Procházka proseckým parkem Přátelství
Všechny fotografie: Věra Ježková

Procházka proseckým parkem Přátelství

18. 10. 2024

Park Přátelství se nachází v blízkosti stanice metra C Prosek a stejnojmenné stanice autobusu. Rozkládá se na ploše 11 hektarů. Jako pás o šířce kolem 150 m se táhne mezi Vysočanskou a Jabloneckou ulicí v délce asi 1 km.

Severozápadní polovina parku je na území Střížkova, jihovýchodní polovina na území Proseku. Park byl vybudován v letech 1978–83 jako odpočinkové místo pro 30 000 obyvatel nového proseckého sídliště. Po stavbě metra v roce 2008 byl celý park krásně zrekonstruován.

 

 

 

Parku dominuje 450 metrů dlouhá umělá vodní soustava, nejdelší v Praze. Začíná velkým vodotryskem uprostřed jezírka a pokračuje soustavou jezírek, různých fontán, ostrovů a menších kaskád; vše je propojeno spletitým systémem vodních kanálů a potůčků. Návštěvníkům parku dělá radost spousta kačenek a kačerů, kteří tudy proplouvají nebo se jen tak cachtají. 

 

 

 

Ve spodní části parku u jezírka je restaurace Parčík s terasou, která přesahuje částečně nad hladinu jezírka. Nedaleko restaurace se nachází malý amfiteátr, kde se během roku konají různé kulturní a společenské akce pro dospělé i pro děti. O akcích informují webové stránky Prahy 9 a časopis Devítka.

 

 

Kousek nad restaurací se nachází soustava hřišť pro děti všech věkových kategorií. Oplocené hřiště s pískovištěm a herními prvky pro nejmenší, hřiště pro předškoláky a velké hřiště s řadou lanových herních prvků a lanovkou pro větší děti.

 

 

 

Poblíž fontány stojí bronzová socha Jiřího Wolkera. 

 

 

 

V parku najdeme lípy malolisté, velkolisté a stříbrné, zimní, letní a červené duby, javory, jírovce maďaly, habry obecné a další listnaté stromy. Jehličnany jsou zastoupeny borovicí lesní a černou, tisy červenými a modříny opadavými. U vodních ploch jsou osázeny vrby.

 

 

 

 

Celým parkem vede síť asfaltových chodníčků, podél nichž jsou umístěny lavičky.

 

 

V severní části parku u ulice Jiřetínská je výcvikové hřiště pro psy.

 

 

Přejdeme-li tuto ulici, ocitneme se v dětském ráji. Na velkém hřišti, nabízejícím dětem spoustu možností k zábavě, hrám a cvičení. 

 

 

 

 

Procházka v příjemném říjnovém dopoledni se mi velmi líbila. Mám v úmyslu se do parku podívat i v zimě, až bude zapadaný sněhem, a na jaře, až rozkvete.

 

 

 

 


Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Park_Přátelství_v_Praze

https://www.prahaneznama.cz/praha-9/prosek/park-pratelstvi/

https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/park-pratelstvi/1135

 

 

 

 

 

města a obce Praha příroda
Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Tato část Proseka se mi vždy líbila, v osmdesátých letech jsem tři roky bydlela na Střížkově na podnájmu.
Martina Růžičková
Věro, netušila jsem, jak je ten park krásný. Vždy jsem kolem jen projížděla. Měla bych ho někdy také prozkoumat.
Věra Ježková
Děkuji. Jsem ráda, že jste se se mnou prošli. Jani, to se stává. :-)
Jana Šenbergerová
Věrko, ve snaze pochválit tvůj po všech stránkách hezký příspěvek, dotkla jsem se hvězdiček, ani nevím kdy a jak. Možná jsem se potrestala za to, že jsem si pomyslela, že ti už teď tu zimní i jarní procházku tak hezkým místem závidím. *****
Lenka Kočandrlová
Kdybych bydlela někde poblíž,asi bych se tam zašla podívat.
Jan Zelenka
Věrko, krásné fotky. Kdysi dávno jsem na Střížkově bydlel, ale tohle je dramatická změna k lepšímu. Praha se, holt, mění.
Marie Novotná
Přidám se. Jezdím na Střížkov na návštěvu,ale o tomhle jsem nevěděla. Díky
Daniela Řeřichová
Souhlas s Alenou T. Hezké místo k životu jsi nám, Věro, přiblížila, díky.
Alena Tollarová
No vida, když se chce, všechno jde. I mezi hradbou paneláků může být příjemná odpočinková zóna. Mělo by to tak být všude.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.