Milovaná jabloňka, která
mne životem 55 let provází

Milovaná jabloňka, která
mne životem 55 let provází

12. 6. 2015

Prošla jsem sice rozkvetlou loukou dětství a mládí, ale sny o štěstí pak zhatila 2. světová válka a neárijský původ mé maminky. Téměř celá její rodina v roce 1942 zahynula. I já jsem jako mladá dívka prošla peklem selekce a dalšími hrůzami. Naštěstí jsem poznala dobrého a čestného muže, který nám za války hodně pomáhal a v roce 1945 se se mnou i oženil.

Žel, dožil se jen 49 let, kdy na Vánoce nečekaný infarkt přetrhl naše krásné 25 leté manželské soužití.

V životě slunce vždy nesvítí, není vždy modrá obloha. Po vpádu sovětských vojsk emigroval můj syn, kterého jsem pak neviděla dlouhých 16 let. Zbyla mi zde naštěstí dcera, která se stala mou velkou životní oporou.

Kolik slzí žena a matka dovede vyplakat? Kolik vydrží bolesti? Kde bere sílu?

Před dvěma roky jsem prodělala úraz páteře, jsem doživotně vázána na francouzské hole a špatnou pohyblivost. Ale nezdolná vůle, touha vidět vnučky za oceánem a potěšení z mých dvou krásných pravnoučat mi dává sílu žít a ještě chvíli se těšit z prvních jarních kytiček, a hlavně z milované kvetoucí a vonící jabloňky na zahradě, která mne životem dlouhých 55 let provází.

Jabloňka pod oknem domu, kde bydlím, rozkvétá právě nyní, na jaře roku 2012 - pro mně již 55. rokem. V roce 1957 jsme se do domu přistěhovali a jabloňka pro nás kvetla poprvé. Krásná, obsypaná tisíci bílými voňavými kvítky a včelkami. Tehdy jsem byla štastná, měla jsem muže a dvě zdravé, chytré děti. Každým rokem po dlouhé zimě jsme se všichni čtyři na zázrak jabloňky těšili. Když zemřel manžel, vůni jsme dýchali tři. Po emigraci milovaného syna jabloňka, nic netušíce rozkvétala dále, ale již jen pro nás dvě, pro mne a mou dceru.

Dnes se z okna na zázrak přírody dívám sama, ale těším se, že přijede dcera, vnučka a pravnoučata a budou se chvíli těšit společně se mnou.

Jiřina Valentová, 87 let

 

Z archivu - náš portál obsahuje cca 2500 čtenářských příspěvků,  nejrůznějších příběhů ze života, vzpomínek, ale i cestovatelských tipů, rad či gastronomických receptů. Připomeňme si vybrané příspěvky, které obohatily tento portál. Patří k nim i tento, který jste si právě přečetli.


Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Paní Jiřino, přeju Vám ještě mnoho let a radosti s Vašimi blízkými. Ať Vám ta jabloňka ještě mnohokrát rozkvete. A Vladi, Tobě přeju zdravíčko a hlavně pohodu. Bylo toho na Tebe asi, v poslední době, až příliš. Opatruj se...
Jiřina Valentová
Dobrý den, nikdy by mě nenapadlo, že se můj skromný článek, který mi před třemi roky pomohla stylisticky upravit dcera, objeví na portálu ještě jednou. Moc si toho vážím, děkuji a přeji všem pevné zdraví. Jiřina.
Zdenka Jírová
Paní ,Valentová, přeji Vám pevné zdravé a radost z potomků. Váš článek byl velmi pěkný a dojemný. Každý jsme měli nějaké trápení a je dobře, že jste to ustála a jste duševně velmi čilá.
Alena Tollarová
Je zajímavé, že v době svého vydání článek téměř ušel pozornosti - tedy co se komentářů týče. Je dobře, že nám ho redakce znovu nabídla k přečtení. Je to dojemné vyznání a já Vám, paní Valentová, přeji, abyste se z krásných květů a plodů jabloňky mohla se svými blízkými těšit zas a znovu.
Soňa Prachfeldová
Paní Valentová, máte můj velký obdiv, co jste vše prožila , mám dojem, že dnes se nadává skoro na vše a nevychutná se radost vlastně ze šťastného života. Vaše generace musela prožít velké útrapy, kdo přežil, je skromný a moudrý. Přeji Vám dlouhé potěšení z jabloňky. Vladko, máš skvělou maminku a maminka má skvělou dceru !
Marie Foltýnová
Milá paní Valentová.Krásně popsaný Váš život šťastný i ten smutný,po smrti manžela.Přeji Vám ještě mnoho šťastných let se svými nejbližšími.A krásné posezení pod tou rozkvetlou jabloní.
Lidmila Nejedlá
Paní Valentová, přijměte mé srdečné pozdravy a obdiv. Moc hezky jste napsala o jabloni spojené s Vaším životem. Buďte hodně zdravá a šťastná s pravnoučátky.
Zuzana Pivcová
Tak to je, Vladko, velké a milé překvapení, je to o to obdivuhodnější, vezmeme-li v úvahu, čím maminka prošla v mládí. Někdy si říkám, že ti lidé, kteří prošli v mládí peklem války, byli nějak odolnější. Já svou maminku nemám už od roku 1977, ale všem, kteří víc mohli nebo dokonce ještě mohou být s rodiči, to moc přeji.
Vladka Steinová
Dobrý den, autorka článku oslavila v dubnu t.r. 90 let a je to moje maminka.
Jiřina Valentová
Dobrý den, milá p.Žatecká,děkuji za Vaše uznání.Vy jste proti mně ještě mladá, mým dětem je 67 a 62 let. Mám též dvě krásná pravnoučata,kterým je 14 a 7 let.Těším se z každého dne.Vám přeji z celého srdce hodně zdraví a hodně radosti.Vaše Jiřina Valentová

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.