Rakovina prsu na důchod nečeká: Seniorky by měli chránit nejen sebe, ale i své dcery a vnučky
Ilustrační foto: Ingimage

Rakovina prsu na důchod nečeká: Seniorky by měli chránit nejen sebe, ale i své dcery a vnučky

22. 10. 2024

Říjen, měsíc osvěty a prevence rakoviny prsu, by měl být výzvou nejen pro seniory, aby dbali na vlastní zdraví, ale také vedli k prevenci své dcery a vnučky. Ačkoliv rakovina postihuje nejčastěji starší ženy po šedesátce, nevyhýbá se ani mladším generacím.

Příběh pacientky Magdy, které byla nemoc diagnostikována ve 41 letech, je připomínkou, že prevence je důležitá pro všechny ženy. Každoročně se s touto diagnózou setká více než 7 tisíc žen v České republice, z nichž 1 700 nemoci podlehne. Díky včasné diagnostice a moderní léčbě lze však naději na uzdravení výrazně zvýšit.

Rakovina prsu se může projevit v každém věku

„Nejčastěji se rakovina prsu ohlásí jako hmatatelná nebolestivá bulka. Méně časté projevy jsou bolest, vtažení kůže či bradavky, výtok z bradavky, který může být i krvavý, jednostranné zvětšení prsu, povrchové změny na bradavce nebo zvětšené uzliny v podpaží. V pokročilých stádiích se mohou objevit např. i neurčité bolesti hlavy, kostí či břicha, hubnutí, nechutenství nebo kašel,“ vysvětluje MUDr. Zdeněk Kinkor z Bioptické laboratoře. Tato fakta by měli mít na paměti nejen senioři, ale všechny ženy bez ohledu na věk. Přestože rakovina prsu postihuje především ženy ve věku 60-74 let, 35 % všech nemocných je mladší 60 let.

Příkladem je Magda, která se s nemocí setkala krátce po čtyřicítce. S ohledem na svůj věk začala dávat větší pozor na prevenci a prsa si pravidelně kontrolovala. Jakmile jednoho dne narazila na podezřelou bulku, neváhala a objednala se na kontrolu. Následoval mamograf, biopsie a pozitivní diagnóza. Pak už to dle jejích slov běželo rychle. Následovala operace, chemoterapie a hormonální léčba, kterou má dodnes.

Nemohla jsem řídit, v kuchyni jsem byla nebezpečná

Ačkoliv je chemoterapie důležitou a mnohdy nezbytnou součástí dlouhé léčby nádorových onemocnění, nese s sebou i řadu vedlejších účinků. Většina si představí nevolnost nebo vypadávání vlasů, Magdu přitom nejvíc trápila nekonečná únava a neuropatie – tedy ztráta citlivosti v končetinách. „I když spíte a spíte, tak únava nepřichází. Děsné také bylo, když jsem začala ztrácet citlivost v prstech a chodidlech. Ráda řídím a najednou jsem se bála, protože jsem necítila moc pedály. Byla jsem nešikovná, všechno mi padalo, v kuchyni jsem si připadala nebezpečná,“ popisuje Magda a dodává, že jí pomohla kombinace více věcí: „Rehabilitovala jsem několikrát denně, brala jsem na doporučení lékaře Neuritogen a dost jsem si chránila ruce i nohy před chladem.“

Neuropatie postihuje až 70 % onkologických pacientů. „To může vést k určité míře nešikovnosti, zhoršenému vnímání tepla a chladu s vyšším rizikem úrazu a také případnému omezení některých pracovních činností,“ říká lékař Samuel Vokurka z Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Neuroložka Daniela Bláhová dodává, že možností léčby neuropatie je málo a pacienti proto často sahají po výživových doplňcích: „Vzhledem k tomu že příčinnou léčbu zatím nemáme, jedná se o léčbu symptomů pomocí antiepileptik nebo antidepresiv. Stále  častější se k léčbě využívají antioxidanty a potravinové  doplňky nebo vitaminové preparáty.“

Naskočit zpátky do rozjetého vlaku

Než se mohla Magda vrátit zpět do aktivního života, trvalo to rok. Po dokončení léčby na jaře se rozhodla užít si klidné léto a načerpat síly. Díky práci účetní pro ní nebyl návrat do zaměstnání příliš náročný, a to hlavně díky možnosti práce z domova. „Ale to jsem měla štěstí. Kdybych měla fyzicky náročnou práci, tak to si neumím představit,“ říká. Mnoho pacientů ale takové štěstí nemá a návrat do rolí, které měli před nemocí, je pro ně až nereálný. Často se potýkají s finančními problémy, protože kvůli dlouhodobé nemoci přišli o pravidelný příjem a zároveň se nemohou vrátit do fyzicky náročného zaměstnání.

Této problematice se věnují pacientské organizace, které nabízí pomocnou ruku při návratu do aktivního života. „Je potřeba společnosti vysvětlovat, že se onkologických pacientů nemusí bát. Nádor od nikoho v kanceláři nechytnete, ale občas vám to připomene vlastní smrtelnost, že? Moc by pomohlo větší množství částečných úvazků, možnost práce z domova třeba v období chřipek nebo odlehčení, když přijde velká únava. Vlastně je to dost lidský pohled na člověka s jakoukoliv chronickou nemocí,“ vysvětluje Michaela Tůmová, ředitelka společnosti Dialog Jessenius, která pomáhá šířit osvětu o závažných onemocněních.

Říjen jako měsíc prevence pro všechny generace

Říjen, měsíc prevence rakoviny prsu, je příležitostí připomenout nejen seniorkám, ale i jejich dcerám a vnučkám důležitost pravidelných prohlídek a samovyšetření. Ačkoli riziko stoupá s věkem, prevence je klíčová pro ženy všech věkových kategorií. „Prevence je vždy základem a nejdůležitější je zdravý životní styl, to znamená dostatek pohybu, ale také kvalitního spánku, omezení stresu, dostatek pestré stravy s více ovocem, zeleninou a vlákninou,“ zdůrazňuje lékař Samuel Vokurka.

Pravidelné screeningové programy, jako je mamograf, jsou dostupné ženám od 45 let, ale pokud máte méně než 45 let, můžete se nechat vyšetřit jako samoplátce. „Pokud je vám méně než 45 let, můžete si nechat prsa vyšetřit jako samoplátce. Podle věku zvolí lékař nejvhodnější variantu. Do 40 let se obvykle doporučuje ultrazvuk, starším ženám mamograf,“ dodává MUDr. Kateřina Šédová. Prevence tedy nesmí být opomíjena ani u mladších žen, protože rakovina prsu se může objevit v jakémkoli věku.

 

 

 

 

rakovina zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.