Provazy deště doplňují vodu na zemi a v řece hučí a převaluje se kalná voda. Dostáváme zprávu, že už nás nestačí evakuovat. Zkázu sledujeme z horního patra našeho domu z bytu sousedů. 

Vody je tolik, že kdyby byla někde u nás přehrada, tak bych si myslela, že se hráz přetrhla. 

Začíná mikulovická apokalypsa.

Přináším jen malé nedokonalé svědectví, fotky jsou jen z okolí našeho domu a když přestalo pršet, tak i z Hlavní ulice, ale nešlo všude stoupnout nebo jít. V neděli nás evakuovali. Trvalo dlouho, než se živel uklidnil, ale to už jsem tam nebyla.

Fotografie jsou pouze zmenšené, bez úprav.

 

 

 

 

města a obce počasí povodně
Hodnocení:
(4.9 b. / 36 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Hvězdová
Eleno, nad Tvými fotkami jsem se rozbrečela. Je to horší než jsem viděla v TV. Přeji Ti hodně sil, abys to všechno zvládla.
Jana Kollinová
Eleno, doufám, že po otřesných zážitcích s povodní a jejími následky se vám podaří návrat domů a prožít zde mnoho krásných společných chvil. Netuším, jak dopadlo posouzení statika, ale věřím, že Duše domu, kterou jste společně stvořili, dům ochrání před totální zkázou. Věřte, vše se v dobré obrátí.
Alena Letochová
Držím palce a přeju hodně sil.
Vladislava Dejmková
Eleno, moc diky za tvou osobní výpověď. Tuším, že tě to stojí mnoho sil a držím ti palce, aby se tvůj život brzy přiblížil normálu.
Hana Rypáčková
Eleno, pro mne víc děsiví fotky než ve zprávách, protože za tím vidím tebe. Ta, jak vody crčí z kanálu......
Helena Štěpánková
Držím vám palce, abyste všechno zvládli.
Jarmila Komberec Jakubcová
Přeji hodně sil a zdraví. K vyjádření takové katastrofy dochází slova. Opatrujte se všichni.
Marie Bartošová
Řeka Metuje kulminovala přesně pod plotem naší zahrady, který s ní sousedí. Kdyby stoupla ještě o 1-2 cm, měli jsme ji všude, takhle jen trochu prosákla do sklepa. Proto vím, co to je, mít strach z povodně, chodit i v noci kontrolovat hladinu divoké řeky, která se jindy vždycky tváří tak nevině! Soucítila jsem s Tebou, Elen, to mi věř. Bezpečnostní opatření, které naše obec udělala po posledních záplavách, se ukázala účinná, i když jsou tu také značné škody, hlavně na rozestavěném projektu silničářů. Jesenicko asi patří k nejhůře postiženým oblastem, sleduji to ve sdělovacích prostředcích, ale co naplat, lítost nic nepomůže. Přeji Ti hodně síly k překonání té katastrofy a milosrdný spánek, abys aspoň v noci na to nemusela myslet. Jan Werich říkal, že je třeba zatnout zuby, nejlépe všechny najednou!!! ❤️
Hana Polednová
Eleno, už při čtení článku jsem měla slzy v očích, fotky dokazují tu hrůzu, co jste zažívali a stále prožíváte. Je to daleko silnější příběh, než člověk vidí ve zprávách, když jde o známé lidičky, přátele. Stále na tebe i Honzu myslím. Vaše psychika je na bodu mrazu, držte se, snad přiveze syn alespoň maličkou dobrou zprávu, to vám moc přeji.
Alena Vávrová
Jen těžko se mi hledají slova nad tou zkázou. Přeji Vám také hodně sil k překonání nelehké životní situace. A to všem, kterým dravá voda vzala domovy. A víra ať Vás neopouští ♥♥♥♥♥♥!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.