Podzimní procházka okolo chorvatských Plitvických jezer
Všechny fotografie: Marie Měchurová

Podzimní procházka okolo chorvatských Plitvických jezer

25. 10. 2024

Při našem putování po národních parcích v Chorvatsku jsme nemohli vynechat návštěvu proslavených Plitvických jezer. Není mezi námi určitě nikdo, kdo by v mládí v letním kině se zatajeným dechem nesledoval napínavý děj i krásné scenérie ve filmech o Vinnetuovi. 

Právě u těchto jezer (Poklad na Stříbrném jezeře) německé filmové štáby filmy natáčely.

Proto jsme při naší zpáteční cestě domů zařadili do našeho programu 9 km procházku touto nádhernou podzimní krajinou. V devadesátých letech minulého století v této části bývalé Jugoslávie probíhaly bratrovražedné boje mezi Chorvaty a srbskými vzbouřenci. Buďme rádi, že je to minulostí, a že můžeme znovu obdivovat krásy všech balkánských zemí.

Procházku jsme začali na parkovišti u velké přehledné mapy. Náš průvodce pan Aleš nám popsal asi 4 hodinovou cestu okolo jezer. Před námi byla cesta se 150 metry převýšení, plavba lodí přes největší jezero a cesta vláčkem zpět od toho nejvyššího. Podzimní příroda hrála krásnými barvami, voda v některých jezerech byla hezky zelená a slunce se odráželo od vodní hladiny. Potkávali jsme skupiny návštěvníků z celého světa, z Evropy i z Asie.

Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500-640 m. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Nachází se na horním toku řeky Korany mezi horskými vápencovými masivy Mala Kapela a Plješevica. Lokalita se rozkládá mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou a patří mezi turisticky nejnavštěvovanější a nejatraktivnější v zemi. 

Krasová jezera jsou terasovitě rozložená a spojená průtoky. Jsou součástí krajiny, která spadá do systému Dinárských hor.

Jednotlivá jezera jsou oddělená travertinovými hrázemi, po kterých padají vodopády. Největší z vodopádů (Velký vodopád, chorvatsky Veliki slap) má výšku 78m. Je nejvyšším na území Chorvatska. Výškový rozdíl mezi nejvýše položeným jezerem a nejnižším je skoro 150 metrů. Hráze vznikly erozí okolního vápence, kdy jediný travertin lépe odolává vodě a vytvoří přirozenou bariéru.

Návštěva Plitvických jezer byla tou nejhezčí tečkou našeho poznávacího zájezdu po Národních parcích Chorvatska. 

 

S využitím Wikipedie

 

 

 

 

 

cestování Chorvatsko
Hodnocení:
(5.3 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Lazarová
Marie, to musela být paráda, na Plitvičkách jsem nebyla. Škoda. Díky.
Věra Ježková
Ty vodopády musí být úžasný zážitek. Kdysi na mě hluboce zapůsobily Krimmelské ve Vysokých Taurách v Rakousku.
Marie Ženatová
Díky moc za nádherné fotografie*
Jana Šenbergerová
U Plitvických jezer jsme se zastavili před mnoha lety cestou od moře, kde jsme u Karlobagu stanovali v kempu. Kromě neskutečné krásy místa jsem byla nadšená tím, že voda měla opravdu takovou barvu, jako ve filmech a ve volné přírodě rostly drobné bramboříky. Jinak jsme ale měli smůlu, protože pršelo tak, že procházka parkem byla nebezpečná. Díky za připomenutí a krásné fotografie.
Alena Vávrová
Úchvatné!
Dana Kolářová
Kouzelná příroda.
Jan Zelenka
Plitvická jezera, to je nádherný kus chorvatské přírody. Strávili jsme tam celý den a večer jsme se raději ubytovali v soukromí. Chorvatsko je moje nejoblíbenější středomořská země. Proto jsem se naučil i chorvatsky. Díky za krásnou procházku a fotky, které ve mně vyvolaly vzpomínky.
Naděžda Špásová
Maruško, krásné fotky, muselo tam být moc hezky. V Chorvatsku jsme byli dvakrát a doufám, že se tam ještě jednou podíváme.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.