Nejlepší obrana proti kyberzločincům? Zdravá skepse, říká expert z ČSOB
Petr Vosála, bezpečnostní expert z ČSOB

Nejlepší obrana proti kyberzločincům? Zdravá skepse, říká expert z ČSOB

24. 10. 2024

Nejprve osobní bankéř, pak investiční poradce, jindy zase nápadník, vnučka nebo zájemce o použité zboží na bazaru. Kybernetičtí podvodníci jsou stále vynalézavější. Neberou si servítky a už vůbec nejsou ohleduplní k našim bankovním účtům. Nestydí se přiživit na cizím neštěstí ani zlomit srdce.

Jak se postavit Volačům a Klikačům, novodobým šmejdům, kteří útočí na internetu? „Je to lehčí, než si myslíte. Stačí si zapamatovat několik zásad, a hlavně zachovat chladnou hlavu. Pamatujte, že zdravá skepse a informovanost jsou vaší nejlepší obranou proti podvodníkům,“ radí Petr Vosála, bezpečnostní expert z ČSOB.

Rady k nezaplacení si od bezpečnostních odborníků z ČSOB a Policie ČR přijelo začátkem října do centrály ČSOB v Praze poslechnout na dvě stě členů klubu SenSen (Senzační Senioři). Během přednášky, která zahrnovala hlavně praktické ukázky, se senioři dozvěděli, jak snadno a účinně čelit rostoucím útokům kyberpodvodníků, a jak se nenechat obelstít ani těmi nejpřesvědčivějšími triky. V celém Česku už ČSOB s Policií ČR proškolily téměř 600 tisíc lidí.

 

Smutné příběhy se opakují

„Děti mi k Vánocům pořídily novou televizi, a tak jsem tu starou nabídla na on-line bazaru,“ vzpomíná paní Eva z Prahy. Prakticky okamžitě ji kontaktoval zájemce přes aplikaci WhatsApp, který tvrdil, že si televizi koupí a že sám zařídí dopravu, a dokonce zaplatí předem.

Poslal mi odkaz na známé stránky dopravce, kde jsem měla potvrdit platbu. Vypadalo to věrohodně, částka souhlasila, tak jsem vyplnila svou adresu a následně i číslo karty, abych prý potvrdila příchozí platbu. Teď už vím, že to byla obrovská chyba,“ popisuje svůj nepříjemný zážitek.

Falešní nakupující na internetových bazarech jsou trendem posledních let a čekají na nezkušené a nepozorné prodejce. „Je důležité se zastavit a uvědomit si, že když vy něco prodáváte, a tedy máte dostat zaplaceno, tak není žádný důvod kamkoli zadávat své číslo karty nebo se přihlašovat do svého bankovnictví,“ upozorňuje Petr Vosála z ČSOB.

 

 2241003_139_SQ.jpg

 

Jak se bránit?

Podvodníci, kterým v ČSOB říkají „Klikači“ mají na svědomí nejvíce podvodů. Snaží se získat citlivé údaje, jako jsou přístupové údaje do internetového bankovnictví, hesla, PIN kódy a informace o platebních kartách. Šíří podvodné e-maily, zprávy na WhatsAppu nebo SMS s cílem přimět vás k prokliknutí odkazu, který vás přesměruje na falešné weby.

Nikdy proto nezadávejte přihlašovací údaje na neověřených stránkách a při online platbách používejte pouze důvěryhodné weby. PINy a hesla si nechte pro sebe a pokud máte pochybnosti, neváhejte si vzít čas na rozmyšlenou a věci konzultovat s rodinou, přáteli nebo odborníky z banky či policie,“ apeluje Vosála.

 

Telefonní pasti a hra na city

Podobný příběh zažil pan Karel z Plzně, který sedl na lep „Volačovi“. „Už jsem skoro spal, když mi zazvonil telefon. Ozval se hlas, který na mě naléhal, že je kamarád mého vnuka, kterému na letišti ukradli všechny věci včetně peněženky a karty a nutně prý potřebuje peníze na letenku,“ vypráví Karel. Ještě rozespalý poslal na nadiktovaný účet peníze. Svých 20 tisíc už nikdy neviděl.

 

 2241003_158_SQ.jpg

 

Volači se vždy snaží vytvořit naléhavou atmosféru a dostat své oběti pod tlak, aby jim vyzradily citlivé údaje jako rodná čísla, bankovní přihlašovací údaje, PINy, nebo dokonce, aby dobrovolně poslaly peníze ze svého účtu. Často se vydávají i za bankéře, lékaře, právníky, investiční makléře nebo právě vnuky a vnučky. „Důležité je vždy zachovat chladnou hlavu a nereagovat ukvapeně. Ověřte si informace, zavolejte rodině, přátelům, nebo přímo kontaktujte banku či policii,“ vysvětluje Vosála.

Kyberzločinci necílí jen na seniory, ale na všechny uživatele internetu. Věk ani vzdělání není rozhodující. Vosála upozorňuje, že i mladší lidé, kteří spoléhají na své technologické znalosti, mohou být zranitelní. „Lidé v produktivním věku zase často reagují ve spěchu, čehož zločinci dokážou využít,“ uzavírá.

 

JAK SE BRÁNIT PROTI KYBERPODVODNÍKŮM

1. Neinstalujte si do počítače či telefonu neznámé programy ani aplikace
Jako neotevíráte dveře neznámým lidem, nepovolujte nikomu přístup do svého počítače. Banky rozhodně nenutí své klienty, aby si instalovali do počítačů či telefonů neznámé programy.

2. Neříkejte osobní údaje
Nikdy nikomu nesdělujte hesla, PINy, ani jiné citlivé informace. Svůj občanský průkaz taky neposíláte cizím lidem.

4. Nevěřte rychlému zbohatnutí
Pokud někdo slibuje rychlé zbohatnutí přes investice, buďte na pozoru. Výjimečně výhodné nabídky mohou být podvodné, zejména pokud jde o akcie a nákup kryptoměn.

5. Buďte obezřetní na bazarových webech
Pokud prodáváte zboží na dálku, buďte opatrní, pokud kupující nabízí, že zařídí dopravu a zaplatí předem. Často na vás připravil podvod s falešnými stránkami k získání vašich platebních údajů.

6. Neváhejte zkontaktovat odborníky, pokud máte pochybnosti
Můžete se obrátit na bezplatnou Linku pro hlášení internetových podvodů ČSOB na čísle +420 499 900 010, kde vám poradí a pomohou.

 

 

 

 

banky Nenaletím! peníze šmejdi
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.