Jednoduchý způsob prevence chřipky a covidu, který se velmi málo používá
Ilustrační foto: Freepik

Jednoduchý způsob prevence chřipky a covidu, který se velmi málo používá

18. 10. 2024

Tak a už je to zase tady. Kýcháme, kašleme, z nosu teče a je nám mizerně. Nachlazení, chřipka, covid-19 a další viry na nás zase útočí plnou silou. Co s tím?

Pokud jste mladí a opravdu zdraví, pak vaše tělo takové choroby ve většině případů, překoná snadno a rychle. Jinak ale funguje organismus, který má už za sebou nějaké ty roky opotřebovávání. Nemoci chronické se i po malé nadílce nachlazení dokáží hezky rozvášnit. Záda, klouby, srdce, zažívání a jiné části tělíčka, pak dávají o sobě vědět. Většinou mnohem déle, než je jejich majiteli milé.

Zdravotní systém brzy úpí pod náporem nemocných a pacienti zbytečně trpí. Přitom existuje jednoduchý a velmi laciný způsob, jak virům trochu zmírnit jejich řádění. Nenáročná, rychlá a účinná, jen paradoxně velmi málo využívaná metoda. Co je tím zázrakem? Obyčejná ohleduplnost! Nedělám si legraci. Není vám něco z níže popsaného povědomé? Nesetkali jste se s podobným přístupem?

Postoj - jsem nepostradatelný: „Není mi dobře, cítím, že na mne něco leze. Do práce přece musím. Co by si tam beze mě tři dny počali.“

Dítě má ráno teplotu. Přístup - to nic není. „Běž do školy, tam tě to přejde.“

Stanovisko sobce: „Přece nebudu kvůli nějaké „rýmečce „nosit roušku. Já mám u takových věcí vždycky lehký průběh. Ohleduplnost k ostatním? Proč?“

Milující děti: „Babičko, tak jsme přijeli na návštěvu. Jsme sice všichni trochu nemocní, ale když jsme ti slíbili oslavu narozenin, tak ji přece nebudeme odkládat. Za pár dnů: „Ty jsi po naší návštěvě onemocněla? Opravdu? Kdo ví, kde jsi to chytila.“

Zůstat při nemoci doma. Použít  při nachlazení roušku, když někam nezbytně musím. Zříci se na pár dnů plánovaných aktivit. To spoustě lidí stále připadá jako nepřípustný zásah do jejich osobní svobody. Nic na tom, bohužel, nezměnili ani všichni vážně nemocní a mrtví z prvních let koronavirové pandemie.

Přitom stačí tak málo. Být šetrní ke svému okolí a také sami k sobě. Položit si občas otázku, jakými hodnotami se ve svém životě opravdu řídím. Být ohleduplný by přece mělo být přirozeným pravidlem. Proč na to tak často zapomínáme?

Jistě, nakažlivé nemoci tím úplně nevymýtíme. Můžeme ale podstatně ovlivnit jejich šíření.

 

 

 

 

 

covid 19 chřipka zdraví
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Vargová
Naprosto souhlasím s předchozími názory. Holt jsme zhýčkaní jako málokterý jiný národ. Našinec si neváží (snad) ničeho. Např. v severských zemích nejsou pediatři, děti se léčí u lékařů pro dospělé. Také tam chybějí odborní lékaři včetně psychiatrů. Člověk by měl pečovat o své zdraví. Jenže ono se to vesele popíjí, pokuřuje, povaluje,... a potom - starejte se o mě, však si platím pojištění. Toto je složitá problematika, nedá se shrnout několika slovy. Zkrátka važme si toho, co máme.
Jiří Dostal
:-) Jsou holt témata, která už při pomyšlení lezou na mozek.... :-)
Sylva Wiedel
Ano, máte pravdu úplně ve všem, lidé jsou zhýčkaní, rozmazlení a bezohlední. Jakmile pocítí nějakou nevolnost, myslí si, že mají samozřejmý nárok na to, aby jim bylo zdravotnickým systémem pomoženo. Málo je takových, co se otužují a snaží se udržovat v kondici vlastními silami.
Jitka Caklová
Už dávno nejsem mladá (75) a žádné očkování jsem nepodstoupila. Díky tomu a imunitě, kterou jsem si vypěstovala, jsem zdravá. Před měsícem chronicky nemocný manžel (neočkovaný), stižený několika diagnózami, začal kašlat a za 2 dny jsem při teplotě 37.1 cítila celkové oslabení. Strach z pneumonie, která se začala takto projevovat před čtyřmi lety, mě dohnal na pohotovost. Výsledek; CRP 5 a Covid 19. Na doporučení lékařky jsem si koupila Paralen Grip horký nápoj citrón 650. Přestože jsem si o doporučeném klidu mohla nechat zdát, tak za 3 dny nastala úleva, za další 3 dny jsem byla fit a mohla "vyrazit do ulic". Problém nevidím v neohleduplnosti okolí, ale v absenci skutečné prevence každého jednotlivce. Lidé jsou zhýčkaní bydlením ve vytápěných bytech a tělo se nedokáže na přechod do zimy tak rychle adaptovat. Když si vzpomenu, jak jsme v dětství chodili domů zmáčení, jak na nás sníh roztával, suchý záchod byl na konci hospodářských budov a nemocní jsme nebyli. Dneska stačí, aby v TV řekli, že se blíží chřipka a druhý den jsou plné čekárny "nemocných". Tomu se říká síla myšlenky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.